Zaprešić uvodi oštrije mjere za nesavjesne vozače električnih romobila

Povećan broj ozljeda koje uzrokuju nepažljivi vozači električnih romobila aktivirao je kampanju kojom se želi priječiti još više takvih nezgoda u urbanim sredinama i posebno na prostorima koji su rezervirani za pješake. Tome se priključio i Zaprešić te je donesena mjera kojom se ograničava promet takvim vozilima po pješačkim zonama, a nastoji se educirati vlasnike i vozače električnih romobila kako se ispravno ponašati u prometu. Cilj ove mjere je povećanje sigurnosti, posebno među najmlađima.
Električni romobili, iako praktično i ekološki prihvatljivo prijevozno sredstvo, sve češće postaju izvor prometnih nezgoda. Prema važećim propisima u Hrvatskoj maksimalna dozvoljena brzina električnog romobila ograničena je na 25 km/h, vozači moraju biti stariji od 14 godina te obvezno nositi zaštitne kacige, a na prostoru koji je rezerviran za pješake mogu gurati romobil ili voziti maksimalno brzim hoda.
Zamjenik gradonačelnika Grada Zaprešića, Željko Barun, istaknuo je kako Grad Zaprešić želi preventivno djelovati u cilju povećanja sigurnosti pješaka na šetnicama.
-Vidjeli smo da nam je to postao problem u gradu. Postavili smo prometne znakove kako bismo preventivno djelovali i spriječili moguće nesreće ili nezgode. Posebno napominjem da osobe mlađe od 14 godina nisu dovoljno obučene niti poznaju prometne znakove, pa stoga ne bi trebale upravljati električnim romobilima. Zamolio bih roditelje, bake, djedove, kumove, stričeve i strine da upozore svoje najmlađe, da im dopuste da prvenstveno budu djeca – da se igraju, skaču, bave sportom – nogometom, košarkom, odbojkom – a da romobile ostave za vrijeme kad budu stariji, odgovorniji i kada polože prometne propise- rekao je Barun.
Načelnik Policijske postaje Zaprešić, Matej Šućur, istaknuo je kako se radi o preventivnoj aktivnosti kojom se želi upoznati vozače osobnih prijevoznih sredstava – prema zakonskoj definiciji, to su električni romobili i slična vozila – s njihovim zakonskim obvezama.
-Vozači moraju nositi propisnu kacigu i za vrijeme vožnje nije dopušteno prevoziti putnike. Na svim televizijama mogli ste vidjeti izjave liječnika iz zagrebačkih bolnica o ozljedama koje su zadobila djeca i maloljetnici. Riječ je o dosta teškim ozljedama. Zbog toga će, uz preventivne aktivnosti, biti pojačane i represivne mjere- rekao je Šućur.
Posebno je istaknuto da se neće kažnjavati oni koji se voze propisno i ne ugrožavaju druge. Za bicikliste vrijede ista pravila. Kazne za prekršaje počinju od 30 eura naviše, ovisno o vrsti prekršaja.