Popularan kućni lijek

Kako se pravilno koristi aktivni ugljen?

Najviše se koristi kod želučanih tegoba, trovanja hranom, ali i kod povišenog kolesterola
pexels-anete-lusina-6331084

Aktivni ugljen je već dugo među najpopularnijim suplementima. Najviše se koristi kod želučanih tegoba, trovanja hranom, ali i kod povišenog kolesterola. Ipak, prije upotrebe treba obratiti pozornost na važne činjenice kako ne bi bilo više štete nego koristi.

Što je aktivni ugljen?

Aktivni ugljen je ugljen koji je tretiran kisikom na vrlo visokim temperaturama kako bi postao porozniji. Tim se postupkom mijenja njegova unutarnja struktura, a dobiveni fini crni prah prodaje se takav kakav jest ili u obliku kapsula kao dodatak prehrani. Aktivni ugljen dodaje se i raznim prehrambenim i neprehrambenim proizvodima, od sladoleda do pasta za zube.

Kako djeluje aktivni ugljen?

Aktivni ugljen tijelo ne apsorbira i nakon što ga progutate dospijeva u crijeva u nepromijenjenom obliku. Zbog svoje porozne teksture ima negativan električni naboj pa privlači pozitivno nabijene molekule, poput toksina i plinova, koji se zatim eliminiraju putem stolice. Zato se za aktivni ugljen kaže da je učinkovit protiv nadutosti.

Prednosti i upotreba aktivnog ugljena

Aktivni ugljen ima nekoliko potencijalnih zdravstvenih prednosti. Međutim, neka istraživanja o tim dobrobitima stara su desetljećima, pa ih treba uzeti s rezervom.

Pomaže kod trovanja

Aktivni ugljen počeo se koristiti kao hitno sredstvo protiv trovanja prije dva stoljeća jer se može vezati za razne vrste lijekova i tako smanjiti štetu, primjerice, u slučaju predoziranja lijekovima.

Na stranici Health Line pišu da je aktivni ugljen najkorisniji kada se uzme u prvom satu predoziranja ili trovanja. No, važno je napomenuti da aktivni ugljen nije učinkovit u svim slučajevima trovanja. Na primjer, čini se da nema previše učinka na trovanje alkoholom, teškim metalima, željezom, litijem, kalijem, kiselinom.

I stare i nove studije pokazuju da se aktivni ugljen ne smije davati rutinski u svim slučajevima trovanja. Umjesto toga, liječnici bi trebali razmotriti je li to poželjno od slučaja do slučaja.

Može smanjiti kolesterol?

Aktivni ugljen može pomoći u smanjenju kolesterola. Prethodna istraživanja pokazuju da se aktivni ugljen može vezati za kolesterol i žučne kiseline koje sadrže kolesterol u crijevima, sprječavajući njihovu apsorpciju. No, ta su istraživanja uglavnom rađena osamdesetih godina prošlog stoljeća pa su potrebna novija saznanja.

Za nadutost, izbjeljivanje zubi, mamurluk

Aktivni ugljen popularan je kućni lijek i za druge bolesti, međutim, većina ovih navodnih dobrobiti nije definitivno i nedvosmisleno podržana od strane znanosti.

– Nadutost – nedavna studija pokazuje da aktivni ugljen značajno smanjuje količinu plinova u crijevima, no potrebna su dodatna istraživanja kako bi se to jasno potvrdilo.
– Proljev – jedna studija pokazuje da aktivni ugljen može pomoći u liječenju proljeva, ali također su potrebne kvalitetnije i veće studije.
– Filtriranje vode – aktivni ugljen može ukloniti kontaminante i mikroorganizme kao što su bakterije iz vode bez utjecaja na pH ili okus vode.
– Izbjeljivanje zubi – Rašireno je mišljenje da aktivni ugljen izbjeljuje zube kada se koristi kao tekućina za ispiranje usta ili u pasti za zube. Navodno djeluje tako da upija plak i druge spojeve koji boje zube. Međutim, ne postoje studije koje nedvosmisleno podupiru ovu tvrdnju.
– Mamurluk – aktivni ugljen se ponekad reklamira kao lijek za mamurluk. Međutim, ova tvar ne apsorbira alkohol učinkovito pa je ova korist malo vjerojatna.
– Liječenje kože – drugo uvjerenje je da aktivni ugljen pomaže kod akni, prhuti, čak i kod uboda insekata, ali postoji vrlo malo dokaza koji podupiru te tvrdnje.

Je li aktivni ugljen siguran za korištenje?

Aktivni ugljen se u većini slučajeva smatra sigurnim, a nuspojave su rijetke. Ipak, može uzrokovati neke neugodne nuspojave, od kojih je najčešća povraćanje. U vrlo rijetkim slučajevima, aktivni ugljen je bio povezan s crijevnom blokadom, osobito kod onih s poremećajima motiliteta.

Može smanjiti učinak nekih lijekova

Stručnjaci također upozoravaju da se aktivni ugljen ne smije uzimati u slučaju krvarenja u crijevima, ali ni kod trovanja ako postoji opasnost da će zbog povraćanja završiti u plućima, a ne u želucu.

Imajte na umu i da aktivni ugljen također može smanjiti učinak određenih lijekova ometajući njihovu apsorpciju pa ako ste na redovnoj terapiji, svakako se prvo posavjetujte s liječnikom, prenosi N1.

Hrvatska
Ostalo