Vili Beroš: Ne opterećujemo se datumom ukidanja mjera
Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je da je porast broja oboljelih od koronavirusa u Hrvatskoj i dalje linearan, građane je pozvao da se ne opterećuju datumom ukidanjem mjera ograničavanja kretanja i rada te prihvate da život nije stao nego se promijenio.
-Odluke donesene u svrhu sprječavanja širenja koronavirusa donesene su da nam sačuvaju zdravlje i spase živote. Ne opterećujemo se u ovom trenutku datumom njihova ukidanja, umjesto toga prihvatimo da život nije stao već se promijenio- rekao je Beroš na sjednici Vlade.
Građane je pozvao da ustraju još malo, koliko je potrebno jer zdravlje je iznad svega te ostanu doma.
Ministar je izvijestio i da je u Hrvatskoj 19.256 testiranih osoba od kojih je 1741 bilo pozitivno na koronavirus. Postotak pozitivnih u odnosu na broj testiranih je 9,04 posto, što je nešto manje nego proteklih dana. Broj izliječenih je 473 te je porast broja oboljelih i dalje linearan. Prosječna dob oboljelih je 50,26 godina, a 48,1 posto oboljelih su muškarci, 51,9 posto žene.
Beroš je istaknuo i da su međusobnim povjerenjem građana i stručnjaka postignuti značajni rezultati u suzbijanju epidemije, a Vladin projekt digitalnog asistenta Andrije stvoren je u namjeri da se suradnja podigne na višu razinu.
Osvrnuo se i na jučerašnjem sastanku ministara zdravstva EU koji su se složili da popuštanje postojećih mjera treba biti temeljeno na epidemiološkim situaciji i kapacitetima zdravstvenih sustava.
-U donošenju izlaznih strategija ključna je koordinacija na europskoj razini kako bi se spriječile negativne posljedice i prelijevanje moguće infekcije iz jedne države članice u drugu- istaknuo je.
Stigmatizacija može navesti pojedinca na prikrivanje simptoma bolesti
Upozorio je i na slučajeve stigmatizacije oboljelih od koronavirusa, što može imati dalekosežne posljedice za cijelu zajednicu.
-Stigmatizacija može navesti pojedinca na prikrivanje simptoma bolesti- rekao je ministar te pozvao sve koji sumnjaju na bolest da budu hrabriji od straha i da se obrate liječniku.
Beroš je objasnio i nedoumice oko uzroka smrti oboljelih, odnosno jesu li umrli s ili od koronavirusa.
U slučaju da osoba ima više kroničnih bolesti koje su, udružene s koronavirusom, dovele do smrtnog ishoda tada govorimo da je osoba umrla s koronavirusom. Za osobe bez prethodnih kroničnih bolesti koje su se zarazile koronavirusom i preminule, kažemo da je uzrok smrti – koronavirus, pojasnio je ministar.