Znanstvenici IRB-a posjetili EMBL, Renata Kobetić poručila kako su djeca naša budućnost
Globalni problemi danas zahtijevaju znanstveni doprinos u njihovom rješavanju, a kreativni pristup javnosti postaje sve važniji za privlačenje novih generacija znanstvenika. U sklopu projekta Europske znanstvene zaklade za jačanje kapaciteta i popularizaciju znanosti u Hrvatskoj, grupa nastavnika, znanstvenika, studenata i učenika posjetila je Europski laboratorij za molekularnu biologiju sa sjedištem u Heidelbergu (EMBL), piše Institu Ruđer Bošković.
Cilj posjeta bila je razmjena ideja, s istraživačima i stručnjacima za rad s javnošću, o načinima kako povećati interes, svijest i uključenost šire javnosti u znanost.
-Mislim da i naša organizacija i EMBL doista rade slične stvari s obzirom na našu znanstvenu javnost, mi to samo radimo u manjem opsegu- rekla je dr. sc. Renata Kobetić, koja također vodi znanstveno-obrazovnu grupu u Centru lokalnog razvoja – EDUKA.
-Ovaj događaj nadovezuje se na brojne događaje za podizanje svijesti i posjete organizirane u suradnji s našim hrvatskim suradnicima kako bismo dodatno potaknuli veze između EMBL-a i Hrvatske, uključujući inicijative za podizanje svijesti o EMBL-u u Hrvatskoj i osnaživanje sljedeće generacije znanstvenika- rekla je Plamena Markova, voditeljica međunarodnih odnosa EMBL-a.
-Ovaj posjet bio je prekrasna prilika da EMBL-ovi jedinstveni alati i vrhunska stručnost budu dostupni znatiželjnim očima mladih učenika.
U sklopu angažmana posjetitelji su razgledali novi stalni postav EMBL-a „Svijet molekularne biologije“ koji stvara živahan, interaktivan prostor za otkrivanje i istraživanje područja molekularne biologije s posebnim fokusom na rad, ljude i tehnologije EMBL-a.
Osim što je mogla vidjeti praktični prikaz o korištenju umjetne inteligencije u analizi slikovnih podataka, najmlađa posjetiteljica Julija Vrbanić, naučila je i o strukturi kompleksa molekule toksina i antitoksina unutar bakterije tuberkuloze kroz interaktivnu igricu u stilu PacMana.
-Mislim da bi se mojim prijateljima jako svidjela igra PacMan- rekla je Julija, koju jako zanima animacija igrica. Podrijetlom iz Osnovne škole Klinča Sela nedaleko od Zagreba, uspjela je isprobati i slušalice za virtualnu stvarnost koje bacaju svjetlo na prvu diobu stanica u embriju u razvoju.
Jedan od starijih studentskih posjetitelja, Leon Lenuzzi Šuper, student preddiplomskog studija kemije na Sveučilištu u Zagrebu, izjednačio je važnost snažnog javnog obrazovanja i širenja javnosti o znanosti s kampanjama za javno zdravlje i fitness.
-U mnogo gradova imamo stadione i teretane koje potiču našu tjelesnu spremnost, ali u vrlo malo gradova imamo takav javni prikaz znanosti”, rekao je. “Mislim da bi se svi trebali baviti sportom radi svog fizičkog zdravlja. Ali i znanost je prisutna svuda oko nas, a vrlo malo ljudi razumije kako ona funkcionira. Ako možemo sve obrazovati u znanosti, oni mogu biti svjesni kako to utječe na njih u doslovno svakom pogledu.
-Djeca su naša budućnost- rekla je dr. Kobetić.
-Moramo učiti djecu razlikovati o tome što je dobro, a što nije za ovaj planet kako bismo pokušali poboljšati naše živote. U našu grupu civilnog društva djeca dolaze prvi put, a ne znaju koliko je znanost uzbudljiva. Ali kad jednom dođu, ne staju. Radi se o stvaranju svijesti.
Ovaj posjet bio je moguć zahvaljujući potpisivanju Memoranduma o razumijevanju između IRB-a i EMBL-a 2022. godine. Memorandum o razumijevanju naglašava zajedničke ciljeve i istraživačke interese partnera, posebno u područjima znanosti o podacima, ljudskih ekosustava i planetarne biologije.