Ovo povrće popularno je među kupcima, a zapravo je puno pesticida
Švedski znanstvenici dokazali su da se insekticidi, fungicidi i regulatori rasta biljaka mogu akumulirati u tijelu djece i odraslih. Međutim, ako dva tjedna ne jedemo hranu kontaminiranu pesticidima, razina tih toksina u našem tijelu pada na nulu.
Rad iz 2008. navodi da se mnogi pesticidi smatraju neurotoksinima, koji mogu utjecati na mozak sisavaca i ljudi. Istraživanja su pokazala da postoji jaka veza između izloženosti pesticidima i Parkinsonove bolesti – kroničnog i progresivnog poremećaja kretanja, prenosi N1.
Izvješće iz 2011. pokazalo je da je glifosat odgovoran za između 60% i 100% onečišćenja zraka. U Europi je više od 40% podzemnih voda pozitivno na glifosat, a Nijemci su pronašli ovaj pesticid u ljudskom urinu. Glifosat je također pronađen u ljudskoj krvi, pa čak i majčinom mlijeku.
Djeca su osjetljivija na toksine nego odrasli. Američka akademija pedijatara upozorila je da je rano izlaganje pesticidima povezano s rakom u djetinjstvu, smanjenom kognitivnom funkcijom i problemima u ponašanju. Istraživanja su pokazala da djeca predškolske dobi izložena pesticidima imaju lošiju izdržljivost, lošiju koordinaciju oko-ruka i slabije kratkoročno pamćenje od djece koja nisu bila izložena istim razinama toksina.
Kako biste smanjili rizik od ovih bolesti, preporučuje se izbjegavati kupnju ovih vrsta povrća osim ako nije organski uzgojeno ili raste u vašem vrtu: celer, špinat, rajčice, cherry rajčice, krastavci, paprike.