Sedam važnih stvari koje se od danas mijenjaju za hrvatske umirovljenike

Od 1. srpnja na snagu stupaju izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju. Povećavaju se invalidske i najniže mirovine, uvodi se 13. mirovina, mijenjaju uvjeti penalizacije i bonifikacije, a umirovljenici mogu raditi puno radno vrijeme uz pola mirovine. Prihvaćen je samo vladin amandman koji donosi dodatni staž dugogodišnjim udomiteljima.
Mirovinska reforma izglasana je većinom glasova u Saboru, a na snagu stupa 1. srpnja 2025. godine. U Saboru nije prihvaćen ni jedan amandman osim vladinog. Što se sve mijenja, pročitajte u nastavku.
Nova stopa usklađivanja mirovina
Mijenja se formula usklađivanja mirovina pa umjesto sadašnjih 70:30, uvodi se stopa 85:15 prema povoljnijem indeksu, piše Mirovina.hr.
Povećanje najniže i invalidske mirovine
Povećavaju se invalidske mirovine za 218 tisuća korisnika i to u prosjeku za 74 eura, što je rast od oko 10 posto, a primjena kreće od 1. siječnja 2026. godine. Također, rastu i najniže mirovine, oko tri posto. Također, briše se uvjet za postojanje izvanbračne zajednice najranije na dan 28. ožujka 2008., kako bi i izvanbračni partneri mogli koristiti obiteljsku mirovinu.
Godišnji dodatak ili 13. mirovina
Uvodi se i godišnji dodatak na mirovinu za sve korisnike mirovine, odnosno 13. mirovina. Taj dodatni iznos se računa po formuli broj godina staža puta novčani iznos koji će odrediti Vlada u listopadu.
Povećanje staža za svako rođeno ili usvojeno dijete
Dosad je Zakon o mirovinskom osiguranju omogućavao šest mjeseci staža za svako rođeno ili posvojeno dijete, a sad se taj staž povećava na 12 mjeseci. Cilj ove mjere je smanjivanje rodnih razlika između mirovina žena i muškaraca. Međutim, samo buduće umirovljenice dobit će 12 mjeseci dodatnog staža za svako dijete. Žene koje su se umirovile nakon prošle reforme od siječnja 2019. dobivaju 6 mjeseci, a sve umirovljene žene prije 2019. ne dobivaju ništa.
Promjene uvjeta bonifikacije mirovine
Vlada dulji rad potiče ukidanjem ograničenja prava na bonifikaciju od 0,45 posto za svaki mjesec duljeg rada nakon stečenih uvjeta za starosnu mirovinu. Bonifikacija će se moći dobiti i za razdoblje dulje od pet godina, a ostvarit će je osobe s manje 35 godina staža, što su dosad bila ograničenja.
Penalizacija
Novim zakonom se ukida penalizacija za prijevremenu starosnu mirovinu s navršenih 70 godina, što će u prosjeku donijeti povećanje mirovine od 57 eura za 127 tisuća korisnika.
Moguć rad na puno radno vrijeme, ali uz pola mirovine
Prema izmjenama Zakona sada umirovljenici imaju mogućnost rada u punom radnom vremenu uz isplatu pola mirovine svim umirovljenicima koji se tako zaposle s navršenih 65 godina života Obrtnici i osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost mogu raditi u punom radnom vremenu sa 65 godina uz istovremenu isplatu pola mirovine bez zatvaranja obrta/djelatnosti.