U Prelošćici obilježena stoljetna tradicija izrade tambure

Spomenik i sveta misa u počast tamburici
IMG_8284

U povodu obilježavanja stoljetne tradicije izrade tambura, u Prelošćici, naselju nedaleko od Siska, sisački biskup Vlado Košić predvodio je misno slavlje u crkvi sv. Mihaela, a tom je prigodom otkriven i prvi spomenik tamburi.

Koncelebrirao je domaći župnik Ivan Ćorić, a svečanosti su uz brojne župljane, te članove kulturno umjetničkih društva i tamburaša u narodnim nošnjama, nazočili i inicijator ovog obilježavanja državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak, župan sisačko-moslavački Ivan Celjak te predsjednik Lokalne akcijske grupe Zrinska gora – Turopolje Božidar Antolec.

U homiliji biskup je biskup Košić podsjetio kako se na blagdan Krštenja Gospodinova završava božićno vrijeme te se osvrnuo na pročitano evanđelje te istaknuo kako je poruka današnjeg blagdana da se Bog nikada nas ne odriče. Na kraju je rekao kako se ova sveta misa slavi jer obilježavamo stoljetnu tradiciju ovog mjesta u izradi tamburica koje rađaju radost u nama svaki puta kada zasviraju.

-Ti instrumenti prate glazbom misu, ali i druga ljudska veselja. To je naše tradicionalno autohtono glazbalo kojem se radujemo jer pokazuje dušu našeg naroda. Zahvaljujemo Bogu na tome jer nas to čini ponosnima i to bismo trebali sačuvati za generacije koje dolaze- istaknuo je biskup Košić.

Nakon mise ispred župne crkve otkriven je i spomenik tamburi, rad petrinjskog umjetnika Valentina Velenta, a projekt je realizirao LAG uz pomoć Sisačko-moslavačke županije i župe Prelošćica.

To je selo postalo kolijevka tamburice, koju su u Posavinu početkom 19. stoljeća donijeli sisački lađari. Među prvim samoukim izrađivačima tambura u Prelošćici su sredinom 19 stoljeća, bili Mato i njegov sin Šimun Habijanec, a potom Maksimilijan Gilg i drugi majstori. Gilg, koji je po zanimanju bio kolar, u Prelošćici je 1894. godine otvorio Prvu hrvatsku tvornicu tambura. Tvornica je preselila u Sisak, gdje je radila do 1954. godine, a potomci obitelji Gilg proizvodnju sele u Novo Čiče kod Velike Gorice, gdje se održala do danas.

Posavske tamburice, bisernice, primovi, beglajti, basovi i drugi žičani instrumenti, kojih se proizvodilo i više tisuća na godinu, prodavani su na svim kontinentima i svuda su bili cijenjeni. Upravo sisački majstori tambura pokrenuli su prvi tamburaški časopis “Tamburica”, a utemeljili su i prvu tvornicu tambura u SAD-u.

Među graditeljima tambura još su se isticali Janko Stjepušin, Nikola Novak, Pajo Bogdanov, Ivan Varadin, Mijo Dobranić, braća Belčić, Antun Jordan, Drago Kučko, Mijo Rujevčić, Georgijus Marković – Rajo, Josip Vuketić i mnogi drugi.

Hrvatska
Ostalo
Središnja Hrvatska