Velika Gorica rebalansom osigurala dodatna sredstva za subvencije javnog prijevoza, novorođenčad, socijalno ugrožene te sport i rekreaciju

S 18 glasova za i 6 protiv usvojen je rebalans proračuna Grada Velike Gorice za 2019. godinu
IMG_1738-scaled

Na 18. sjednici Gradskog vijeća Grada Velike Gorice usvojene su I. izmjene i dopune proračuna za 2019. godinu. Kako je objasnila pročelnica Upravnog odjela za financije Žaneta Štefančić, Grad je u obvezi godišnje napraviti barem jedan rebalans kako bi se izniveliralo ono što je učinjeno i što će se obaviti do konca godine, kao i uračunati viškove i manjkove te izvršiti uravnoteženje.

– Ovim izmjenama i dopunama proračuna ukupne smo prihode i primitke umanjili za 22 758 725 kuna te smo na taj način u našem planu utvrdili da će prihodi i primitci na kraju 2019. godine iznositi 384 800 765 kuna. Ukupni rashodi i izdatci umanjeni su za 29 570 425 kuna te će na kraju godine iznositi 378 685 775 kuna. Ovime smo ukalkulirali prijenos viška iskazanog u posebnom dijelu proračunu i pokriće manjka iskazanog u bilanci Grada u visini od 5 394 990 kuna čime smo proračun uravnotežili, poručila je Štefančić.

Drugim riječima, ukupni prihodi i primitci u odnosu na prvi plan umanjeni su za 5,6 posto, dok je najevidentnije smanjenje kod prihoda od pomoći u visini 6,6 milijuna kuna, a koje se odnose na sredstva namijenjena za sufinanciranje gradnje objekata u području komunalne infrastrukture, Spomen doma 153. brigade, Turističko-edukativnog centra Novo Čiče te projekte osnovnih škola Nikole Hribara i Vukovina. Umanjene su i pomoći od institucija i tijela Europske unije te pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije školstva i vatrogastva.

 

– Od kapitalnih pomoći od izvanproračunskih korisnika koja su bila planirana u okviru projekata gradnje javnih površina, nerazvrstanih cesta te odlagališta Mraclinska Dubrava umanjeno je 2 milijuna kuna, a iz pomoći proračunskim korisnicima iz proračuna koji nije nadležan predlaže povećanje u visini od 2,5 milijuna kuna. Ovo povećanje se odnosi na sredstva državnog proračuna namijenjena za financiranje nabave opreme, nastavnih pomagala i udžbenika u velikogoričkim osnovnim školama.

Smanjenje prihoda po administrativnoj pristojbi i po posebnim propisima u visini od 10,9 milijuna kuna čini umanjenje 8,9 milijuna kuna od komunalnog doprinosa, milijun kuna od komunalne naknade, 770 tisuća kuna prihoda od naknade za izgradnju građevine i nabave opreme za gospodarenje otpadom te 283 tisuće kuna za smanjenje prihoda proračunskih korisnika. Njihovim smanjenjem korigirani su rashodi iz programa gradnje objekata, nabave uređaja i opreme komunalne infrastrukture.

– Od prodaje zemljišta i građevinskih objekata umanjili smo oko 9 milijuna kuna. Ova sredstva bila su planirana za financiranje gradnje vanjskih bazena, Stare Općine i Edukativnog centra Mala Buna, a umanjene su jer se veći dio građevinskih radova na ovim projektima očekuje u narednom proračunskom razdoblju.

Također, izmjenama i dopuna za 2019. godinu predloženo je smanjenje primitaka od zaduživanja u iznosu od 5,5 milijuna kuna, što znači da je do kraja tekuće godine planirano ukupno povlačenje iz sredstava kredita 18,9 milijuna kuna. Navedeno smanjenje vezano je uz dinamiku gradnje objekata Stare Općine čija je priprema započela u 2019., a veći dio gradnje se očekuje u 2020. godini.

 

– Što se tiče korekcija kojima smo planirali veće izvršenje od prvotnog plana, ovim izmjenama smo povećali porezne prihode za 6,8 milijuna kuna. Procjena povećanja poreznih prihoda temelji se na dosadašnjem ostvarenju, pa se u ovoj skupini veća realizacija očekuje u okviru poreza i prireza na dohodak od nesamostalnog rada, dodatnog udjela poreza za decentralizirane funkcije školstva i vatrogastva te poreza i prireza na dohodak od kapitala, a manja realizacija unutar poreza na imovinu.

Također, veći prihodi očekuju se od vlastitih prihoda proračunskih korisnika, koje oni ostvaruju obavljanjem sporednih djelatnosti na tržištu. Najznačajnije povećanje planirano je od prihoda kojeg ostvaruje Ustanova za upravljanje Športsko-rekreacijskim centrom od djelatnosti bazena.

– Ovim smo rebalansom osigurali dodatnih 1,8 milijuna kuna subvencija za javni prijevoz, 1,7 milijuna kuna namijenjenih za pomoć za opremu novorođenih te za jednokratne novčane pomoći za socijalno ugrožene građane te dodatnih 1,6 milijuna kuna za programe razvoja sporta i rekreacije, zaključila je pročelnica.

Oporba je rebalans kritizirala jer neke od kapitalnih projekata prebacuje u sljedeću godinu, međutim s 18 vijećnika za i 6 protiv, prijedlog je, naposljetku, usvojen.

Grad
Hrvatska
Politika
Velika Gorica
Zagrebačka županija