OVO JE PLAN

Univerzalni dječji doplatak pred vratima: Svako dijete u Hrvatskoj moglo bi dobiti potporu, ali ne u jednakom iznosu

Nakon višegodišnjih najava, Hrvatska bi uskoro mogla uvesti univerzalni dječji doplatak koji bi pripadao svakom djetetu – bez obzira na imovinski status obitelji – ali će iznosi i dalje ovisiti o primanjima
Uvođenje univerzalnog dječjeg doplatka pixabay/Ilustracija

Hrvatska priprema uvođenje univerzalnog dječjeg doplatka koji bi obuhvatio svu djecu, bez obzira na imovinski status obitelji. Radna skupina već tri mjeseca radi na zakonskom prijedlogu koji se temelji na europskim praksama i domaćim potrebama. Cilj je da doplatak postane demografska, a ne više samo socijalna mjera.

Iako bi pravo na doplatak imalo svako dijete, iznos neće biti jednak za sve – obitelji s manjim primanjima dobivale bi veće iznose, a one s višim primanjima manji. Time se želi osigurati socijalna pravednost.

– U ovoj se fazi analiziraju modeli doplatka za djecu na razini svih članica EU kako bi se odabrao najbolji model za Hrvatsku u kojem bi sva djeca bila obuhvaćena (univerzalnim) doplatkom – poručuju iz Ministarstva demografije.

Za razliku od dobrog dijela zemalja EU, dječji doplatak je u Hrvatskoj socijalna, a ne demografska mjera jer ga mogu primati samo obitelji s djecom koje zadovoljavaju kriterij dohodovnog cenzusa. Taj je cenzus – unatoč višekratnom povećanju posljednjih godina – i dalje nizak, kao i iznosi samog doplatka, pa nadležni procjenjuju da ni dio obitelji koje imaju pravo na doplatak nisu podnijele zahtjev, piše Jutarnji list.

– Ministarstvo demografije i useljeništva kontinuirano prati i analizira provedbu postojećeg Zakona o doplatku za djecu kako bismo pristupili predlaganju odgovarajućih promjena, s ciljem daljnjeg proširenja broja obitelji i djece koja primaju doplatak. No, svaka planirana mjera, kako bi postigla očekivani rezultat u smislu poticanja demografske obnove i osnaživanja položaja obitelji, mora biti rezultat analize i prethodne procjene učinaka uz osiguranje adekvatnih proračunskih sredstava za njezinu provedbu – poručuju iz Ministarstva kojem je na čelu Ivan Šipić (DP).

Trenutni sustav nepravedan i ograničen: pravo ima tek manji broj djece

Radi postizanja tog cilja, navode, nužno je primijeniti cjeloviti pristup u kojem će se sagledati svi aspekti i razmotriti različiti modeli uređivanja sustava doplatka za djecu u odnosu na postojeće korisničke skupine kako bi mjere bile pažljivo ciljane i usklađene s drugim mjerama u području podrške obiteljima.

– U tom smislu razmatramo i mogućnosti uvođenja doplatka za svu djecu kako bi ovaj vid potpore bio obiteljska, a ne više samo socijalna potpora ovisna o dohodovnom cenzusu kućanstva – ističu.

Iznosi dječjeg doplatka, iako bi pravo na njega imalo svako dijete, i dalje će ovisiti o ekonomskom statusu obitelji – siromašnije obitelji dobit će veće iznose, a bogatije manje. Trenutno doplatak prima oko 284.000 djece iz 138.000 obitelji, što je znatno manje nego početkom 2000-ih, kad ga je primalo gotovo pola milijuna djece.

Pravo na doplatak imaju obitelji koje zarađuju manje od 618 eura po članu kućanstva, a prema primanjima podijeljene su u pet kategorija s različitim iznosima doplatka, od najviših 61,8 eura po djetetu u najsiromašnijim obiteljima do najnižih 30,9 eura u obiteljima s višim, ali još uvijek ograničenim primanjima. Većina primatelja nalazi se u kategorijama s nižim iznosima.

Ministarstvo ističe da je uvođenje univerzalnog dječjeg doplatka u skladu s preporukama Europske komisije za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti djece.

Aktualno
Hrvatska