Planirate montažni bazen u dvorištu? Ove stvari morate znati prije nego što ga kupite

Vrući dani mnoge inspiriraju na kupovinu montažnih bazena. Djeluju kao brza i ekonomična opcija i dovoljno je samo zamisliti to uživanje dostupno cijelog ljeta u dvorištu vikendice… Ali prije nego što posegnete za novčanikom privučeni nekom povoljnom ponudom, promislite malo bolje da vas ne bi koštalo puno više.
Kupnja montažnog bazena mogla bi biti izvrsna investicija za uživanje tijekom ljeta, ali važno je uzeti u obzir nekoliko stvari.
Gdje ćete ga postaviti?
Možda mislite da u dvorištu imate idealan kutak za bazen, ali prvo treba procijeniti je li to tlo dovoljno ravno i stabilno – teren mora biti potpuno ravan, s odstupanjem do ±2 cm na cijeloj površini, prenosi N1. Također, izbjegavajte postavljanje blizu drveća (preporučuje se barem 3 m udaljenosti od stabala), kako ne biste stalno morali čistiti otpalo lišće, i provjerite razmake od kuće i ograde, u skladu s lokalnim propisima.
Računajte i na potrebu osiguravanja dovoljno prostora za pumpu, filter i vođenje struje.
Kakav bazen odabrati?
Danas postoji mnogo modela montažnih bazena, pa se prije kupnje dobro informirajte kako biste odabrali onaj koji najviše odgovara vašim potrebama. Na primjer, bazeni s čeličnim okvirom su čvrsti i relativno povoljni, ali podložni koroziji, aluminijski su lagani i otporni na hrđu, ali skuplji… Okrugli su za “bućkanje”, a u pravokutnima se može i zaplivati.
Veći modeli s metalnim ili kompozitnim okvirom često zahtijevaju stručnu pomoć, nivelaciju, postavljanje pumpe i filtera, dok se manji bazeni mogu postaviti u jednom danu.
Pribor i dodaci
Računajte na dodatne troškove za podlogu (EPS ploče, pijesak) za zaštitu folije, prekrivač za dane kad ga ne koristite, set za kontrolu kemije, eventualno ljestve sa sigurnosnim stepenicama za lak i siguran ulazak/izlazak, opremu za čišćenje i održavanje…
Pametno odaberite filter, a kapacitet pumpe treba biti usklađen s ukupnim volumenom bazena – često se preporučuje nadogradnja s osnovnog modela.
Obavezno održavanje
Održavanje čak i malog bazena zahtijeva i vaše vrijeme i specifične “alata”. Treba redovito provjeravati klor, pH vrijednost, cijanurnu kiselinu – važno je držati ih u optimalnim granicama. Podrazumijeva se redovito uklanjanje lišća i kukaca, usisavanje, pranje filtera, brisanje zidova na tjednoj bazi ili češće ako se bazen intenzivno koristi.
Tandem koji stoji iza lifestyle profila “Tragom horizonta” pokazao je kako izgleda ta rutina:
Ako imate pumpu s filterom, filter treba prati svaki dan, pod mlazom vode, a otprilike jednom mjesečno ga i zamijeniti. Kada napunite bazen, odmah treba dodati klor granulat – udarnu dozu, prema uputama na kutiji, te u plovak staviti tabletu ili dio tablete 5 u 1 i mijenjati je svakih 7 dana. Obavezno kupite plovak, jer ako tabletu stavite direktno u bazen, taj će dio bazena izblijedjeti.
Svaki dan prema uputama dodavati klor granulat, najbolje navečer. Usisavati dno bazena svaka dva-tri dana. Mrežicom s površine uklanjati kukce i lišće, spužvom svakih 3-4 dana očistiti zidove kada postanu sluzavi, bez dodavanja ikakvog sredstva.
Otprilike svakih 7 dana dodati algicid prema uputi, ali s razmakom od 12 sati od dodavanja klora. Dakle, ima dosta posla oko održavanja, ali – sigurno se isplati. Samo da ne bude da niste bili spremni na to.