Troskot oštro o hrvatskom gospodarstvu: Postajemo starački dom za Europsku uniju
Zastupnik Zvonimir Troskot (Most) ustvrdio je da stanje u gospodarstvu nije sjajno te kritizirao izostanak proizvodnje i orijentiranost hrvatske ekonomije isključivo na turizam zbog čega “postajemo europska Florida i starački dom za Europsku uniju”.
– Za hrvatsko gospodarstvo dobro je da nam je BDP narastao za 16,1 posto u posljednjem tromjesečju s obzirom na to da smo postavili strategiju otvorenog turizma, ali, s druge strane, imali smo sreću jer je Španjolska bila zatvorena zbog pandemije, a Grčka zbog požara i zapravo smo prosperirali na nesreći drugih. To ne može biti lokomotiva hrvatskog gospodarstva, ocijenio je Troskot na konferenciji za novinare.
Naglasio je i da stručnjaci nisu rekli koliki je u tom rastu utjecaj inflacije i koliko je rast cijena utjecao na rast hrvatskog gospodarstva. Postoji, nastavlja, i problem hrvatskog pravosuđa koji se također mora strukturno rješavati, a po njemu, problem su i ulaganja u javni sektor za što je Vlada govorila da će na kraju završiti kod poduzetnika, kazao je.
Dodatni problem, smatra Troskot, neorijentiranost je na proizvodnju. Mi našu ekonomiju baziramo na turizmu umjesto na proizvodnji koja stvara nova radna mjesta što je najbolji alat za borbu protiv inflacije, naglasio je Mostov zastupnik.
– Kada sagledamo ukupnu sliku dobiva se dojam da se od Hrvatske stvara ekonomska Florida i da ćemo postati europska destinacija isključivo za turizam, što nije dobro, i da se stvara starački dom za Europsku uniju, procjenjuje Troskot.
Usto, naglasio je, Njemačka je ‘isisala’ 310 tisuća naših sugrađana, iz generacija rođenih od 1984. do 1999. godine, koji su najvitalniji dio našeg stanovništva, školovani i vješti, a ekonomisti i sociolozi izračunali su da je iseljavanje tih 310 tisuća dovelo do toga da smo mi Nijemcima u desetak godina darovali jedan hrvatski proračun. Troskot je upozorio i da su u Slovačkoj u zadnjih 15 godina plaće porasle tisuću eura, a u Hrvatskoj 327 eura, odnosno, rast od poražavajućih 20 eura godišnje.