U Zagrebu održana javnozdravstvena tribina „Zdravlje za sve“

Predstavljanjem Zdravstveno-statističkog ljetopisa Grada Zagreba za 2024. danas je, u povodu obilježavanja 7. travnja – Svjetskog dana zdravlja, u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo “dr. Andrija Štampar”, održana javnozdravstvena tribina „Zdravlje za sve“.
Važna poruka, ujedno i tema, ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana zdravlja je “Zdravi početak – budućnost puna nade”. Usmjerena je na poboljšanje zdravlja i preživljavanja majki i novorođenčadi, s posebnim naglaskom na važnost kvalitetne, pravovremene i dostupne zdravstvene skrbi za majke, trudnice i djecu.
– Ulaganje u zdravlje majki i djece najvažnija je investicija u bolju budućnost zajednice, kazala je izaslanica gradonačelnika, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom dr. sc. Lora Vidović.
– Grad Zagreb aktivno podupire dojenje kao optimalan način prehrane od najranije dobi. Kroz Program promicanja dojenja omogućujemo besplatne trudničke tečajeve, i rad savjetovališta za dojenje u domovima zdravlja na šest lokacija diljem grada.
Pročelnica je istaknula kako novim projektom Grada “Ulaganje u rani razvoj djece kroz intersektorsku suradnju u Gradu Zagrebu”, patronažne sestre znatno ranije ulaze u obitelj trudnice, gdje se kroz razgovor detektira stanje u obitelji te vrši procjena mogućih rizika za zdravlje, kako majke tako i djeteta.
– Nedavno smo predstavili i web portal Rana razvojna podrška i rana intervencija za djecu s teškoćama u razvoju (0-7 godina) na području grada Zagreba koji pruža podršku djeci s razvojnim teškoćama i njihovim obiteljima. Ulaganje u rani razvoj i ranu intervenciju jedan je od naših prioriteta, s posebnim naglaskom na rano prepoznavanje razvojnih odstupanja i teškoća kako bi se pravovremeno pružila podrška djeci u riziku, naglasila je.
Grad Zagreb osigurava i novčanu pomoć za opremu novorođenog djeteta, dodatno podupirući obitelji s najmlađim članovima. Iznos je u 2024. povećan s 331,80 na 600 eura i isplaćuje se jednokratno. Grad financira i 61 javnozdravstveni nadstandard, omogućujući tako građanima pristup kvalitetnoj zdravstvenoj skrbi i preventivnim programima. Brojnim javnozdravstvenim akcijama i edukacijama, kroz neposredan kontakt sa stručnjacima, ulaže se i u zdravstvenu pismenost građana.
– Posebno želim istaknuti važan doprinos brojnih stručnjaka Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ‘dr. Andrija Štampar’ u zajedničkoj misiji unapređenja javnog zdravstva grada Zagreba. Njihov predani rad predstavlja temelj na kojem gradimo učinkovite javnozdravstvene politike i intervencije, osiguravajući kvalitetnu zdravstvenu skrb za sve naše sugrađane, zaključila je.
Zahvaljujući djelatnicima zagrebačkih zdravstvenih ustanova, a posebice djelatnicima NZJZ “dr. Andrija Štampar”, na svemu što čine u zaštiti zdravlja, ravnatelj Zavoda prof. prim. dr. sc. Branko Kolarić je naglasio kako nas obilježavanje Svjetskog dana zdravlja svake godine podsjeća na važnost zdravlja kao temeljnog ljudskog prava i naše zajedničke odgovornosti u njegovu očuvanju.
U ime ministrice zdravstva sudionike je pozdravila njena izaslanica, ravnateljica Uprave za primarnu zdravstvenu zaštitu, zdravstveni turizam, lijekove i medicinske proizvode, javno zdravstvo i javnozdravstvenu zaštitu Danica Kramarić.
Kao posebna gošća tribine, prigodnim riječima obratila se i voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Republici Hrvatskoj, prim. dr. sc. Iva Pejnović Franelić.