Ove biljke nikada nemojte posaditi u svom vrtu
1. Bambus
Bambusi vrlo brzo rastu i izuzetno su dobri u slanju podzemnih izdanaka, koji se mogu proširiti u dvorište vašeg susjeda, a zatim i u ekosustav, piše Martha Stewart.
2. Žutika
Žutika stvara obilje sjemena koje lako klija i širi se – ponekad nakon što ih pojedu divlje životinje.
3. Obična žućica
Grmovi ove biljke tvore guste nasade koji potiskuju druge biljke, ometaju kretanje divljih životinja i stvaraju opasnost od požara.
4. Japanska kurika
Obilno proizvodi sjeme koje ptice zatim šire po šumama, šikarama, obalnim područjima i prerijama, gdje formira guste šikare i nadmašuje autohtonu vegetaciju u borbi za svjetlost, hranjive tvari iz tla i prostor.
5. Perasta oštra trava
Brzo nadmašuje druge vrste, smanjujući važnu hranu i stanište za žabe i druge divlje životinje. Također je vrlo zapaljiva i znatno povećava rizik od požara.
6. Nassella tenuissima
Vrlo brzo raste i brzo se širi, a može pridonijeti i opasnosti od požara. Također je štetna za životinje koje pasu i bioraznolikost.
7. Kineski šaš
Ova biljka bježi iz ukrasnih nasada putem podzemnih rizoma i sjemena koje se širi vjetrom. Odatle napada rubove cesta, šumske rubove, zapuštena polja i druge površine.
8. Cortaderia selloana
Jedan cvat ili perjanica može proizvesti 100.000 sjemenki godišnje. One mogu biti nošene vjetrom i na veće udaljenosti.
To pokreće ciklus u kojem se biljka brzo razmnožava i sprječava klijanje čak i mladica drveća, a zatim se suši i postaje opasnost od požara.
9. Zimzelen
Čak i mali fragment biljke ili korijena, nošen vodenim tokom ili duž drenažnog područja, može stići do zapuštene šume ili dna kanjona, gdje se s vremenom može razviti u ogromnu, gustu prostirku koja guši autohtone biljke i narušava stanište životinja.
10. Žljezdasti pajasen
Širi se sjemenom i puzajućim korijenskim sustavima koji proizvode izboje u velikim količinama, stvarajući guste šikare koje potiskuju autohtone vrste i oštećuju pločnike te temelje zgrada.