Udarni turistički vikend: kilometarske kolone na cestama prema moru i unutrašnjosti

Hrvatska ovog vikenda bilježi jedan od prometno najopterećenijih dana ljeta. Pojačan promet na autocestama, Jadranskoj magistrali, Krčkom mostu, trajektnim lukama i graničnim prijelazima stvorio je kilometarske kolone i višesatna čekanja, a promet se na brojnim dionicama odvija usporeno, u kolonama u pokretu ili uz povremene potpune obustave.
Na autocesti A1 Zagreb–Ploče–Karamatići, u smjeru mora, vozi se usporeno na dionici Gospić–tunel Sveti Rok–čvor Rovanjska, a zbog povremenog zatvaranja tunela Sveti Rok prema Dubrovniku kolona doseže oko četiri kilometra. Požar na jednom vozilu u smjeru Zagreba stvorio je kolonu dugu sedam kilometara, a pred naplatnim postajama Lučko i Demerje, prema Zagrebu, kolone su oko jednog kilometra.
Na autocesti A2 Zagreb–Macelj, pred naplatnom postajom Trakošćan u smjeru Slovenije, kolona je oko 1,5 kilometara, a tunel Frukov Krč povremeno se zatvara. Dionica Krapina–Đurmanec zatvorena je za promet autobusa i teretnih vozila.
Na A3 Bregana–Lipovac, u smjeru istoka, kolona osobnih i teretnih vozila pred graničnim prijelazom Bajakovo duga je oko tri kilometra. Na A7 Rupa–Rijeka, između čvorova Hreljin i Šmrika, kolona prema otoku Krku duga je oko jednog kilometra, a vozačima se preporučuje izlaz na čvorovima Hreljin i Križišće. Krčki most bilježi kolonu od četiri kilometra prema otoku.
Jadranska magistrala (DC8) također je pod velikim opterećenjem – zastoje i kolone bilježe dionice Crikvenica–Novi Vinodolski, Zadar–Biograd na Moru, Trogir–Split–Omiš, Baška Voda–Makarska te Zaton–Dubrovnik–Cavtat.
Uz navedeno, promet je pojačan na prilazima turističkim središtima, trajektnim lukama i pristaništima, kao i na većini graničnih prijelaza, zbog čega se vozačima preporučuje strpljenje, praćenje prometnih informacija i korištenje alternativnih pravaca gdje je to moguće.