Zapamtite Vukovar

U Saboru otvorena izložba “Povijest krvavih dana Vukovara 1991.”

U povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje u Saboru je otvorena izložba fotografija „Povijest krvavih dana Vukovara 1991.“ i prikazan dokumentarni film o zagrebačkim dragovoljcima u Vukovaru
Zagreb: U Saboru otvorena izložba “Povijest krvavih dana Vukovara 1991.” Patrik Macek/PIXSELL

Odbor za ratne veterane u povodu obilježavanja toga Dana, 18. studenoga, održao je tematsku sjednicu započetu otvaranjem izložbe ratnih fotografija „Povijest krvavih dana Vukovara 1991.“, a prikazan je i dokumentarni film „Vukovarske stope zagrebačkih dragovoljaca“, priopćeno je iz Sabora.

Predsjednik Odbora Josip Đakić naglasio je kako ratne fotografije jasno pokazuju što se događalo u Vukovaru, svjedoče kako je žrtva onih koji su svoje živote dali za slobodu Hrvatske bila nesebična, a zvjerstva koja su počinjena u tom gradu strašna.

Predsjednica Udruge zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara i imenovana članica Odbora Zorica Gregurić pojasnila je kako su fotografije izložbe postavljene kronološki, te obuhvaćaju razdoblja od početka srpsko crnogorske agresije i agresije JNA na Vukovar, njegove obrane, razaranja te sve završava s Ovčarom.

Prostor u kojem je postavljena izložba spaja dva temeljna podsjetnika hrvatske državnosti, Bašćansku ploču, a s druge strane fotografije nastanka nove Hrvatske koja je stvorena kroz žrtve mnogih, kazao je potpredsjednik Sabora akademik Željko Reiner.

-Žrtve onih koji su nam omogućili da imamo svoju državu i živimo u demokraciji trebamo poštivati te se podsjećati, ne samo u prigodnim danima, nego svakoga dana, koliko je sve ovo što danas imamo skupo koštalo- istaknuo je.
Izaslanik predsjednika Vlade, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved uputio je poruku mladima kako fotografije koje svjedoče istinu o hrabrosti hrvatskih branitelja, ali i strahotama koje je Hrvatska prošla u novijoj povijesti, trebaju biti poučak koliko je bila skupa sloboda koju danas imamo.

-Ova žrtva je u kolektivnoj memoriji našega naroda i nadam se da će je i mlade generacije dalje prenositi. Pozivam vas da ovih dana stavimo u fokus žrtve, obitelji koje još uvijek tragaju za svojim nestalima te da se u tišini sjetimo mjesta velikih stradanja – Vukovara, Škabrnje, Slunja, Saborskog, Rakovice i drugih- poručio je ministar Medved otvarajući izložbu.

Prikazan je dokumentarni film „Vukovarske stope zagrebačkih dragovoljaca“ autorice i scenaristice Zorice Gregurić, redateljice Gordane Pintarić i producenta – Udruge zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara. Film govori o zagrebačkim dragovoljcima koji su branili Vukovar 1991., gdje su bili prije dolaska u Vukovar, o njihovoj ulozi u obrani grada te o motivima zbog kojih su krenuli u opkoljeni grad.

 

Događanja
Hrvatska