Javni prijevoz u brojkama

Zagreb ima najpovoljniji, a Velika Gorica posve besplatan: Koliko košta karta za javni gradski prijevoz u Hrvatskoj?

Velika Gorica i Slavonski Brod nude besplatan prijevoz svima, a neki gradovi nude povlastice samo za učenike i umirovljenike
Praznik_tramvaj ZET

Svi veliki gradovi u Hrvatskoj imaju javni gradski prijevoz. U dvama je besplatan za sve, dok je u ostalima besplatan za određene skupine poput umirovljenika ili učenika.

Dva od deset najvećih gradova u Hrvatskoj u kojima je javni prijevoz posve besplatan su Velika Gorica i Slavonski Brod.

Od prošle godine u Velikoj Gorici javni prijevoz je besplatan na svih 16 gradskih linija. Grad je za tu uslugu, koja će godišnje koštati 3 milijuna eura, sklopio sedmogodišnji ugovor s Autotransom d.d. iz Cresa. I u Slavonskom Brodu gradska uprava je lani u studenome, nakon prethodno uspjelog pilot-projekta, potpisala ugovor s tvrtkom Terzić bus d.o.o. vrijedan 3,1 milijun eura. Time je na četiri godine osiguran besplatan javni prijevoz na svih osam gradskih autobusnih linija.

Evo kakve su cijene u javnog prijevoza u ostalim najvećim gradovima, piše N1.

Zagreb

Tramvajski i autobusni promet u Zagrebu obavlja Zagrebački električni tramvaj (ZET) tvrtka u sastavu Zagrebačkog holdinga. Tramvajski promet odvija se na 15 dnevnih i četiri noćne linije, a u autobusnom prometu je 136 linija.

Tri su vrste pojedinačnih karata u dnevnom prometu, s obzirom na trajanje vožnje, a jeftinije su one kupljene izvan vozila, nego kod vozača u tramvaju ili autobusu. Polusatna karta kupljena izvan vozila košta 0,53 eura (kod vozača 0,80 eura), karta valjanosti sat vremena košta 0,93 eura (kod vozača 1,33 eura), a karta za 90 minuta vožnje košta 1,33 eura (kod vozača 1,99 eura). Karta u noćnom prometu košta 1,99 eura, a cjelodnevna karta 3,98 eura. Dostupne su i višednevne karte: za tri dana po cijeni od 9,29 eura, za sedam dana 19,91 euro, za 15 dana 36,54 eura, a za 30 dana 53,09 eura. Cijena mjesečnog pretplatnog kupona, tzv. radničkog pokaza je 47,78 eura. Za osnovnoškolce mjesečni kupon košta 11,95 eura, dok je cijena srednjoškolskog, studentskog, socijalnog i umirovljeničkog pokaza 13,27 eura mjesečno.

Od lipnja prošle godine vožnja zagrebačkim javnim prijevozom besplatna je za sve starije od 65 godina s prebivalištem u Zagrebu, a od travnja ove godine i za sve mlađe od 18 godina te za desetak tisuća osoba s invaliditetom.

Vožnja bez karte posvuda se ‘reklamira’ kao “najskuplja vožnja”, a u Zagrebu je novčana kazna propisana za taj prekršaj od 66,36 do 106,81 euro. No ako počinitelj prekršaja u roku od osam dana plati 33,18 eura, odnosno polovicu od minimalno propisanog iznosa kazne, protiv njega neće biti pokrenut prekršajni postupak.

Split

Posao javnog gradskog prijevoza u Splitu obavlja tvrtka Promet d.o.o. i to na 22 gradske autobusne linije.

Pojedinačna karta za 60 minuta vožnje, kupljena izvan vozila košta 1 euro, a kod vozača u autobusu 2 eura. Ona najskuplja, za 135 minuta vožnje košta 3 eura ako je kupljena izvan vozila, odnosno 6 eura kupljena kod vozača. Dječja karta za djecu od 6 do 10 godina košta 50 centi kupljena izvan vozila, a 1 euro kupljena u vozilu. Dnevna karta košta 4 eura, trodnevna 10 eura, a sedmodnevna 20 eura. Mjesečni kupon za zaposlene osobe košta 30 eura. Kazna za vožnju bez karte je 20 eura.

