Zašto nikada ne biste trebali piti vodu iz kupaonske slavine?

Kada želimo natočiti čašu vode, obično to činimo na kuhinjskoj slavini, zar ne? No što ako vas uhvati žeđ usred noći i ne želite ići do kuhinje? Ako mislite da je voda iz kupaonske slavine ista kao i ona iz kuhinje, možda biste trebali razmisliti još jednom. Poruka tvrtke Victorian Plumbing glasi: nemojte to činiti, prenosi N1.
Postavili su pitanje: „Je li sigurno piti vodu iz kupaonske slavine?“ i kratko odgovorili – nije.
– Tehnički gledano, sva kućanstva u Ujedinjenom Kraljevstvu imaju pristup sigurnoj pitkoj vodi. No postoji više čimbenika koji utječu na kvalitetu te vode – zbog toga je sigurno piti iz kuhinjske slavine, a manje sigurno iz kupaonske.
Dakle, je li sigurno ili ne?
Njihov odgovor glasi:
– Ne baš. Iako kuće i hoteli dobivaju vodu koja je tehnički sigurna za piće, previše je varijabli koje treba uzeti u obzir da bi se mogla potpuno jamčiti sigurnost. Stoga je najbolje izbjegavati piti vodu iz kupaonske slavine kad god je to moguće. Umjesto toga, držite se bočate vode ili kuhinjske slavine.
Zašto nije preporučljivo piti iz kupaonske slavine?
Stručnjaci objašnjavaju da stanje i materijal cijevi može imati veliki utjecaj. Naime, sve do 1970-ih bilo je uobičajeno u UK koristiti olovne cijevi u stambenim objektima. Ta se praksa postupno ukidala nakon što je otkriveno da olovo može izazvati trovanje olovom.
Danas se u novijim kućama uglavnom koriste bakrene ili plastične cijevi, ali starije kuće, izgrađene prije 70-ih, još uvijek mogu imati olovne cijevi. To predstavlja zdravstveni rizik, osobito za malu djecu i dojenčad, koji su osjetljiviji na učinke izloženosti olovu.
Zašto mogu piti vodu iz kuhinjske, a ne iz kupaonske slavine?
Većina kuhinjskih slavina danas je opremljena ugljičnim filtrima koji „uklanjaju klor i određene organske spojeve poput biocida, insekticida i pesticida, ostavljajući čist, osvježavajući okus“, navode stručnjaci.
Voda iz kuhinjske slavine također dolazi direktno iz vodovodne mreže – mreže cijevi koje opskrbljuju vodom kućanstva u cijeloj zemlji. Nasuprot tome, voda iz kupaonske slavine obično dolazi iz spremnika za vodu, često smještenog na tavanu.
Ti su spremnici relativno mali (oko 25 litara) i osiguravaju stalni protok vode iz mreže. Međutim, učestalost kojom se voda u spremniku obnavlja ovisi o navikama kućanstva. Zato je teško znati koliko je često ta voda zapravo svježa.