Ovo zvuči alarmantno

U idućih deset godina prijeti nam gubitak još 50.000 učenika

Čak i da se zaustavi iseljavanje mladih i obitelji s djecom zbog velikog pada broja rođenih istaknutog osobito nakon 2015. obrazovni sustav teško će proći bez lomova u sljedećem desetljeću
Sisak: Gradonačelnica posjetila učenike u Osnovnoj školi braća Ribar Nikola Cutuk/PIXSELL

Više od 58 tisuća učenika osnovnih i srednjih škola, ili njih 11,44 posto, Hrvatska je izgubila u proteklom desetljeću od 2013./2014. do 2023./2024. školske godine prema podacima Školskog e-rudnika (ŠeR) Ministarstva znanosti i obrazovanja, piše Večernji list. Toliki gubitak djece zbog rekordno niskog broja rođenih posljednjih godina i iseljavanja obitelji s djecom nameće pitanje koliko će učenika Hrvatska još izgubiti u idućem desetljeću, osobito imajući na umu da će u školske klupe tek pristizati djeca rođena u godinama kada je Hrvatska bilježila sve manji broj rođenih.

Naime, u završnim razredima osnovnih škola sada su još djeca iz vremena kada je u Hrvatskoj bilo godišnje 44,5 tisuća djece, dok je lani rođeno tek 33.883 djece, a ove godine u prvih devet mjeseci rođeno je samo 24.145 djece prema podacima Državnog zavoda za statistiku, što znači da će ove godine broj rođenih jedva doseći 32 tisuće. Čak i da se zaustavi iseljavanje mladih i obitelji s djecom zbog velikog pada broja rođenih istaknutog osobito nakon 2015. obrazovni sustav teško će proći bez lomova u sljedećem desetljeću.

Na burzi rada na dan 30. rujna, prema podacima koje smo dobili od HZZ-a, bilo je ukupno 914 nezaposlenih učitelja, nastavnika i profesora te pedagoga, a među njima 292 učitelja razredne nastave i razrednih učitelja. Deficitarne nastavničke struke iz STEM područja neće imati problem sa zapošljavanjem.

U 2013./2014. školskoj godini imali smo 509.208 učenika da bismo na početku ove školske godine, prema podacima od prošlog tjedna, imali 450.933 učenika (podaci se ažuriraju op.a).

Demograf Stjepan Šterc smatra da predviđanja u idućih 5 do 10 godina uz postojeće pretpostavke nastavka prirodnog pada stanovništva, iseljavanja i mirnog promatranja demografskih negativnosti ne nude mogućnost promjene trendova i pokazatelja.

-Gubitak u tom razdoblju čak 58.275 učenika osnovnih i srednjih škola samo s linearnim nastavkom značilo bi smanjivanje u idućih 10 godina za novih više od 50.000 učenika i svođenje njihova ukupnog broja ispod 400.000- kazao je Šterc, piše novinarka Večernjeg lista Dijana Jurasić.

Aktualno
Hrvatska
Izbor urednika