Sutra se podižu obnovljene kupole na Baziliku Presvetog Srca Isusova
Nakon više od dvije godine od spuštanja, ponovno se podižu obnovljene kupole na tornjeve Bazilike Presvetog Srca Isusova u Palmotićevoj ulici, visoke 40 metara. Bazilika je u opsežnom procesu obnove od zagrebačkog potresa 2020. i mogla bi potrajati još nekoliko godina.
Svaka kupola teška je oko 5 i pol tona i visoka 8 do 10 metara. Bit će gotovo potpuno iste kao što su i bile, samo će s vremenom zbog oksidacije ponovno postati zelenkaste, objasnio je rektor Bazilike i voditelj obnove pater Damir Kočiš.
– Kupole su inače obnovljene “od podruma do krova”. Mi smo ostavili samo onu osnovnu drvenu konstrukciju i u njoj su zamijenjene grede koje su već bile pomalo trule, zamijenjen je kompletno drveni pokrov i bakar na kupolama. Razlika je u tome što ovaj bakar još nije oksidirao, dakle nije pozelenio pa nam se čini kao da su sad nešto bitno drugačije. Oblikom, stilom ostaju iste. Konstrukcija kupola je napravljena od drva ariša – rekao je pater Kočiš.
Pripremni radovi i pomicanje velikog krana počeli su jučer, a velika operacija kreće sutra od 6 sati ujutro, piše Radio Sljeme.
– Prvo opet pozicioniranje velike dizalice, onda u 8 sati smo zakazali da bi bio blagoslov kupola, nakon toga ide dizanje kupola. Mi od završetka blagoslova pa do dignuća prve kupole zapravo računamo da bi to bilo sve negdje u roku sat, sat i pol vremena. Potom, kad ju dignu gore, slijedi njezino učvršćivanje. Kad se ona gore učvrsti, onda se spuštamo dolje i idemo po drugu kupolu. Dizanje druge kupole je predviđeno negdje za 11 i 30. Mi se nadamo da ćemo završiti posao tamo negdje do 13, 14 sati – otkriva Kočiš.
Zbog ove zahtjevne operacije, za sav promet od jučer je zatvorena Palmotićeva od Boškovićeve do Hatzove te Mrazovićeva. Vizualno će Bazilika izgledati bolje, ali kraj njezine obnove još uvijek nije blizu.
– Sada se nalazimo, reći ću, u određenoj međufazi između konstrukcijske i cjelovite obnove. U te četiri godine napravljen je stvarno, stvarno veliki posao. Napravljen je, prije svega unutra u samoj Bazilici najveći posao koji se ne vidi. Kupole su svojevrsna šminka. Mi se nadamo da ćemo tu međufazu do kraja sljedeće godine 2025. nekako završiti, privesti kraju – kaže Kočiš.
Paralelno će se odvijati i obnova unutrašnjih 8 bočnih oltara – za svaki od njih bit će potrebna godina dana. Restaurirat će se i slikarije, križni put te orgulje.