GODINU DANA NAKON OLUJE

Park Maksimir i dalje nije siguran za posjetitelje

U parku je sve više ploča upozorenja koje ograničavaju kretanje posjetitelja
Zagreb: Posljedice noćašnjeg nevremena u parku Maksimir Neva Zganec/PIXSELL

Godinu dana nakon velike oluje u Zagrebu, u maksimirskoj šumi i dalje ima posla za šumarsku struku, a opasnost od pada stabala ili grana i dalje postoji. Situaciju su dodatno zakomplicirale i nedavne nepovoljne vremenske prilike popraćene jakim vjetrom i grmljavinom.

Sve to i dalje Park Maksimir čini nesigurnim za posjetitelje, a u njemu je sve više ploča upozorenja koje ograničavaju kretanje posjetitelja.

Revitalizacija i obnova maksimirske šume je u tijeku. Iako stručnjaci svakodnevno pregledavaju stabla, na snagu prirode ne možemo utjecati, rekla je za Radio Sljeme ravnateljica Javne ustanove Maksimir Nika Dolenc.

– Nevremena koja se u zadnje vrijeme događaju su intenzivna, dođu brzo, odu naglo, kiša koja pada je u stvarno velikim količinama i ono što se događa jest da ili natopi zemlju pa dolazi do nekakvih izvala iz samog korijena ili do puknuća stabla ili krošnje, s obzirom i na količinu kiše koja je bila i na snagu vjetra, krošnja je visoko, krošnja je velika i to je nekako normalno da se dešava, znači, nalazimo se u prirodi, ovo je Park Maksimir, ali je stara hrastova šuma i ona čini svojevrsnu opasnost, znači, ne možemo posjeći sva stabla – navodi Dolenc.

Brojne ploče upozorenja

Cilj je sačuvati što više stabala periodičkim i redovitim kontrolama biološkog i mehaničkog stanja stabla, naglašava izvanredni profesor sa Šumarskog fakulteta Vinko Paulić.

– Biološko stanje može biti povoljno, stablo može izgledati zeleno i zdravo, međutim, ono može imati određene strukturne nedostatke koji ih onda dovode do takvih lomova. Znači, stabla koja se nalaze uz glavne šetnice, ona su najizloženija, s obzirom na frekvenciju prolaznika i mogućnost nastanka štete. Nezgodno je što je u Parku Maksimir ta glavna šetnica i većina ostalih šetnica usmjerena sa sjevera i tu onda imate te najjače vjetrove koji dolaze s Medvednice, oni se u tim šetnicama dodatno kanaliziraju, a vjetrovi koji prelaze preko šume, njih krošnje ublažuju i smanjuju i djelovanje vjetra nije toliko veliko – objašnjava Paulić.

Brojne ploče upozorenja nužne su kako bi se priroda zaštitila od utjecaja ljudi, ali potrebno je zaštititi i posjetitelje, kažu iz Ustanove. Njih postavljaju čuvari prirode, a neke od njih odnose se na opasnost od pčela ili na ptiće čaplji. Procjena je za sada da ograđivanje i premještanje određenih staništa nije potrebno. No, ipak se radi o parku u urbanoj sredini s velikim brojem posjetitelja. Stoga je potrebno pronaći određeni kompromis između jednog i drugog.

Aktualno
Grad Zagreb