Rijeka

Javni prijevoz na području Rijeke obavlja poduzeće Autotrolej na 18 linija u 4 zone. Dvije su vrste pojedinačnih karata – za jedno i za dva poništavanja. U prvoj zoni cijena karte za jedno poništavanje košta 2,50 eura, a za dva poništavanja 2,80 eura. U drugoj zoni cijene su 3 i 3,70 eura, u trećoj zoni 3,50 i 4,60 eura, a u četvrtoj zoni 4 i 5,20 eura. Cijena dnevne karte je 3,19 eura u prvoj zoni te 5,44 eura u ostalim zonama. Tjedna karta košta 12,74 eura za prvu zonu te 25,48 eura u ostalim zonama. Cijena radničke mjesečne karte je 48 eura, učeničke 16, a studentske 22 eura. Umirovljenička i socijalna mjesečna karta košta 19,50 eura.

Osijek

Osijek je uz Zagreb jedini grad u Hrvatskoj u kojemu prometuju tramvaji. Autobusni i tramvajski promet obavlja tvrtka Gradski prijevoz putnika d.o.o. (GPP) na osam autobusnih i dvije tramvajske linija u dvije zone prometovanja. U prvoj zoni jednokratna karta košta 1,46 eura, dnevna 4,65 eura, a mjesečni pokaz 36,50 eura. Učenička kartica za 1. zonu je 7,30 eura, a studentska 11,15 eura. U drugoj zoni jednokratna karta košta 1,73 eura, dnevna karta 4,65 eura, karta za osnovnoškolce 7,96 eura, za srednjoškolce 13,27 eura, a za studente 12,07 eura. Grad umirovljenicima u cijelosti subvencionira prijevoz pa je za njih besplatan. Kazna, odnosno dodatna putna karta za vožnju bez putne karte plaća se 26,54 eura.

Zadar

U Zadru gradski autobusi prometuju na 11 linija, a prijevoz obavlja tvrtka Liburnija.

Pojedinačna karta za jedno putovanje košta 1,59 EUR, a za dvije vožnje 2,65 eura. Cijena radničke mjesečne karte za neograničen broj putovanja je 39,82 eura, đačke i studentske mjesečne karte 23,89 eura, dok je cijena umirovljeničke mjesečne karte 19,91 euro. Pravo na besplatan prijevoz imaju svi umirovljenici, primatelji zajamčene minimalne naknade te niz socijalnih kategorija. Kazna za vožnju bez karte iznosi 13,27 eura.

Pula

Tvrtka Pulapromet ima mrežu od osam gradskih i sedam prigradskih linija koje povezuju sve dijelove grada i okolna prigradska naselja. Pojedinačna jednokratna prepaid karta za jednu zonu u Puli košta 0,90 eura, za dvije zone 1,50 eura, a za tri zone 2,30 eura. Kupljena u autobusu, karta za jednu zonu košta 2 eura, za dvije zone 2,50 eura, a za tri zone 3,40 eura. Dnevna karta košta 4 eura, trodnevna 10 eura, a sedmodnevna 19,90 eura. Mjesečna karta za jednu zonu košta 38 eura, za dvije zone 67 eura, a za tri zone 92 eura.

Od 1. siječnja ove godine u Puli je besplatan javni prijevoz za učenike i studente, a od 1. srpnja besplatan je i za sve umirovljenike s prebivalištem ili boravištem u gradu Puli, osobe starije od 65 godina i korisnike socijalne skrbi koji primaju zajamčenu minimalnu naknadu.

Karlovac

U Karlovcu javni gradski prijevoz obavlja tamošnje poduzeće Autotransport. Gradski prijevoz obavlja se na 24 linije.

Autobusi prometuju u sedam zona, pojedinačna karta u prvoj zoni košta 1 euro i za svaku udaljeniju zonu skuplja je za 50 centi, a najskuplja u sedmoj zoni (do 35 kilometara od središta grada) – četiri eura. Mjesečna radnička karta košta od 40 eura za prvu zonu do 115 eura za svih sedam zona. Cijena dnevne karte u prvoj zoni je 1,50 eura.

