GRADSKI ZASTUPNIK ZA 01PORTAL

Petek: Tomašević se nije bavio temom otpada dok ga nije zatrpalo smeće u odronu Jakuševca. I zastava koju je zapiknuo na vrh brda je nestala

Nekad najveći kritičar rada pokojnog gradonačelnika Milana Bandića, a sad i rada aktualnog Tomislava Tomaševića, SDP-ov gradski zastupnik Renato Petek za 01Portal komentirao je aktualnosti u Gradu Zagrebu. Petek je u razgovoru istaknuo nekoliko tema koje ga brinu od nedostatka javne komunikacije, raskida koncesijskog ugovora sa Zagrebačkim otpadnim vodama (ZOV), te preuzimanje vlasništva nad parcelom kako bi se mogao raditi Centar za gospodarenje otpadom, propusta u povlačenju europskog novca i druge
renato petek Luka Stanzl/PIXSELL

Jedan od problema na koji je nedavno upozorio je nedostatak otvorenog komuniciranja.

– Gradskoj vlasti nedostaje otvoreno komuniciranje i dostupnost, ističe SDP-ov gradski zastupnik. Dodaje da što se tiče transparentnosti da je tu došlo do nekih pomaka.

Grad Zagreb se pridružio drugim gradovima i općina u Hrvatskoj, pa se sad mogu pratiti isplate i preko interneta, no vezano za otvoreno komuniciranje, koje je bilo jedno od važnih predizbornih obećanja Tomislava Tomaševića tu je praktički došlo do određenog zastoja, kaže Petek.

Dodaje da u odgovorima Gradske uprave više nisu napisani telefonski brojevi službenika te da gradonačelnik ne prima građane te da ne odgovara na upite.

Zbog nedostatka samopouzdanja i znanja u upravljanju bojali su se davati informacije

Nekad davno su bili u Gradu postavljeni poštanski sandučići gdje se mogla ubacivati pošta direktno gradonačelniku. Ti poštanski sandučići su ne samo zapušteni i prljavi, već su oni odraz baš te loše komunikacije, kaže Petek koji smatra taj nedostatak neobičnim jer u trenutnoj administraciji sjede ljudi koji su visokoobrazovani, koji su putovali svijetom, radili u udrugama i vidjeli štošta.

– A onda kad su došli upravljati jednim gradom poput Zagreba, odustali su od komunikacije, rekao je Petek.

Građani na svoje upite trebaju čekati 15 dana, eventualno se to produži za još 15, a zastupnici čekaju po 30 dana, no Petek kaže da se često znalo dogoditi da odgovore čeka dugo, a neke i po dvije godine.

– Odgovore na neka pitanja koja sam postavio na početku mandata, dobio sam tek ove godine, kaže Petek.

Smatra kako je razlog tako lošoj komunikaciji taj što su se oni bojali očito zbog nedostatka samopouzdanja i znanja u upravljanju, u vođenju procesa, raznih projekata, davati bilo kakve informacije zastupnicima i javnosti.

– Nego u mislili evo ako to skrivamo, onda ćemo nekako dobiti na vremenu da malo uhvatimo ritam, da se upoznamo sa svime što uopće znači upravljati takvim velikim sustavom kao što je Grad Zagreb, rekao je Petek.

S obzirom na to da je bio zastupnik u vrijeme administracije Milana Bandića gradskog zastupnika smo upitali koliko je tada čekao na odgovore.

– U 90 posto slučajeva uvijek su bili u roku, možda su kasnili jedan dan, ali uvijek u roku. I on (Bandić) je vrlo inteligentno to koristio. Ili bi nam dao djelomične odgovore ili bi nam dao previše odgovora da nas zatrpa. Jednom sam pitao konkretno za neke donacije i on mi nije dao samo za tu vrstu donacija koje su mene zanimale nego mi je dao sve. Doslovno me zatrpao s 200 stranica materijala, pa evo ti se snađi, kaže Petek.

