IGNORIRAJU IH

Umjetnici bijesni na Grad zbog projekta na Savi: Tko će zaštititi Aleju skulptura?

Iako s rokovima kasni, projekt Greenway na zagrebačkom nasipu u posljednje vrijeme napreduje punom parom. Naime, u četvrtak su objavljene fotografije asfaltne staze na nasipu, no predstavnike Hrvatskog društva likovnih umjetnika takav razvoj događaja zabrinjava. Naime, novi radovi rađeni su bez njihovog suglasja i mimo dogovora
Zagreb: Radovi na savskom nasipu Luka Stanzl/PIXSELL

Biciklistička staza je, zabunom, presijecala Aleju skulptura, umjetničku instalaciju iz 80-ih godina prošlog stoljeća koju sačinjava 12 sukcesivno postavljenih kipova. Radovi su prijetili oštećenjem kipova pod vlasništvom HDLU-a, a u međuvremenu je i skulptura žabe netragom nestala. Ekspresno je stigla reakcija vlasnika, javlja Jutarnji.

Luka Stanzl/PIXSELL

Dva sastanka

– Predstavnici HDLU-a su s predstavnicima Grada Zagreba dosad održali dva sastanka na temu utjecaja projekta Greenway na Aleju skulptura, temeljem zahtjeva koje je HDLU uputio Gradu Zagrebu.

HDLU je, kao predstavnik struke, naglasio da je jedino primjereno rješenje minimalni odmak biciklističke staze od skulptura metar i pol, dok svako izmještanje ili novi odljev pojedinih skulptura Grad treba rješavati dogovorom s nasljednicima autorskog prava, započinje njihovo priopćenje.

Ignoriranje

Predstavnik HDLU-a je na posljednjem sastanku, 15. travnja 2025., zahtijevao od Grada da pošalju zapisnike oba sastanka i prijedlog konačnog rješenja izgradnje staze te uvrštenja niza sugestija kojima bi se akcentirao Park skulptura u javnom prostoru.

Poput restauracije, osvjetljenja i signalizacije skulptura te osiguranje zone niže brzine prometa na Aleji skulptura, kako bi se Upravni odbor HDLU-a mogao očitovati. Do 25. travnja 2025. HDLU nije zaprimio zapisnike niti revidirani prijedlog.

Smatramo ovakvo postupanje neprimjerenim

– Po snimkama s Aleje skulptura objavljenim u Jutarnjem listu 24. travnja 2024., vidljivo je da je da su izvođači nastavili radove, no po kojem rješenju odnosno izmjeni projekta, HDLU-u nije poznato, nastavili su.

Upravni odbor Društva smatra ovakvo postupanje izrazito neprimjerenim te će o ovakvim postupanjima protivno struci nastaviti obavještavati domaću i međunarodnu javnost.

Prethodno su zahtijevali da se sve skulpture potrebno zaštite drvenom ogradom kako ne bi bile izložene riziku dodatnog oštećivanja. Smatraju da bi ograda trebala biti solidno napravljena (od gredica i dasaka), odmaknuta oko pola metra od svake skulpture i sezati otprilike dva metra u vis. Na najnovijim fotografijama s nasipa, nisu vidljive nikakve zaštite oko skulptura.

Također, fotografije utvrđuju da nije uslišena i druga njihova molba da staza pojedine skulpture zaobiđe s lijeve strane (one udaljenije od rijeke), pa se vratiti u prvobitno planirani pravac kretanja.

Luka Stanzl/PIXSELL

Što će biti sa žabom?

– Nije potrebno stazom zaobilaziti sve skulpture, već samo nekoliko njih koje su prema postojećem projektu preblizu stazi, odnosno staza se njima previše približila pa zadire u temelj ili dio skulpture prelazi rub staze, napisali su.

Što se tiče umjetničkog djela Žabnjak, poznatog kipara Stjepana Gračana, budućnost je i dalje neizvjesna. Ukradena je jedna od tri žabe, a trebala se zamijeniti novom. Ipak, njihov autor je preminuo prije tri godine, a kalup žabe po kojem bi se trebala raditi zamjenska – ne postoji.

– O skulpturi Žabnjak se govorilo i stav je HDLU-a da moraju imati dozvole nasljednika autorskog prava Stjepana Gračana i nasljednika autorskog prava Ratka Petrića. Za HDLU je kao struku primjereno rješenje minimalni odmak staze od skulptura metar i pol! A svako izmještanje ili novi odljev mora biti uz dogovor s nasljednicima autorskog prava, zaključili su.

Aktualno
Grad Zagreb
Izbor urednika