Digitalizacija procesa hitne medicinske pomoći

Započela provedba dvogodišnjega projekta RACE 2

Projekt provode Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Dom zdravlja Mostar i Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore
RACE2_260924©autor fotografije dražen kopač (1) Dražen Kopač

U sklopu programa Interreg IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora, započeo je dvogodišnji projekt RACE 2, koji zajedno provode Dom zdravlja Mostar, kao vodeći partner, Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore i Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije. Početna konferencija projekta održana je danas u Jastrebarskom. Osnovni cilj projekta RACE 2 jest unaprijediti hitnu medicinsku službu standardizacijom i digitalizacijom procesa hitne pomoći, edukacijom djelatnika, nabavom novih vozila i opreme, kao i prevencijom kardiovaskularnih bolesti u partnerskim regijama.

Prije dvije godine isti projektni partneri uspješno su proveli projekt RACE – Utrka za život, a ovo je sada njegov nastavak.

Dražen Kopač

– Projekt omogućuje razmjenu iskustva s našim partnerima i širenje znanja kako bismo jedni od drugih učili, odnosno razmjenjivali dobru i upozoravali na lošu praksu – rekla je Kristina Bevanda, ravnateljica Doma zdravlja Mostar.

Ova zdravstvena ustanova, tijekom provedbe projekta, kompletno će rekonstruirati postojeće prostorije hitne pomoći i dograditi edukacijski centar.

Dražen Kopač

– Nastavit ćemo i s edukacijom stanovništva te nabaviti EKG uređaje i automatske vanjske defibrilatore – rekla je Bevanda.

Aleksandra Vlahović, u ime Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore, rekla je da je benefit ovoga projekta uvođenje prakse koja dosad nije postojala u Crnoj Godi, poput telemedicine i korištenja norveškog indeksa hitnog zbrinjavanja pacijenata.

Dražen Kopač

– Kao jedna od mjera smanjenja kardiovaskularnih bolesti čeka nas i nabava aparata za mjerenje kolesterola i triglicerida u krvi. Nadalje, nabavit ćemo dva reanimobila s kompletnom opremom, educirati nemedicinsko osoblje, nabaviti više AVD uređaja i uvezati ih u sistem telemedicine – ispričala je Vlahović.

U sklopu projekta, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije (ZHM) dobit će tri nova vozila za hitnu pomoć, a sva postojeća vozila opremit će se računalima i prijenosnim printerima. Zavod će dobiti i dva prijenosna laboratorijska uređaja za mjerenje lipida te će organizirati devet javno-zdravstvenih akcija usmjerenih na prevenciju kardiovaskularnih bolesti. Nadogradit će svoj IT sustav novim serverom te dodatno educirati medicinsko osoblje za zbrinjavanje politraumatiziranih pacijenata.

Dražen Kopač

– Našim partnerima prenijet ćemo znanje i iskustvo u smislu standardizacije usluge hitne medicinske pomoći – rekao je Davorin Gajnik, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije. Upravo će djelatnici ovoga Zavoda, prema priručniku Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, educirati i osposobiti za rada 12 budućih dispečera u Domu Zdravlja Mostar i Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.

Početnoj konferenciji projekta u ime Zagrebačke županije prisustvovala je pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak. Pročelnica je rekla da je novom Mrežom hitne medicine i sanitetskog prijevoza Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije dobio veći broj T1 timova, čime su se ‘oslobodila’ sredstva u proračunu Zagrebačke županije koja je do veljače ove godine financirala osam T1 timova. Ova sredstva, rekla je Čuljak, prenamijenit će se u nabavu vozila za hitnu medicinu pa će Zavod ove godine, računajući i decentralizirana sredstva, nabaviti 16 novih vozila.

Događanja
Zagrebačka županija