Rekao je i da su građani mogli doći do Milana Bandića ili na stepenicama u ulasku u gradsku upravu, odnosno oni koji su se bavili trčanjem mogli su to napraviti na stazi u Bužanovoj i doslovno ga uhvatiti za ruku i tražiti kontakt ili rješenje ili da ih on primi. Petek priznaje da ni to nije optimalno rješenje, ali smatra kako je Tomašević svakako trebao biti otvoreniji prema građanima i otvoriti tu komunikaciju.

– Dakle, u 3 i pol godine on nije primio građane. Znači ja ne kažem da treba primiti bilo koga, bilo kako, bilo čega, ali ako taj uspije dokazati da je pokušao sa svim uredima da nakon 6 mjeseci nema konkretno informaciju da je neki problem, da je blokada u nekom procesu, kaže Petek.

Nedostatak komunikacije je razlog i sporih procesa unutar Gradske uprave

Upozorio je da zbog nedostatka otvorene komunikacije nastaju i drugi problemi.

-Kad govorim o nedostatku komunikacije, ne govorim samo o građanima, javljaju mi se i neke tvrtke, odvjetnička društva koja šalju određen signale i alarme prema Gradskoj upravi vezano za neke sudske procese jer ne dobivaju odgovore. Oni nemaju kako nego poslati upozorenja da se nešto hitno mora odraditi, reagirati da postoje neke ugovorne obaveze. Neke tvrtke su se znale javljati da se ne rješavaju ugovorne obaveze i onda pošalju jednu opomenu, pa drugu opomenu, nema odgovora od strane pročelnika, a onda pročelnik kaže, ja to ne mogu, morate se njemu javiti, on sve odlučuje. Dakle sve je napravljeno kao jedan lijevak kako u smislu informacija, u smislu odlučivanja, a to je zapravo o dokaz jedne potpuno nesposobnosti i izostanka bilo kakve strategije upravljanja gradom kao jednim velikim sustavom, jednim velikim organizmom, kaže gradski zastupnik te zaključuje da je time zapravo onemogućeno kvalitetno funkcioniranje i kvalitetno upravljanje raznim projektima.

Naglašava kako je to i razlog sporih procesa unutar Gradske uprave.

– Došli smo do toga da imamo kroničnu neefikasnost i sporost zato što svaku odluku pročelnika ili bilo koga mora na kraju odobriti gradonačelnik i njegovi zamjenici, a to tako ne može funkcionirati. Zagreb je praktički kao mala država. Izuzetno kompleksan sustav. Iako je Tomašević tvrdio da ima 200 stručnjaka koje jedva čekaju staviti se na raspolaganje, vidjeli smo kad je ušao u Upravu da je došao s troje ljudi. Nisu poštivali čak niti znanja onih koji su ih dočekali unutra. Bili su u strahu od tih ljudi, svi su oni njima bili neki bandićevci, svi su bili korumpirani i slično. Slične epitete su lijepili brojnim ljudima koji su radili unutra sustava po 20 – 30 godina koji se nisu vezali ni za jednog gradonačelnika već im je to naprosto posao, kaže Petek.

Tomaševićev epohalni neuspjeh

Petek kaže da mu je žao što je ponekad glasnik loših vijesti.

– Pokušavao sam interno komunicirati i na sastancima i putem stranke, dakle SDP- a da se neke stvari isprave. Nakon što sam vidio da nema sluha za to, da se ponavljaju iste greške u javnoj nabavi oko provedbe različitih projekata i nepripremljenosti za neke natječaje, onda smatram da je moja obaveza zastupati interese građana, a ne stranke, ne koalicije, ne bilo koga, nego obavijestiti građane da je, nažalost, stvar otišla u krivom smjeru. I kada to kažem da se dogodilo na primjeru bazena Španskog, gdje zbog propusta, dakle nisu povučena europska sredstva, nego ćemo sve platiti iz proračuna, želio sam upozoriti da se to ne bi dogodilo sljedeći puta, na sljedećem projektu, no nažalost, sami ste rekli uvodno dogodilo se na više tih projekata, objasnio je svoje razloge Petek.

