Zašto je pas, doista, najbolji čovjekov prijatelj?
Pas je, kažu povijesni izvori, prva pripitomljena životinja. Tijekom burne čovjekove, ali i pseće, zajedničke povijesti, psi ljudima vjerno služe sve do danas. O razlozima zbog kojih se psa počelo smatrati “čovjekovim najboljim prijateljem” postoje mnoge teorije, ali nisu pronađeni dokazi koji bi ijednu od njih potvrdili. Ipak, danas svjedočimo o evoluciji odnosa u kojemu su se psi priklonili čovjeku, a on je ubrzo razvio sve mogućnosti ove inteligentne, vješte i uglavnom poslušne životinje, tako da nakon stoljeća podčinjenosti, pas je čovjeku postao partner, pomagač, životni suputnik u mnogim aktivnostima.
I doista. Svakodnevica, navodno, nudi rješenja. Imate visoki krvni tlak? Pod stresom ste? Anksiozni? Depresivni? Problemi s djecom? Nema problema! Nabavite psa… i osjećate se bolje! Pas, čovjekov životni sudrug, preko noći, postao je instant rješenje, vrlo popularno, pa ga čak ga proglašavaju terapeutom (blasfemično, u najmanju ruku prema struci) , poistovjećujući učinke njegova odnosa s čovjekom sa tabletom.Taj vrlo loš, pa čak i opasan stereotip svojim radom dokida udruga Psi pomagači, čije djelovanje potpomaže i Hrvatska Lutrija.
-Ono što možemo kolokvijalno u privatnim razgovorima zvati terapijom i terapijskim učinkom pasa nikako ne smijemo prenijeti na javnu i profesionalnu razinu. Terapija sa psom ima preveliku konotaciju da je pas alat, tableta ili nešto slično. Pas je živo biće i mi njega uvijek uključujemo u terapijski rad koji onda može biti logoterapija, rehabilitacija, fizioterapija… sve ovisi koja je terapija potrebna korisniku. Jedna od najprivlačnijih i trenutno u Hrvatskoj vrlo popularna metoda je i uključivanje pasa pomagača. Osnovna ideja je educirati voditelja kako bi se sa svojim psom pomagačem mogao uključivati u rad s većim brojem korisnika i ustanova- pojašnjava Tea Selaković, predsjednica udruge Psi pomagači.
U Hrvatskoj se terapija potpomognuta psima pomagačima uglavnom provodi s djecom s teškoćama u razvoju, no moguće ju je provoditi sa širokim spektrom korisnika. Tako, primjerice, danas kad računalo i informatičke aktivnosti zamjenjuju potrebu za knjigom, a time i potrebu za dolaskom i boravkom u knjižnici, sami su knjižničari shvatili su da je potrebno potencijalnim mladim korisnicima ponuditi programe koji će ih potaknuti na posjet knjižnici i otkriti im njeno bogatstvo. I krenula je suradnja s udrugom Psi pomagači.
Organizirali su tematske radionice – djecu u knjižnici čeka uvijek dobro raspoložen pas, spreman na igru i druženje, čime se motivira djecu da posjete knjižnicu i učvršćuje suradnju s lokalnim institucijama. Na iskustvima zagrebačkih knjižnica iskazuje se mogućnost uključivanja pasa pomagača – posebno školovanih pasa u knjižnične programske aktivnosti kako bi djeca uvidjela da knjižnice nisu samo mjesto za posudbu lektire već nude sadržaje primjerene njihovim potrebama i interesima, a dječja knjižnica može pohvaliti novim članovima te velikim interesom za radionicama sa psima pomagačima.
Također, psi pomagači godinama uključeni su u rad s djecom štićenicima Doma za djecu u Nazorovoj u Zagrebu.
-Neki od važnih ciljeva uključivanja pasa u rad s domskom djecom su razvijanje empatije, samopouzdanja i socijalnih vještina. Psi pomagači uključeni su individualni rad sa štićenicima koji imaju višestruke teškoće, a rezultati tog odnosa su ohrabrujući- tvrdi psihologinja Sandra Tolić.
No, nisu djeca jedina u fokusu interesa udruge. Poznato je kako već i sama blizina psa pozitivno djeluje na ljude i njihovu kvalitetu života. Zato je u raznim institucijama zdravstvenog i socijalnog sustava uvriježena praksa uključivanja pasa u razne terapijske, medicinske te razne druge aktivnosti. Udruga Psi pomagači osposobljava timove kako bi aktivnosti sa psima pomagačima bile dostupnije sve većem broju korisnika, s ciljem podizanja kvalitete življenja djeci s teškoćama u razvoju, s poremećajima u ponašanju, djeci u domovima, mladima, bolesnima, starima i nemoćnima.
U mnogim slučajevima mogu im pomoći u prevladavanju fizičkih i psiholoških teškoća, a osim toga, vjerno su društvo. Najvjerniji – psi pomagači.