VREMEPLOV: Džingis-kan, Marulić, Franjo Josip, Preradović, Folnegović i Polański

Džingis-kan, osvajač – 1227.
Džingis-kan aka Temudžin, mongolski vojskovođa, osnivač mongolske države rođen je na današnji dan 1227. godine.
U mladosti zarobljen, tri godine bio rob susjednoga plemena. Nakon bijega, u borbi s mongolskim knezovima Temudžin je pod svojom vlašću sjedinio mongolska plemena te 1206., na skupštini (kurultaj) kanova, izabran za velikoga kana – Džingis-kana cijele Mongolije.
Dio vojske, pod vodstvom njegova sina Tuluja, osvojio je Iran, Azerbajdžan, Gruziju i preko Kavkaza prodro do Krima; na rijeci Kalki porazio je ruske knezove, otjerao Polovce od Dnjepra i zatim se vratio niz Volgu u Aziju.
Osvojio je istočni dio Afganistana, sve do rijeke Inda. Kada je izbio ustanak plemena Tanguta, vratio se u Mongoliju umro je za opsade tangutske prijestolnice. Mongolsko Carstvo, od Japanskoga i Žutoga do Crnoga mora, razdijeljeno je među četirima njegovim sinovima.
Džingis-kanova vojska odlikovala se brzim manevrima i prodorima, masovno je uništavala stanovništvo i gradove, a zarobljenike pretvarala u robove. Svuda je unosila strah i ostavljala pustoš. Džingis-kanov život predmet je mnogih povijesnih i književnih djela.
Marko Marulić, hrvatski književnik – 1450.
Dana 18. kolovoza 1450. godine u Splitu je rođen Marko Marulić, hrvatski književnik i kršćanski humanist, kojeg se smatra ocem hrvatske književnosti. Često ga se naziva i Splićaninom. Marulić je iza sebe ostavio bogat i raznovrsan opus. Najpoznatije mu je djelo religiozni ep Judita, a Biblija mu je, uz antičku književnost, književni uzor. Većinu djela Marulić je pisao na latinskom, ali je ostavio i značajan opus na hrvatskome te nekoliko kratkih spisa na talijanskom jeziku. Maruliću se pripisuje i prva upotreba riječi psihologija.
Nađeno je trideset inkunabula i knjiga tiskanih od 1471. do 1522. godine različitog sadržaja: nekoliko izdanja Biblije, klasična rimska djela, izdanja s područja teologije, pravne znanosti, čak i medicine i dr. Uočio se i Marulićev sitnoslikarski dar, jer su u knjigama našli brojne crtane ukrase, manicule i vitice, inicijale i dva veća crteža. Vijest je pred uskim krugom zainteresiranih štovatelja i stručnjaka za Marulovo djelo iznio Zvonko Pandžić. Djela su otkrivena nakon što se nedavno prije otkrića prionulo ka sistematizaciji knjižnica i arhiva u suradnji s Gradskom knjižnicom Marka Marulića. Dotad su djela bila klasificirana po sustavu veličine knjige, stare knjige, kodeksi i nova izdanja.
Franjo Josip I., austrijski car i ugarsko-hrvatski kralj – 1830.
Dana 18. kolovoza 1830. godine u Schönbrunnu u Beču rođen je austrijski car i ugarsko-hrvatski i češki kralj Franjo Josip I.. Njegovo je rođenje dočekano s neskrivenim oduševljenjem njegovog djeda, cara Franje II., i ostalih pripadnika dinastije Habsburg, koja je ponovno došla do ruba izumiranja u muškoj lozi.
Petar Preradović, vojnik i pjesnik – 1872.
Hrvatski vojnik, pjesnik i prevoditelj Petar Preradović rodio se u Grabrovnici kraj Pitomače, 1818. godine, a umro na današnji dan 18. kolovoza 1872.
Susret s Ivanom Kukuljevićem Sakcinskim znatno je utjecao na ‘povratak’ materinskom jeziku i pobudio zanimanje za hrvatsku kulturu te političku i gospodarsku situaciju. Gotovo čitav život proveo je Preradović izvan domovine, a književnošću se bavio koliko mu je dopuštala časnička služba.
Svoj entuzijazam posvetio je ilirizmu, u čijoj je ‘drugoj fazi’, uz Stanka Vraza i Ivana Mažuranića, postao najutjecajniji pjesnik. Pjesmama izražava brigu za hrvatski jezik, privrženost slavenskoj koncepciji i iskreno domoljublje. Umro je u austrijskom mjestu Fahrafeldu, kraj Beča, 18. kolovoza 1872. godine. 21. kolovoza je pokopan u Beču, a 1879. godine njegovi posmrtni ostaci preneseni su na arkade Mirogoja.
Fran Folnegović, hrvatski političar – 1918.
Dana 18. kolovoza 1903. godine u Zagrebu je umro hrvatski političar i publicist Fran Folnegović. Folnegović je radio na zajedničkom stranačkom programu radi ostvarenja jedinstvenog djelovanja oporbe u borbi protiv Khuenove vladavine. Taj program podržale su Stranka prava i Neovisna narodna stranka.
Odvajanjem Čiste stranke prava, domovinaši su preuzeli Stranku prava te je Folnegović kasnije postao članom izvršnog odbora Hrvatske opozicije. Bio je i istaknut pripadnik masonerije. Folnegović se bavio i književnim radom, posebno nakon što se povukao iz politike, pišući pripovijetke, putopise i memoare.
Uređivao je više političkih i kulturnih časopisa, poput: Vienca, Hrvatske, Prosvjete i Hrvatske vile. Najvažnija mu je knjiga satiričnih feljtona pod nazivom Zanovietanja, u kojoj realistično oslikava život seljaštva u odnosu spram zagorskog plemstva.
Roman Polański, francusko-poljski filmski redatelj, scenarist, producent i glumac – 1933.
Roman Polański, punog imena Rajmund Roman Thierry Polański, rođen je u Parizu 18. kolovoza 1933. godine. Polański jee francusko-poljski redatelj, scenarist, producent i glumac.
Njegovu suprugu, Sharon Tate, 1969. je ubila Obitelj Manson. Godine 1978., nakon što je priznao da je imao nezakonit seksualni odnos s 13-godišnjakinjom, Polański je otišao u Francusku. Godine 2008. u uhapšen je u Švicarskoj.
Američko pravosuđe smatra ga bjeguncem. Ne želeći se vratiti u Sjedinjene Države i suočiti se s uhićenjem, nastavio je režirati filmove u Europi, uključujući Ludilo, Gorki mjesec, Djevojka i smrt, Deveta vrata, Pijanist, Oliver Twist i Svakom svoje kino.