Dodaje da je jedan od njih bio epohalni neuspjeh.

– Radi se o projektu Zagreb, a to je projekt obnove kanalizacije i vodovodnih cijevi gdje se trebalo povući 300 i nešto milijuna eura, a koji se pripremao preko 10 godina. Dakle, nije ovisio samo o Tomislavu Tomaševiću, ali oni su finiširali pripremu dokumentacije i opet propust na pripremi dokumentacija. Provjerio sam. Nije u pitanju osveta HDZ-a već direktan propust gdje ste trebali zadovoljiti određene uvjete da bi bili uopće u razmatranje za dobivanje tog novca, kaže Petek.

Na primjedbu da Tomašević u javnosti govori kako taj novac nije izgubljen, kako je moguće ponovo se aplicirati na taj odnosno sličan fond, Petek kaže da je provjerio sa stručnjacima za povlačenje europskog novca i da je do 2027. godine novac potpuno potrošen i da novog novca nema.

– Eventualno može se dogoditi intervencija Andreja Plenkovića, odnosno vlade Republike Hrvatske da locira neka dodatna sredstva. Ali opet ću se tu moći prijaviti i neki drugi gradovi koji kao i Zagreb nisu prošli, ali tu više nema tog novca od 2027. godine, rekao je Petek.

Također kaže kako Grad Zagreb više nikad neće može povući 300 milijuna eura.

Robert Anić/PIXSELL

– Nadalje sam provjeravao sa stručnjacima koji komuniciraju u ministarstvima koji komuniciraju prema Europskoj komisiji koji kažu da se ta sredstva smanjuju. Dakle, neće biti toliko sredstava kao sada. Ovih 300 i nešto milijuna od 600 je bilo praktički rezervirano u jednom dobrom dijelu za Grad Zagreb samo je trebalo predati sve dokumente i pokupiti novac koji je stajao na stolu, kaže Petek i podsjeća da je Grad Zagreb u okviru toga projekta Zagreb za trećom fazom pročistača, bio prioritet države.

– Jer smo trebali zadovoljiti određene uvjete u tom kontekstu pročišćavanja otpadnih voda. Kada se riješi Zagreb kao da se riješilo 30 drugih gradova, tako da je to bio interes vlade također. I onda kada netko napravi takav propust da ne pokupi novac, onda ja to smatram epohalnim neuspjehom, kaže Petek.

Kaže da je bilo još takvih primjera poput bolnice Srebrnjak i da kad se svi propusti zbroje, Petek kaže da je Zagreb nepovratno izgubio pola milijarde eura.

– Tomašević se hvali da se povuklo više nego ranije i to je točno. Dijelom zbog obnove od poslije potresne obnove, iz fonda solidarnosti kada maknemo taj fond na stranu nevjerojatna količina novca nije povučena. Ona je naprosto otišla u neke druge gradove bespovratno. Mi ćemo za treću fazu procesa, nadam se pronaći rješenja, možda neko drugo s Vladom Republike Hrvatske, ali za obnovu vodovodne mreže i kanalizacije nikad nećemo moći povući ta sredstva, to je bilo sad i više nikad, naglašava.

Jedan od najlošijih poslova koji  je Grad u povijesti sklopio

Osvrnuo se i na probleme nastale oko raskida ugovora s koncesionarima zagrebačkih otpadnih voda zbog kojih će Grad Zagreb morati isplatiti neodređenu svotu novca od 38 do 470 milijuna eura.

