ZAGREBAČKI PARKOVI POSTALI OPASNI Vrane postaju agresivne zbog svojih mladunaca

U zagrebačkim parkovima u kojima se okupljaju vrane postavljena su upozorenja i upute za ponašanje kod napada ovih ptica, koje u proljeće odgajaju mlade koji se znaju naći na tlu pa roditelji svako približavanje smatraju napadom.
Na upozorenjima se navodi da pojedine sive vrane štite svoje ptiće zalijetanjem na prolaznike koji im se nehotice nađu u blizini. Ovakvo ponašanje bilježi se tijekom svibnja i lipnja, prenosi N1.
Kako se ponašati ako se vrana zaleti na vas?
Panika može dovesti do ozljede – zadržite smirenost. Nemojte trčati, bježati ili nastaviti voziti bicikl jer se uslijed pada lako možete ozlijediti. Siđite s bicikla ili nastavite hodati i polako se udaljite od te lokacije.
Podignite ruke, torbu, kišobran ili drugi predmet iznad glave. Gledajte prema vrani koja se zaletjela na vas jer se ne zalijeću ako gledate prema njima.
Priopćenje Grada Zagreba
Razlog za naseljavanje i gniježđenje vrana u gradovima siguran je i konstantan izvor hrane. Zbog toga su postojeće kante za odlaganje otpada na javnim površinama u postupku zamjene novima, a koje imaju poklopac. Međutim, osim kanti na javnim površinama, problem su kontejneri kod stambenih zgrada koji se ne zatvaraju te su izvor hrane vranama, izvijestili su iz Grada Zagreba.
Iz Grada apeliraju na građane i predstavnike stanara da se okoliš oko stambenih objekata održava čistim, a smeće i ostali otpad, koji vranama može služiti kao hrana, adekvatno i savjesno odlaže u kontejnere ili kante koje je potrebno zatvoriti.
Nemojte ih hraniti pekarskim proizvodima
Također mole građane da ne hrane ptice pekarskim proizvodima jer to kod njih izaziva probavne probleme.
– Ako u okolici ima prisutnih vrana, pekarske proizvode i drugu hranu nemojte konzumirati u hodu jer to može rezultirati pokušajem vrana da dođu do nje ako je ljudi imaju u rukama, a zato što su ih prije hranili tom ili sličnom hranom, upozoravaju iz Grada.
Siva vrana (Corvus corone cornix) i vrana gačac (Corvus frugilegus) svrstavaju na popis divljači. Ovisno o biološkim svojstvima i ekološkim uvjetima u kojima obitavaju, osobitostima staništa i mjestima pogodnima za razmnožavanje, Pravilnik o lovostaju (Narodne novine 94/19) određuje period u godini kada je strogo zabranjeno uznemiravati navedene vrste radi gniježđenja, polijeganja jaja i brige za mladunce. Kako taj period započinje 1. ožujka te traje do 31. srpnja, u tom periodu nije moguće intervenirati na navedenu vrstu divljači u pogledu postupanja prema istoj.
– Ove godine, kao jedna od mjera kontrole populacije vrana, angažirana je sokolarska služba, kako bi na lokacijama na kojima je populacija vrana velika ili dolazi do napada vrana, sokolari sa svojim pticama radili distrakciju te uznemiravali vrane što bi ih moglo potaknuti da presele na neku drugu lokaciju.
– S tom namjenom pokušavamo oformiti gnjezdilište na lokaciji Jarun – Odjel 22 i to tako da smo postavili hranilicu koja bi trebala privući ptice, a s druge strane sokolarska služba će istjerivati ptice s lokacija u Gradu i pokušati usmjeriti vrane prema hranilištu. Na istoj lokaciji bit će postavljene i lovke za ptice, kako bi pojedine ptice označili i stavili GPS uređaje te pratili koridore i eventualno mjesta gnjezdilišta izvan urbane sredine, navode iz Grada Zagreba.
Stoga se građani mole da se ne zadržavaju na predmetnoj lokaciji te da ni u kom slučaju ne diraju hranilicu ili lovke, koje su vlasništvo Grada Zagreba i služe kao jedna od mjera kontrole populacije vrana.