Varaždin

Gradski prijevoz u Varaždinu, poznat kao Gradski buseki, obavlja gradsko komunalno poduzeće Čistoća. Odvija se na pet autobusnih linija. Pojedinačna karta košta 0,60 eura i omogućava neograničeno presjedanje na sve linije, a može se koristiti i kao povratna karta. Jednokratna karta plaćena vrijednosnom karticom u autobusu košta 0,50 eura. Cijena mjesečne karte je 20 eura, a godišnje 200 eura. Za umirovljenike i korisnike zajamčene minimalne naknade s prebivalištem na području grada, vožnja javnim prijevozom je besplatna.

Sisak

Autopromet Sisak obavlja javni prijevoz na području Siska i to na 13 redovnih gradskih linija. Cijena pojedinačne karte je 1,50 eura, dnevna karta košta 3 eura, a radnička mjesečna karta 40 eura.

U Sisku je javni gradski prijevoz besplatan za učenike osnovnih i srednjih škola, umirovljenike i osobe starije od 65 godina. Putnik zatečen bez vozne karte u Sisku plaća kaznu u iznosu od 40 eura.

Šibenik

U Šibeniku javni gradski prijevoz obavlja tvrtka Gradski parking i to na pet autobusnih linija. Cijena jednokratne karte kupljene izvan vozila je jedan euro, a u autobusu kod vozača 1,50 eura. Dnevna karta košta tri eura, sedmodnevna sedam eura. Cijena mjesečne radničke karte je 20 eura, za osnovnoškolce pet eura, a za učenike, studente i umirovljenike 10 eura. Iznos socijalne mjesečne karte, primjerice za umirovljenike s mirovinom manjom od 375 eura ili nezaposlene osobe je jedan euro. U Šibeniku kontrolor ili druga ovlaštena osoba Prijevoznika može za gotovinu na licu mjesta naplatiti kaznu u visini od 6,64 eura.

Dubrovnik

Poduzeće Libertas u Dubrovniku obavlja javni prijevoz na 13 redovnih gradskih autobusnih linija. Cijena jednokratne karte je 1,73 eura, odnosno 2,50 eura ako je kupljena kod vozača autobusa. Karta za dvije vožnje košta 3,19 eura, Dnevna karta košta 5,31 euro, trodnevna 11,95 eura, a karta za 20 vožnji 21,24 eura. Cijena mjesečne radničke karte je 46,45 eura, a učeničke 6,64 eura, koliko iznosi i za umirovljenike s mirovinama višima od 265 eura. Umirovljenici stariji od 65 godina ne plaćaju prijevoz, a karta za nezaposlene iznosi 13,27 eura. Kazna za vožnju bez valjane karte također je 13,27 eura.

Najjeftiniji i najskuplji prijevoz

Najpovoljnija cijena jednokratne karte kupljene izvan vozila je u Zagrebu za onu polusatnu koja košta 0,53 eura, a koju jedino nudi ZET. Izuzimajući tu zagrebačku polusatnu, najjeftinija vožnja javnim prijevozom je u Varaždinu, gdje jednokratna karta košta samo 0,60 eura, potom u Puli (0,90 eura) i u Zagrebu (o,93 eura). Najskuplja je jednokratna karta u Rijeci – 2,50 eura koja se može kupiti samo kod vozača. Razlika između najjeftinije pojedinačne karte, one u Varaždinu te najskuplje, riječke, čak je 1,90 eura.

Najpovoljnije cijene mjesečne karte (radničkog pokaza) su u Varaždinu i Šibeniku – 20 eura. Najskuplja je mjesečna radnička karta u Rijeci – 48 eura, a u Zagrebu je tek 22 centa jeftinija nego u Rijeci. Razlika između najjeftinijih mjesečnih radničkih karata, onih u Šibeniku i Varaždinu i one u Rijeci je čak 28 eura.

Aktualno
Grad Zagreb
Hrvatska
Velika Gorica