Saborska oporba: Ne radi se o reformi zdravstva, nego o njenom pokušaju
Prije nego je ministar zdravstva Vili Beroš Hrvatskom saboru predstavio dva zakona važna za reformu zdravstvenog sustava, i lijeva i desna oporba ih je kritizirala, tvrdi da se ne radi o reformi nego o njenom pokušaju, tj. još jednom pretakanju “iz šupljeg u prazno”.
– Ovo je još jedan u nizu pokušaja reforme, pretače se iz šupljeg u prazno, ustvrdio je Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti).
Pavliček i Grbin; Što se želi postići centralizacijom bolnica
Pitao je ministra Beroša što se želi dobiti centralizacijom bolnica, u kojem roku očekuje smanjenje bolničkih dugova i lista čekanja.
Slična pitanja uoči rasprave o izmjenama zakona o zdravstvenoj zaštiti i o obveznom zdravstvenom osiguranju postavlja i Peđa Grbin (SDP). Sukus promjena koje predlažete su centralizacija bolnica pod državnu kapu i povećanje cijena liječenja, no ni jednom riječju niste objasnili kako će centralizacija povećati kvalitetu, smanjiti troškove i liste čekanja, rekao je Grbin ministru. Smatra da predložena centralizacija do toga neće dovesti, već si HDZ omogućava da i u bolnicama koje sada ne kontrolira može provoditi svoje stranačko kadroviranje.
– Ovim zakonima vodite i nas i zdravstveni sustav ravno u propast, poručila je Viliju Berošu zastupnica Zeleno-lijevog bloka Ivana Kekin.
Kaže da predložene izmjene zakona ne prepoznaju ishodiše problema u zdravstvenom sustavu, a to su model primarne zdravstvene zaštite, te modeli upravljanja sustavom i njegova financiranja.
Zastupnici saborske većine imaju drugačije viđenje.
– Konačno se počeo uvoditi red u zdravstvo, kada se stalo na glavu onima koji se bogate na račun pacijenata oporba se dignula na zadnje noge. Zanimljiva koincidencija, ustvrdio je Hrvoje Zekanović.
Klasić: Reforma ne rješava sve probleme, ali unapređuje sustav
– Predložena reforma je popis dobrih želja i namjera, ništa revolucionarno, ne rješava sve probleme, ali unapređuje sustav, to je iskorak u odnosu na sadašnje stanje u zdravstvu, kaže Darko Klasić (HSLS).
Ističe kako su reforme nepopularne, pa zato i nisu provedene unatrag 20 godina, stoga kolegama poručuje da “ne budu pretjerano licemjerni”.
Maja Grba Bujević (HDZ) tvrdi da su dva predložena zakona dobra pa ih treba podržati.
– Pred nama je jačanje javnog zdravstva, zaokret prema preventivi, ulaganje u ljudske resurse u javnom zdravstvu, vrednovat će se puno stvari koje se do sada nisu vrednovale. To je dobar put, zakone treba podržati, poručila je.