OVO POKAZUJE GOSPODARSKU SNAGU ZEMLJE Dvije petine Hrvata ne može si priuštiti godišnji izvan zemlje
Naime, kako pokazuju podaci Eurostata za prošlu godinu, čak 39 posto Hrvata, odnosno njih gotovo dvije petine, lani si nije moglo priuštiti tjedan dana odmora izvan mjesta stanovanja.
Veći udio onih koji si ne mogu priuštiti tjedan dana godišnjeg odmora u EU imaju samo Rumunjska, čak 60 posto, zatim Bugarska, 44 posto, te Mađarska i Grčka, po 43 posto.
Prosjek onih koji si ne mogu platiti tjedan dana godišnjeg odmora na razini EU lani je iznosio 29 posto i bio je znatno manji nego u Hrvatskoj.
Usporedbe radi, naši susjedi Slovenci po tome spadaju među bogatije građane EU. Naime, njih samo 16 posto lani si nije moglo priuštiti tjedan dana godišnjeg odmora izvan mjesta stanovanja, pokazuju podaci Eurostata.
Za mnoge Europljane godišnji odmor i dalje je privilegij
Sve to pokazuje, ocjenjuje Euronews, da je za mnoge Europljane godišnji odmor još uvijek privilegij, a ne nešto što se podrazumijeva.
Pritom valja reći kako Eurostat ne precizira jesu li financijski razlozi ti zbog kojih si mnogi u EU ne mogu priuštiti godišnji odmor izvan mjesta stanovanja. Ipak, logično je pretpostaviti da se u najvećem broju slučajeva stvari svode na golu računicu, odnosno na dubinu džepa.
Ni mnogi Španjolci, Talijani, Francuzi i Nijemci ne mogu na godišnji
Ni u velikim i bogatim članicama Unije stanje nije sjajno, prenosi Nacional.hr.
Tako je u Španjolskoj udio stanovništva koji si ne može priuštiti jednotjedni odmor iznosi 33 posto, Italiji 32 posto, a u Francuskoj 25 posto, dok je u Njemačkoj 23 posto.
Godišnji najmanji problem za Luksemburžane i Šveđane
S druge strane, najmanje problema s godišnjim odmorom među državljanima članica EU imaju Luksemburžani i Šveđani. Naime, njih samo 11 posto si ne može priuštiti tjedan dana godišnjeg izvan mjesta stanovanja.
Slijede Nizozemska i Finska, u kojima 13 posto stanovnika ne može otići na jednotjedni godišnji odmor. U Danskoj je taj udio 15 posto, pokazuju podaci Eurostata.
Podaci odražavaju snagu nacionalnih gospodarstava
Razlike među državama “obično su povezane sa snagom gospodarstva zemlje”, pojasnila je za Euronews Lynn Minnaert, dekanica Fakulteta za ugostiteljstvo na Sveučilištu Metropolitan State u Denveru.
– Zemlje na dnu liste imaju veći BDP od onih na vrhu liste, ocijenila je.