Probudili ste se žedni i napili vode u kupaoni? Evo zašto to ne biste trebali raditi

Zasigurno vam se barem jednom dogodilo da ste se usred noći probudili žedni i umjesto da odete do kuhinje, posegnuli ste za čašom vode u kupaonici.
U tom trenutku, praktičnost često prevagne nad razmišljanjem o tome odakle dolazi voda koju pijemo. No, iako se čini bezopasno, postoji dobar razlog zašto mnogi stručnjaci savjetuju da izbjegavamo piti vodu iz kupaonske slavine.
– Postoje višestruke varijable koje utječu na ovu vodu, što je čini sigurnom za piće iz kuhinjske slavine, a manje sigurnom iz slavine u kupaonici”, objasnili su iz tvrtke Victorian Plumbing. Dodali su da voda u kupaonici nije baš sigurna za konzumiranje, piše Daily Express.
Zdravstveni rizik
– Iako se domovi i hoteli opskrbljuju vodom sigurnom za piće, previše je varijabli da bi se u potpunosti jamčila njezina sigurnost. Stoga je najbolje izbjegavati vodu iz slavine u kupaonici ako možete. Držite se flaširane vode ili kuhinjske slavine, objasnili su.
Stručnjaci su dodali da čimbenici koji bi mogli utjecati na vodu uključuju cijevi jer je prije bilo uobičajeno instalirati vodovodne cijevi izrađene od olova. Ta je praksa postupno ukinuta nakon što je otkriveno da olovne cijevi mogu uzrokovati trovanje olovom. Iako većina modernih domova danas koristi vodovodne instalacije izrađene od materijala poput bakra ili plastike, starije kuće još uvijek mogu imati olovne cijevi.
Ako je to slučaj, to može predstavljati zdravstveni rizik za svakoga tko konzumira vodu iz vodovoda, a posebno za malu djecu i bebe koji su osjetljiviji na učinke izloženosti olovu. Većina kuhinja danas ima ugrađene ugljične filtere koji djeluju na uklanjanje klora i određenih organskih spojeva, uključujući biocide, insekticide i pesticide, ostavljajući samo čisti, osvježavajući okus, objasnili su stručnjaci.