Odgovor bi vas mogao iznenaditi

Treba li piti kavu na prazan želudac?

Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi
kava

Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.

Međutim, može izazvati nelagodu pa ćete, vjerojatno, htjeti promijeniti svoju rutinu u tom slučaju.

– Postoji mnogo koristi od konzumacije kave za probavni trakt. Kava se ocrnjuje zbog kofeina koji sadrži i zato što je sada dosta zašećerena, ali se u medicini koristi stoljećima, rekla je gastroenterologinja dr. Sunana Sohi.

Dr. Sohi objasnila je da kava utječe na razinu želučane kiseline na nekoliko načina. Kao rezultat toga, neki ljudi mogu imati problema poput dispepsije koji se mogu lako riješiti izbjegavanjem kofeina ili možda pijenjem kave uz hranu, piše HuffPost, a prenosi Index.

Okidač za žgaravicu

Kofein potiče proizvodnju hormona gastrina koji je odgovoran za stvaranje želučane kiseline. Taj hormon pomaže u procesu probave, ali također povećava kiselost želuca. Fenoli, spojevi prisutni u kavi, također doprinose razini kiseline u probavnom sustavu.

Kada je želudac izložen kiselini, može se javiti nelagoda. Kava ima pH oko 5, dok želučana kiselina ima pH oko 2, što je čini kiselijom. No, svatko reagira različito. Ako osjetite nadutost, bolove u gornjem dijelu trbuha ili mučninu nakon što popijete kavu na prazan želudac, vjerojatno imate problema s kiselinom.

Iako visoka kiselost ne mora nužno biti problem, važno je da vaš jednjak ne bude izložen prevelikoj kiselini, jer to može uzrokovati oštećenja. Nema opasnosti da kava uzrokuje čireve, ali može izazvati nelagodu.

Studije su pokazale da kava može opustiti donji ezofagealni sfinkter, što omogućuje hrani da se vrati u jednjak i uzrokuje žgaravicu. Dakle, pijenje kave na prazan želudac povećava proizvodnju želučane kiseline, što može uzrokovati nelagodu kod nekih ljudi. Ako spadate u tu skupinu, pokušajte piti kavu uz obrok.

Čaj je dobra alternativa kavi

Odabir tamnijih zrna kave umjesto svjetlijih može pomoći vašem želucu jer tamnija zrna imaju manje kiseline. Također, hladno pripremljena kava ima manju kiselost od tople kave, prema istraživanjima.

Ako ni to ne pomaže, možda biste trebali razmisliti o zamjeni kave s drugim napitkom. Čaj je dobra alternativa za kavu, ako vam kava uzrokuje probavne probleme nakon što je popijete na prazan želudac, prenosi N1.

Hrvatska
Život