VEĆ IMAJU BUNKERE

U slučaju nuklearnog rata milijarderi imaju plan za sebe: Evo koje mjesto smatraju najsigurnijim

U slučaju globalnog nuklearnog rata, postoji jedno mjesto na Zemlji gdje bi preživljavanje možda bilo moguće, ali pitanje je možete li doći do njega za 72 minute
nuklearna eksplozija Foto: Screenshot/YouTube

Tijekom gostovanja u podcastu The Diary of a CEO, istraživačka novinarka i finalistkinja za Pulitzerovu nagradu Annie Jacobsen govorila je o katastrofalnim posljedicama nuklearnog rata i upozorila da bi u manje od sat i pol moglo nestati 60 posto čovječanstva.

No istaknula je i jednu “točkicu” na karti gdje bi šanse za opstanak još postojale. – Postoji jedno sićušno mjesto na Novom Zelandu, rekla je Jacobsen – i mali dio Australije. To ima veze s teorijom da nakon nuklearnog rata dolazi do tzv. nuklearne zime – kad sunčeva svjetlost više ne dopire do tla, poljoprivreda propada, a milijarde ljudi umiru od gladi.

Čudni razgovori s milijarderima

Prema stručnjacima koji se bave ovom temom, dijelovi Novog Zelanda i Australije mogli bi zadržati osnovne uvjete za preživljavanje, iako u vrlo ograničenim okolnostima – gotovo u načinu života sakupljača i lovaca.

Jacobsen je pritom podijelila i neke od “čudnijih” razgovora koje je vodila s milijarderima, za koje tvrdi da već imaju svoje bunkere na Novom Zelandu.

– Nije to bilo u stilu ‘hajdemo spriječiti nuklearni rat’, već više “koliko brzo mogu natovariti svoj G5 i doletjeti do Novog Zelanda”, kazala je.

Trebate razmišljati o južnom Pacifiku

Upozorila je i na šokantnu činjenicu da sudbina cijelog čovječanstva može ovisiti o odluci jedne osobe, a korisnici YouTubea su nakon objavljenog isječka podcasta preplavili komentare pitanjima:

– Zašto su bogataši više zabrinuti za preživljavanje nego za sprečavanje rata?, – Tko uopće stigne do bunkera?, i – Nakon nuklearne apokalipse, novac neće značiti ništa. Preživjet će samo oni s vještinama.

U konačnici, Jacobsen je poručila, da ako razmišljate o preživljavanju globalne nuklearne katastrofe, trebate razmišljati o južnom Pacifiku – no ključna prepreka ostaje vrijeme.

Aktualno
Svijet