U ponedjeljak započinje prvi digitalni popis stanovništva. Evo što sve trebate znati o prvoj fazi

Popis će se provoditi u dvije faze i na dva načina, a građani će moći sami izabrati način popisivanja
popis stanovništva Igor Kralj/PIXSELL

Od 13. rujna započinje prvi digitalni Popis stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj koji će se provoditi u dvije faze i na dva načina, a građani će moći sami izabrati način popisivanja.

Prva faza samopopisivanja kroz sustav e-Građani trajat će od 13. do 26. rujna, a druga faza popisivanja kada popisivači izlaze na teren, trajat će od 27. rujna do 17. listopada, navode u Državnom zavodu za statistiku.

Putem sustava e-Građani u prvoj će fazi biti omogućeno samopopisivanje. U tom razdoblju građani će imati priliku samostalno popisati sebe i sve članove svoga kućanstva kada njima to najviše odgovara. Dovoljan je jedan član kućanstva s vjerodajnicom kako bi popisao svoje kućanstvo i sve njegove članove. Također, možete popisati svoje starije bližnje (roditelje, baku i djeda ili nekog drugog) koji žive u drugom kućanstvu s njihovom vjerodajnicom. Pravilo kod e-popisivanja jest da se s jednom vjerodajnicom popisuje jedno kućanstvo.

Nakon ispunjavanja popisnog upitnika i uspješnog zaključavanja i slanja e-popisnice, ispitanik će dobiti jedinstvenu kontrolnu šifru generiranu u trenutku predaje e-popisnice, koja je dokaz uspješno provedenog samopopisivanja. Kontrolnu šifru treba zapisati na papir, poslikati ili isprintati i sačuvati do druge faze Popisa (terenskog popisivanja) kako bi ispitanik kontrolnu šifru dao popisivaču zbog kontrole obuhvata popisivanja.

Prema Zakonu o službenoj statistici svi podaci prikupljeni u popisu stanovništva tajni su i upotrebljavat će se isključivo u statističke svrhe, drugim riječima, Popis stanovništva nije osnova za ostvarivanje bilo kakvih prava ili obveza, naglašava u priopćenju Državni zavod za statistiku.

Hrvatska
Ostalo