– Da to je jedan od zapravo najlošijih poslova koji  je Grad u povijesti sklopio. Do kraja tog ugovora ostalo još 4 i pol godine. Da smo ga ispoštovali, trebali bi platiti 480 milijuna eura. Tomašević je tim jednostranim raskidom tvrdio da ćemo proći financijski bolje i da je to bitno učiniti sada. Tvrdio je da je o našoj konzultante i dostavio nam je kao zastupnicima taj dokument gdje je pisalo da procjena rizika velika u jednostranom raskidu i da financijski može biti od 38 do 460 – 70 milijuna eura. Dakle to je mogla reći moja majka vjerojatno koja se ne bavi takvim analizama. Sada je zanimljivo da on nakon što je raskinuo ugovor i prošlo je šest mjeseci i Vodovod i odvodnja, gradska tvrtka, ušla je u posjed i upravlja pročistačem, traži konzultante ponovno za taj posao. Očito je da završava vrijeme kada se on mogao dogovoriti s koncesionarom za neki sporazum. Sporazumni raskid tog ugovora u financijskom smislu, ako do toga ne dođe, ide se na međunarodnu arbitražu koja traje godinu i pol do dvije godine. Ja dan danas tvrdim da je ušao potpuno nespreman u to. Njegovi razlozi koje je dao, a to je treća faza pročistača i izgradnja Centra za gospodarenje otpadom, a da zbog toga mora ući sada je potpuno nerealno, objašnjava Petek.

SDP-ov zastupnik osvrnuo se i na Centar za gospodarenjem otpada i na energanu koju predlaže njegova stranka, a koja bi u sklopu CGO-a trebala biti rađena. Kaže da mu je žao što se Tomašević temom otpada u Gradu Zagrebu uopće nije bavio iako je tu temu smatrao svojim prioritetom.

Robert Anic/PIXSELL

-Tako su građani doživjeli da će taj segment od ključnih tri problema Grada Zagreba, a smatram da su urbanizam, promet i evo gospodarenje otpadom možda top tri problema u Zagrebu, da će barem riješiti problem gospodarenja otpadom. On se time nije bavio dok ga nije zatrpalo smeće s Jakuševca u odronu. I ona zastava koju je on zapiknuo na vrhu brda jednostavno je nestala u tom odronu. Time je narušena, zapravo i ogoljena njegova politika gospodarenja otpadom koja zapravo niti ne postoji. Nikakva konkretna rješenja za izgradnju sortirnice i kompostane on nije imao niti ih je pripremao. Kad se dogodio odron, on je na brzinu stare dokumente osvježio i predstavio je model na Resniku kao rješenje, zapravo naslanjajući se na stare planove, tvrdi Petek.

Dodaje da ono što je SDP htio dodati cijelom sustavu gospodarenja otpadom, a od čega Tomašević zazire je energetska oporaba otpada kao što to imaju sve zemlje Europske unije

– Smatramo da je energana potrebna da bi se zatvorio krug u sustavu gospodarenja otpadom u cirkularnoj ekonomiji. Ne mora to biti na Resniku. Može biti na nekom drugom mjestu, ima nekoliko lokacija, može se vezati uz HEP ili neki od HEP ovih postrojenja jer od energana dobivamo ili toplinske ili električnu energije. Toplinska se može usmjeriti na HEP Toplinarstvo, a u dogovoru s HEP toplinarstvom puštati u sustav, pa će se građani jeftinije možda grijati ili će imati povoljniju cijenu tople vode i grijanja tijekom zime, što vjerujem da bi svakome bilo zanimljivo rješenje. S druge strane, ako se to ne koristi tijekom zime, onda se može proizvoditi električna energija. Dakle mi moramo zbrinuti te ostatke ostataka. Dakle mi nismo protiv recikliranja, protiv oporabe, nego kad se to sve završi, ono što se ne da iskoristiti u miješanom komunalnom otpadu, kaže gradski zastupnik i dodaje da su to drugi gradovi i zemlje izvozile.

Daje primjer Ljubljane koja je prijestolnica razdvajanja otpada Europe te dodaje da je Slovenija sada sama krenula u izgradnju tri energane u Sloveniji od kojih je jedna u okolici upravo Ljubljane jer ne žele plaćati Austrijancima i Mađarima da se oni griju na njihov otpad.

Bandićev plan gospodarenja otpadom je istekao, novi nije donesen

Petek kaže da u vođenju grada ne moramo biti posebno pametni, nego moramo preuzeti iskustva drugih koji su ranije krenuli s određenim rješavanja problema.

