EVO ŠTO SE SMIJE, A ŠTO NE

Znate li kako se ponašati na gradskim bazenima?

Bazene posjećuju osobe svih dobi - od najmlađih do najstarijih
Zagreb: Kupališna sezona na bazenima SRC Šalata Tomislav Miletić/PIXSELL

Tijekom toplinskog vala velik broj sugrađana potražio je osvježenje na gradskim bazenima. Dio njih i ovog su vikenda besplatni pa je i broj posjetitelja veći. Zbog toga je važno ponoviti koja su pravila ponašanja na bazenu, kako se odgovorno kupati te ne dovoditi sebe i druge u opasnost.

Bazene posjećuju osobe svih dobi – od najmlađih do najstarijih. Oni mlađi vole se dokazivati i ponekad izvoditi vratolomije u vodi, no pritom mogu ometati druge plivače ili ozlijediti malu djecu. Također, potrebno je voditi računa o tome koji je bazen za koga, kaže stručna suradnica za programe na bazenima Šalata Vlasta Hrg Ilić za Radio Sljeme.

– Moraju uvijek razmišljati o tome da je netko došao s malim djetetom, da netko možda nije tako dobar plivač kao oni, to se posebno odnosi, na primjer, na skakanje u vodu. Najveći pritisak je na naš srednji bazen, to je 25-metarski bazen, s obzirom da je u olimpijskom teško igrati se i biti tamo nekoliko sati, s obzirom na to da on ipak ima i određenu dubinu, plića strana je dva metra, a ona najdublja ispod desetmetarske skakaonice je 5,8 metara pa onda je to više ovako za rasplivavanje, za plivanje, ali to ne možeš raditi nekoliko sati. Onda ti mladi odu u mali bazen pa se onda tamo zabavljaju s lopticama, pa su jedan drugom na ramenima, otprilike malo zaborave da nisu na plaži, da ovdje nije baš dobro igrat picigin – rekla je Hrg Ilić.

Dodala je i kako bi stariji trebali izbjegavati dolazak na bazene po najvećoj vrućini, a svi zajedno trebaju se pridržavati osnovnih higijenskih uvjeta.

– Na samom ulasku u bazen postoji nogoper, ali prvo se treba presvući u kupaći kostim, to sigurno nisu obični grudnjaci ili kratke hlače do koljena s kojima je netko došao možda izvana, imamo i garderobu u koju mogu ostaviti stvari, proći kroz nogoper i otuširati se na samom ulazu kad dođete ovako oznojeni iz grada, možda i pješice. Znači, zna se kad se ide na bazen da se nosi ručnik, kupaći, da se nosi krema za sunčanje, nešto sa sobom ako hoćete za piće i tako dalje, poželjno je uzeti i neke natikače ili japanke – objašnjava Hrg Ilić.

Unošenje hrane na same bazene također nije dozvoljeno, kao i pušenje, jer za to su predviđeni određeni prostori. A za sigurnost, red i zdravlje posjetitelja brine dovoljan broj spasilaca i redara. S druge strane, za učenje plivanja, kažu, nikad nije kasno. Stoga je na Šalati škola plivanja dostupna tijekom cijeloga ljeta.

Događanja
Grad Zagreb