Usvojene izmjene Ovršnog zakona. Donosimo detalje

Novim zakonom se smanjuju troškovi ovršnih postupaka, uvodi elektronička komunikacija te od ovrha izuzimaju božićnica, uskrsnica, regres i topli obrok
Sabor nastavio sjednicu glasovanjem o raspravljenim točkama dnevnog reda Patrik Macek/PIXSELL

Sabor je izglasao izmjene Ovršnog zakona prema kojima se smanjuju troškovi ovršnih postupaka, uvodi elektronička komunikacija te od ovrha izuzimaju božićnica, uskrsnica, regres i topli obrok.

Od ovrha bit će izuzete i sindikalne pozajmice, terenski dodatak, pomorski dodatak, naknada za pričuvnike, nagrade učenika te sportske stipendije sportaša s invaliditetom, što je amandmanom predložio HDZ, a Sabor izglasao sa 117 glasova za, jednim protiv i 7 suzdržanih.

Prema zakonskim izmjenama deložacije se neće provoditi od 1. studenog do 1. travnja, a povećava se i iznos glavnice za koju se ovrha nad nekretninom ne može pokrenuti s 20.000 kuna na 40.000 kuna.

Prihvaćanjem amandmana SDP-a u nešto izmijenjenom obliku novost je i što će Vlada u okolnostima epidemije uzrokovane covidom-19 moći donijeti odluku o zaustavljanju ovršnih postupaka najdulje na 6 mjeseci, a tom odlukom odlučit će i na koje ovršne postupke će se to primjenjivati.

Zakonskim izmjenama Ovršnog zakona uvodi se i institut prethodne obavijesti, koju će dužniku upućivati javni bilježnici, te će dužnik moći ispuniti svoje obveze u roku 15 dana, a ako obveze ispuni u tom roku, nema nikakvih troškova ovršnog postupka.

Ovršni postupak pokretat će se na temelju vjerodostojne isprave podnošenjem elektroničkog prijedloga putem informacijskog sustava  nadležnom sudu, koji prijedloge dodjeljuje javnim bilježnicima ravnomjerno prema abecednom redu.

Javni bilježnici provodit će postupovne radnje u ovršnom postupku kao povjerenici suda.

Troškovi postupka smanjuju se jer više neće biti troška izdavanja potvrde o pravomoćnosti i ovršnosti. Ona se više ne bi izdavala na zahtjev ovrhovoditelja, već ju javni bilježnik izdaje ako u roku 15 dana od isteka roka za prigovor ne zaprimi prigovor ovršenika.

Hrvatska
Politika