– Dakle od toga, od samoga odvoza s kućnog praga do toga kako ćemo ispred zgrada organizirati odvajanje otpada, odnosno gdje ljudi mogu odbaciti otpad. Tu smo mogli ići u nekoliko smjerova i Tomašević nažalost nije iskoristio mogućnosti koji su se u drugim dijelovima Hrvatske, a i svijeta pokazale kao najboljima. Recimo u centru grada isključivo se stavljaju podzemni spremnici. Ja sam inzistirao da se uključe i polupodzemni kao model jer su se pokazali u nekoliko gradova puno boljim, kaže Petek.

Objašnjava da je mnogo gradova naišlo na sličan problem s podzemnim spremnicima jer se betonske komore u kojima se oni nalaze pune vodom. kaže da je Tomašević mogao nazvati druge gradonačelnike, čuti njihova iskustva. Također ističe da su polupodzemni spremnici puno jeftiniji u samoj montaži, samoj instalaciji i održavanju jer ne ovise o ukapanju u zemlju zbog čega se nerijetko moraju micati instalacije.

Patrik Macek/PIXSELL

– Veći je problem taj što je stari plan gospodarenja otpadom istekao, onaj stari Bandićev plan kojeg smo toliko kritizirali. Novi smo morali donijeti prošle godine, tad je bio krajnji rok, ja sam inzistirao dvije godina na tome, a plan nije uopće donesen do današnjeg dana. Dakle u tom planu će pisati kako naplaćivati odvoz otpada, jesu li to vrećice, kante i slično. To je jednim dijelom i određeno. Drugo, kako će se odvajati otpad, tko će ga odvoziti? Kamo? Možda građane toliko ne zanima kamo to odlazi, što se poslije događa s otpadom, ali moramo poštivati zakon. Jakuševac, odnosno trpanje na brdo je najprimitivniji način koji više nije prihvatljiv nigdje i stoga se trebaju naći neki novi modeli. Biootpad se mora odvesti u bio kompostanu koju nemamo, papir, staklo sve to mora ići negdje, kaže Petek i podsjeća da je s Novskom propao dogovor oko bio kompostane iz nepoznatih razloga.

– No Tomašević je do danas mogao već izgraditi na Žitnjaku, na području nekadašnjeg Diokija modernu sortirnicu koja je imala dozvole za sortiranje. Staklo, metal, papir i plastika su se mogli dovoziti tamo i razdvajati u toj sortirnici. Ona je već danas s europskim sredstvima, koja također nije povukao mogla biti gotova i otvorena. Mi nemao niti to nego i dalje ovisimo o privatnicima, ističe Petek.

Na pitanje kako to da ni GUP-om nije predviđena nijedna sortirnica ni reciklažno dvorište koji su bili obećani, Petek kaže da je na skoro svako pitanje odgovor da nedostaje strateškog upravljanja.

– Neko promišljanje i na temelju strategije, dakle onda implementacija u raznim segmentima tih politika, tih rješenja, a tako i u ovom slučaju urbanizma i planiranja prostora. Tomašević nije pokrenuo, a obećao je novi GUP grada Zagreba. Dakle nisu pokrenute niti one predradnje. Nego se opet ide u točkaste izmjene i dopune. Taj prijedlog GUP-a kao takav, ne obuhvaća cijeli Grad Zagreb. Izvan njega Sesvete, Brezovica i dio uz Savu. Dakle naprosto to nije cjelovito rješenje i opet se ide u točkaste izmjene i dopune i u njemu opet nema niti rješenja vezana za gospodarenja otpadom. Tako da je to opet jedna manjkava procedura gdje radimo upravo ono što smo Bandića kritizirali samo točkasto mijenjaš ono što ti je potrebno. Bandić je možda otvarao mogućnosti za preizgrađenost u određenim kvartovima. Tomašević, sad, to je dobro, zaustavlja gradnju u nekome dijelu, ali negdje na silu čak gura zelene površine tamo gdje one nisu moguće ne privatne i ne može tako raditi. I po tome se vidi opet nedostatak komuniciranja s onima na koje se odnosi ta odluka, a s druge strane strateškog upravljanja, kaže Petek

Imam plan kako revitalizirati stranku

Petek je najavio svoju kandidaturu za šefa zagrebačke organizacije SDP-a i ukratko iznio viziju kako bi organizacija trebala izgledati. Također rekao je da je i Gordan Maras dobrodošao u SDP.

