NAROD KAŽE

Što od novog ministra očekuju poljoprivrednici: Nadam se da će nastaviti putem svog prethodnika. Dabro je bio fajter

Kako se i očekivalo, s potrebnih 76 ruku 'za', u Saboru je izglasan novi ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. David Vlajčić tako je postao 15. po redu čelnik ovog sektora od hrvatske samostalnosti
Zagreb: Konferencija za medije Davida Vlajčića i  Ivana Penave Patrik Macek/PIXSELL

A što od njega očekuju poljoprivrednici? Prije svega, za Agroklub kažu, da nastavi s onim što je prethodnik mu Josip Dabro započeo, riješi se pitanje državnog poljoprivrednog zemljišta, izmjene pravilnici koji su neprimjenjivi na terenu, izađe na taj teren, posluša ljude i njihove probleme…

– Uvijek želimo isto, da nam ministar bude produžena ruka u rješavanju problema i da svi budemo produktivniji. Tako je i sad – kaže Ivan Tešija, poznati stočar iz Lećevice u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Represija umjesto suradnje

Jer, dodaje, Ministarstvo poljoprivrede, Agencija za plaćanja i Hrvatske šume oduvijek su represivni, štoviše najrepresivniji aparat koji otežava proizvodnju i poslovanje. Ne ulazeći sad u razloge zašto je otišao, Dabro je smatra dobro detektirao da pravilnike pišu oni koji veze s terenom nemaju.

– Sve više ljudi je u nekakvim sankcijama, odustaju i od potpora jer im se ne isplati. Pa evo usred sezone janjenja, čovjeku najavljena kontrola. Čemu sad? Takav stres za 6 eura potpore po ovci – opisuje dodajući da je jedan od loših primjera pisanja pravila bila i uvedena zabrana klanja na gospodarstvima koja je samo potaknula crno tržište.

– Zašto s druge strane ne poticati gradnju malih klaonica? – pita.

Godinama se traže i čekaju izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu, a zanimljivo je, kaže, da je među posljednjim Dabrinim izjavama bila najava da će oduzeti ovlasti jedinicama lokalne samouprave.  – Nevezano za pucanje, Dabro je bio fajter, a tako je nekako i Tolušić prošao kad se suprotstavio…, navodi Tešija, prenosi Agroklub.

Kaže, pušta se da površine zarastu i gleda kako poljoprivrednici gase proizvodnju umjesto da se zemljište da u zakup. Proziva i da se kod isplate potpora uvijek davalo 18 do 20 posto manje te je u pet godina isplaćen jedan cijeli proračun manje, a sada više niti jedan cent za izravna plaćanja ne ide iz državnog proračuna već iz europskih fondova.

– Ne daju ni tuđe, a kako bi dali svoje?! – revoltiran je odnosom dodajući da ne zna što Vlajčić stvarno može učiniti kao novi ministar, ali nada se da će nastaviti putem svog prethodnika ispravljati nepravde koje su godinama gurane pod tepih.

Puno politike, malo struke

– Operiran sam od bilo kakvih očekivanja. Ne znam više što misliti – odgovara voćar iz Opuzena Matko Filipović.

Kaos je od 2018., kaže, otkako je zaživio Zakon o poljoprivrednom zemljištu. U dolini Neretve mnogima je istekao zakup pa su im sad, jer drugih rješenja nema, dali da potpišu ugovore na godinu dana.

– Vjerujte mi, u zakupu sam od 1998. i da sam tada znao da će biti ovako, nikada ne bih ulazio u proizvodnju tih nesretnih mandarina. A o problemima nemate ni s kim razgovarati. Sve vezano s politikom, vrlo malo je struka – priča nam dodajući da je kratko za vrijeme Tolušića bilo optimizma, ali poslije – katastrofa.

– Trideset godina države, 19 zakona mijenjalo, a pravilnici katastrofa. Pa nek dođu vidjeti kakvo je stanje zemljišta, proizvodnje. Ili propada ili ih tko može pretvara u građevinsko. Tako je kad se čovjeka ubije u pojam i kad je prepušten sam sebi – zaključuje Filipović.

Da je zemljište krucijalni problem, smatra i baranjski ratar Petar Pranjić. Ministar ne može od poljoprivrednika dobiti 100 dana.  – Ni 30, ma ni tri dana! Očekujemo žurnu komunikaciju, razgovore, rješavanje problema. Pa evo cijene gnojiva divljaju, rastu, a nikog ne zanima – kaže.

Također drži da bi Vlajčić trebao “ostati na tragu” prethodnika koji je najavio financijske rezove za velike proizvođače kako bi do više sredstava mogla doći mala i srednja gospodarstva, a kojima su prethodnih godina ostajale mrvice.

Agro
Hrvatska
Izbor urednika