Zataškavanja i nemar na odlagalištu. Kako je Jakuševec postao tempirana bomba?
Prošla je godina dana od prvog odrona na Odlagalištu otpada Prudinec-Jakuševec – odrona koji je gradska vlast pokušala zataškati. Za njega iz Udruge Ekologija grada tvrde ne bi se ni saznalo da članovi Udruge, nakon višemjesečnih upozorenja, nisu snimili i ukazali i na taj incident. Drugi odron, nastao eksplozijom, a koji je završio tragičnim posljedicama u prosincu 2003. godine, rezultat su nestručnog i nezakonitog postupanja pri odlaganju otpada.
Kiva procjedna voda?
Zagrebački holding priopćio je da bi procjedna voda koja se zadržava u dijelovima tijela odlagališta otpada Jakuševec mogla bi biti uzrok dvaju odrona od prije godinu dana na tom odlagalištu, a te indicije će potvrditi ili opovrgnuti neovisni sudski vještaci koji provode istražne radove.
Voditelj Čistoće Davor Vić rekao je u ponedjeljak novinarima da su u Zagrebačkom holdingu odmah nakon odrona od 11. studenog i 4. prosinca 2023. na odlagalištu otpada Prudinec-Jakuševec inzistirali da se sudskim postupcima utvrde uzroci i okolnosti.
Općinski sud u Novom Zagrebu angažirao je neovisne sudske vještake koji su u srpnju počeli s istražnim radovima, a procjena je da će trajati šest mjeseci, odnosno izvješća se očekuju do kraja ove godine, istaknuo je Vić.
Sudski vještaci su na temelju dostavljene dokumentacije te višekratnih obilazaka odlagališta zaključili da postoje indicije da se procjedna voda zadržava u dijelovima odlagališta te se sporije od predviđenog procjeđuje prema drenažnom sloju, što bi moglo imati utjecaj na stabilnost.
Iz udruge traže ostavku Vića
Iz Ekologije grada nezadovoljni su rješenjem ovog problema te zahtijevaju ostavke odgovornih osoba.
Iz Udruge ističu kako je prvi odron gradska vlast pokušala zataškati te dodaju kako je drugi odron do kojeg je došlo rezultat eksplozije metana, a da su glavi uzroci nezakonito odvajanje biootpada na deponiju.
– Prvenstveno se tu misli na biootpad koji, osim što širi neugodan miris kojem smo svi svjedočili, brzo se razgrađuje, razvijajući visoke temperature i ispuštajući štetne čestice i plinove. Odlaganje biootpada prikupljenog od građana bez odgovarajuće obrade, uz krivotvorenje dokumentacije kojom se biootpad prikazuje kao miješani komunalni otpad, nedavno je potvrdio i Davor Vić na Saborskom odboru za zaštitu okoliša – kažu iz Udruge Ekologija grada.
Podsjećaju da je na upit predsjednika Udruge Ekologija grada, Josipa Pavlovića, potvrdio je da je Čistoća vizualnim pregledom odlučivala o vrsti otpada, odlažući biootpad na Prudinec-Jakuševec kao da je riječ o miješanom komunalnom otpadu.
– Potvrđuju to i službena Izvješća o komunalnom otpadu za protekle godine. U 2020. godini na području Zagreba prikupljeno je 25.602,30 tona biootpada, 2021. godine 23.630,83 tone, dok je 2022. godine količina pala na 16.507,55 tona. A količina je pala jer se biootpad prikazivao, nezakonito, kao MKO i odlagao na Odlagalište. Upravo se tada, 2022. godine, počeo širiti nesnosan smrad s odlagališta, a Udruga Ekologija grada objavila je snimke dronom koje potvrđuju sve na što smo mjesecima upozoravali. Čistoća je pokušala “neutralizirati” taj smrad korištenjem efektivnih mikroorganizama, što je izazvalo pojavu gumaste pjene u procjednim vodama odlagališta, otežavajući dodatno situaciju – kažu iz Ekologije grada.
Sanacija ide sporo, narušavanje kvalitete života građana i dalje traje
Također, rješenja Državnog inspektorata potvrđuju da se od svibnja 2022. do studenog 2023. na odlagalištu odlagao neodgovarajući otpad te da se radovi nisu izvodili u skladu s građevinskom dozvolom, podsjećaju.
– Nesporno je da sanacija ide sporo, da onečišćenje i narušavanje kvalitete života građana i dalje traje, te da se posljednja ploha za odlaganje otpada brzo puni. Grad Zagreb će se za najviše dvije godine suočiti s krizom zbrinjavanja otpada, koja bi ga mogla koštati desetke, ako ne i stotine milijuna eura – sve zbog loših odluka i postupaka ove gradske vlasti! – upozoravaju.