Pokrenuli su i javnu peticiju

VIDEO Greenpeace pozvao Vladu na hitnu zaštitu oceana

Aktivisti su tom prilikom ispred Nacionalne i sveučilišne knjižnice postavili 16 metara dug rekvizit kita
Zagreb: Konferencija za medije Greenpeacea na kojoj traže očitovanje Vlade po pitanju oceana Neva Žganec/PIXSELL

Aktivisti Greenpeacea postavili su ispred Nacionalne i sveučilišne knjižnice 16 metara dug rekvizit kita kako bi apelirali na hrvatsku Vladu da među svoje prioritete hitno uvrsti ratifikaciju globalnog Sporazuma o svjetskim morima (BBNJ), potpisanog još 2023. godine.

Sporazum BBNJ (Biodiversity Beyond National Jurisdiction) smatra se povijesnim iskorakom u multilateralnoj zaštiti okoliša jer omogućuje stvaranje zaštićenih područja na otvorenom moru i uspostavu mehanizama za očuvanje biološke raznolikosti izvan nacionalnih jurisdikcija. Kako bi sporazum stupio na snagu, mora ga ratificirati najmanje 60 zemalja, a Greenpeace upozorava da Hrvatska, više od godinu dana nakon potpisivanja, još nije započela službeni postupak.

Oceani su vitalni ekosustavi koji nas sve povezuju, no suočeni su s ozbiljnom krizom zbog klimatskih promjena, zagađenja plastikom i neodržive industrijske eksploatacije, poručila je s konferencije za novinare Marija Tomac, voditeljica kampanje u Greenpeaceu Hrvatska. Ističe kako zaštita oceana nije samo ekološki imperativ, već i test sposobnosti za zajedničko djelovanje, suradnju i pronalaženje dugoročnih rješenja za očuvanje planeta, prenosi HRT.

Aktivisti su pozvali ministricu Mariju Vučković i njezino Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije da se očituju o vladinim planovima za ratifikaciju. Upozorili su da, unatoč opetovanim upitima, još od 2023. nisu dobili nikakve informacije o napretku postupka. Nepodnošljiva lakoća ignoriranja naših upita nije samo indikator nebrige, već predstavlja i kršenje Ustavom zajamčenog prava javnosti na pristup informacijama, rekla je Tomac.

Greenpeace naglašava da ne postoji nikakva pravna prepreka za ratifikaciju jer su smjernice već utvrđene na razini Europske unije, a susjedne zemlje poput Slovenije i Mađarske već su uspješno provele taj postupak. Teško je razumjeti zašto ova tema nije među prioritetima hrvatske Vlade, posebice uoči UN-ove Konferencije o oceanima (UNOC), koja se održava u lipnju i na kojoj će zemlje članice predstavljati svoje konkretne obveze za zaštitu oceana, dodaje Tomac.

U povodu današnje akcije, Greenpeace Hrvatska pokrenuo je javnu peticiju kojom poziva Vladu da bez odgode ratificira sporazum i obveže se na uspostavu učinkovitih morskih zaštićenih područja, što smatraju ključnim korakom u očuvanju oceanske biološke raznolikosti.

Aktualno
Grad Zagreb