– Da izbori su pred nama. Nadam se i u zagrebačkoj organizaciji. Dvije godine nemamo predsjednika, tako da sada je konačno, vjerujem došlo vrijeme, zapravo je zadnji čas, da se gradska organizacija konstituira s novim predsjednikom. Ja sam svakako zainteresiran biti kandidat na tim izborima, rekao je Petek.

Dodao je da ima plan kako revitalizirati SDP da bi on bio relevantan na lokalnim izborima sljedeće godine u Gradu Zagrebu.

-Ne mogu se pomiriti s činjenicom da je SDP manji partner, a da ništa po tom pitanju ne učinimo. Mi se trebamo okrenuti građanima. Trebamo raditi u interesu građana i pokušati vratiti ono biračko tijelo koje na neki način preotelo Možemo na prošlim izborima. Uostalom i dio biračkog tijela prema anketama koji je izgubio, Tomislav Tomašević nije se vratila sa SDP-u. To se dogodilo zato što se SDP nije ponovo dokazao da je alternativa Tomaševiću, odnosno da ima bolja rješenja, da je korektiv u trenutku kada je trebao biti, rekao je Petek.

Goran Stanzl/PIXSELL

SDP treba biti korektiv u Zagrebu

Istaknuo je da SDP treba biti korektiv u Zagrebu da bi se stvar razvila u korist građana i da SDP to nije radio

– Stoga ja, a smatram da sam dobro upoznao grad i gradsku politiku, ne samo da sad samo želim nuditi rješenja građanima već i u samoj stranci želim promijeniti stvari kako funkcioniraju u zagrebačkom SDP po pitanju komunikacije i po pitanju bolje organizacije. I to je nešto bez čega nema inkluzivnosti u samoj stranci bez čega nema jačeg i modernijeg SDP – a u Gradu Zagrebu. A bez kvalitetnog rezultata u Gradu, niti nacionalni SDP neće imati šansu pobijediti HDZ na sljedećim parlamentarnim izborima.

Na pitanje hoće li se biti i kandidat SDP-a za zagrebačkog gradonačelnik Petek kaže kako prvo treba odraditi izbore u lokalnom SDP-u.

– A hoće li biti predizbori u SDP-u za gradonačelničkog kandidata ja sam za njih također spreman. Smatram da je potrebno imati svog kandidata ili kandidatkinju i tu ću se prijaviti, kandidirati pa će članovi odlučiti jesam li najbolji kandidat za gradonačelničkog kandidata. Ali kažem, očito moramo prvo napraviti pomake u svijesti da tako kažem samih članova da SDP može više. Vidio sam ljude u SDP-u koji su spremni pomoći ako će se krenuti dobrim smjerom. A dobar smjer je otvorite prema građanima, mi moramo biti na usluzi građanima, kaže Petek.

Građanima trebamo dokazati da smo tu zbog njih

Dodao je da se trudi svaki dan biti u kontaktu s građanima te istaknuo da je njegov broj dostupan svima.

– Zovu me svakodnevno zbog raznoraznih problema. Nekad ljude samo treba saslušati, nekad im proslijediti informaciju i pokušati pomoći u rješavanju nekog problema da bismo dokazali da smo tu zbog njih, kaže Petek.

Na pitanje je li ga zvao Gordan Maras koji želi ponovno postati članom SDP-a, Petek kaže da nije jer Maras ne živi u organizaciji na Trešnjevci koju Petek vodi.

– Ali svakako trebamo u učlaniti, vratiti one koji nisu učinili štetu stranci. Tu je sigurno došlo do nekih propusta u prošlosti koje sad treba ispraviti. Svatko tko želi doprinijeti u radu stranke je dobrodošao, rekao je Petek.

Aktualno
Grad Zagreb
Intervju
Politika