SEDAM DANA

Počinje 18. Subversive Film Festival. Ove godine jaka igrana, ali i dokumentarna konkurencija

Subversive Film Festival, koji će se održati od ponedjeljka do nedjelje u Zagrebu, uz igranu donosi i jaku dokumentarnu konkurenciju u kojoj će se za nagrade natjecati i laureati važnih festivala poput CPH:DOX-a, Visions du Réel-a. Odabrani filmovi 18. izdanja natječu se za nagrade Wild Dreamer "Dragan Rubeša", uz besplatne projekcije u Dokukinu KIC, kinu Kinoteka te MSU, najavljeno je
Banja Luka: Premijera srpskog filma Lihvar Dejan Rakita/PIXSELL/Ilustracija

Film “Američka pastorala” francuske redateljice Auberi Edler s osvojenom nagradom za najbolju režiju na IDFA-i, bilježi sukobe u ruralnoj zajednici u Pennsylvaniji oko školskog kurikuluma. “Kao i u istoimenom Pulitzerom nagrađenom romanu Philipa Rotha “Američka idila” razotkriva se kao američka mahnitost gdje se sjednice školskog odbora pretvaraju u toksični teatar MAGA kršćanskog ekstremizma, a iza debata o knjigama krije se mnogo važnije pitanje – budućnost američke sekularne demokracije”, ističe se u najavi.

Iranska redateljica Bani Khoshnoudi prognana je iz svoje zemlje nakon što je zabranjen njen prethodni film “The Silent Majority Speaks” iz 2009., a u svom novom ostvarenju “Točka nestajanja” vraća se zabranjenim temama, prekinuvši desetljetnu obiteljsku šutnju o nestaloj rođakinji koja je tijekom čistki 1988. pogubljena u zatvoru. Film je na Visions du Réel festivalu osvojio posebno nagradu žirija.

Flophouse America

Najbolji film ovogodišnjeg CPH:DOX-a “Uvijek” Deminga Chena opisuje se kao alegorijski prikaz odrastanja usamljenog dječaka Gonga u ruralnoj Kini koji u školi otkriva snagu poezije koja mu pomaže slikovito pretočiti vlastitu osamljenost u riječi. Uslijed krize stanovanja u SAD-u mnogi Amerikanci moraju živjeti u oronulim hotelima (flophouses), što je u svom filmu “Flophouse America” zabilježila norveška redateljica Monica Strømdahl putujući po SAD-u i dokumentirajući njihovu svakodnevicu, stavivši u središte jednog karizmatičnog dječaka koji dijeli sobičak s roditeljima ovisnicima. Film je osvojio posebno priznanje na ovogodišnjem CPH:DOX-u, a redateljica Monica Strømdahl osobno će ga predstaviti u Zagrebu.

Među ukupno devet filmova dokumentarne konkurencije je i posebnim priznanjem na Berlinale Forumu nagrađen film “Sjećanje leptira” Tatiane Fuentes Sadowski koji kroz stare fotografije dvojice autohtonih Peruanaca odvedenih početkom 20. stoljeća u London odvodi duboko u prošlost.

Tu su i “Prema zapadu, u Zapati” o stanovnicima močvarnog kraja Zapate, najzabačenijeg i najsiromašnijeg dijela Kube, “Što si sanjao sinoć, Paradžanove?”, u kojem Faraz Feshakari iz emigracije u Berlinu kroz desetljeće dokumentira digitalne susrete s obitelji u Iranu, “Oaza” o masovnom društvenom ustanku u Čileu te grčki “Avant-Drag!” o atenskoj drag sceni koji će na Subversiveu predstaviti jedan od perfomera – SerGay.

Posebne projekcije

Među sedam filmova u Posebnim projekcijama prikazat će se i novi uratci renomiranih autora kao što Joshua Oppenheimer, Mike Leigh, Ira Sachs i Radu Jude. “Dan u životu” Petera Hujara Ire Sachsa intimni je portret Petera Hujara, queer umjetnika s njujorške scene sedamdesetih i osamdesetih, “Bolne istine” Mikea Leigha su tragikomedija o emocionalno nestabilnoj ženi, “Svršetak” Oppenheimera apokaliptični mjuzikl o obitelji koja nakon klimatske katastrofe živi u luksuznom bunkeru.

Dokumentarni film ”Dosje Bibi” Alexisa Blooma koristi dosad neviđene snimke policijskih ispitivanja izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog optužbi za korupciju, “Efekt Bijele kuće” skupine redatelja istražuje ključni trenutak u povijesti klimatske krize, fokusirajući se na administraciju Georgea H.W. Busha.

Dok kosovski redatelj Ilir Hasanaj u kratkom dokumentarcu “Krila radnika” prikazuje živote fizičkih radnika koji su pretrpjeli ozljede na radu, Radu Jude i Christian Ferencz-Flatz u “Osam razglednica iz Utopije” kroz montažu TV reklama iz postsocijalističke Rumunjske donose priču o tranzicijskom razdoblju.

 

Događanja
Grad Zagreb