Zelena tranzicija bez reciklaže?

Udruga Ekologija grada upozorava na alarmantno stanje s otpadom usred sezone

U srcu turističke sezone, Hrvatska i dalje bez funkcionalnih sustava za staklo, EE otpad i ambalažu
Hrvatska nema funkcionalne sustave za prikupljanje stakla EE otpada ambalaže Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Dok Hrvatska bilježi vrhunac turističke sezone i puni gradove i obalu milijunima posjetitelja, sustav za zbrinjavanje otpada ponovno puca po šavovima. Udruga Ekologija grada upozorava kako država ni ove godine nije osigurala osnovne uvjete za prikupljanje i reciklažu ključnih vrsta otpada – stakla, elektroničkog otpada te plastične i metalne ambalaže.

– Ne možemo govoriti o zelenoj tranziciji i europskim vrijednostima dok istovremeno ignoriramo osnovne uvjete za recikliranje – poručuju iz udruge, ističući da su propusti ozbiljni i dugotrajni, a posljedice sve vidljivije u okolišu.

Staklo i dalje završava u miješanom otpadu – ili prirodi

Posebno je problematično zbrinjavanje staklene ambalaže. Premda je riječ o materijalu koji se može reciklirati 100% i gotovo neograničen broj puta, većina velikih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj još uvijek ne prima staklo natrag od građana.

Zbog izostanka sustava otkupa i koordinacije, većina stakla iz kućanstava završava u kontejnerima za miješani otpad, na odlagalištima, a nerijetko i u prirodi. Time se gubi dragocjeni reciklažni materijal, a okoliš dodatno opterećuje.

Pretrpani kontejneri i ambalaža bez reda

Ni stanje s plastičnom i metalnom ambalažom nije bolje. U mnogim gradovima kontejneri su pretrpani, odvoz neredovit, a građani zbunjeni zbog nedostatka jasnih uputa i edukacije. Kako navode iz udruge, ogromne količine ambalaže zbog toga završavaju na spalionici ili deponiju, umjesto da se recikliraju.

Time Hrvatska ozbiljno zaostaje u ostvarivanju ciljeva kružnog gospodarstva i smanjenja emisija štetnih plinova.

Elektronički otpad bez kontrole

Još je kritičnije stanje s elektroničkim otpadom – od starih mobitela i punjača do malih kućanskih aparata. Takav otpad često završava u miješanom komunalnom otpadu ili neformalnim kanalima bez ikakve kontrole. Time se građanima onemogućuje odgovorno ponašanje, a okoliš izlaže opasnim tvarima poput olova, žive i kadmija.

Četiri zahtjeva za hitne promjene

Udruga Ekologija grada stoga traži konkretne mjere:

  • Uvođenje obveznog otkupa staklene ambalaže u svim trgovačkim lancima
  • Poboljšanje sustava za odvojeno prikupljanje ambalažnog otpada, osobito plastike i metala
  • Uspostavu javno dostupnih i jasno označenih mjesta za predaju EE otpada u svakom gradskom kvartu
  • Provedbu javnih edukativnih kampanja o pravilnom odvajanju otpada

– Hrvatska ima obvezu, ali i priliku, razviti održiv, učinkovit i transparentan sustav gospodarenja otpadom koji neće ovisiti o dobroj volji pojedinaca. Vrijeme za ozbiljne promjene je sada – poručuju iz Ekologije grada.

Aktualno
Hrvatska