Prvi u Hrvatskoj

Otvoren karlovački Centar za poticanje rane pismenosti

Otvoreno je i takozvano čitateljsko gnijezdo namijenjeno roditeljima koji rade od kuće, a koji sada mogu s djetetom doći u knjižnicu i raditi iz te ustanove dok dijete koristi druge usluge
gradska knjižnica karlovac Kristina Štedul Fabac/PIXSELL

Na Odjelu za djecu i mladež Gradske knjižnice “Ivan Goran Kovačić” u Karlovcu je u ponedjeljak otvoren Centar za poticanje rane pismenosti, prvi takav u Hrvatskoj, kojim će se podržati nacionalna kampanja “Čitaj mi” za poticanje čitanja naglas djeci od najranije dobi. Otvoreno je i takozvano čitateljsko gnijezdo namijenjeno roditeljima koji rade od kuće, a koji sada mogu s djetetom doći u knjižnicu i raditi iz te ustanove dok dijete koristi druge usluge.

Centar za poticanje rane pismenosti otvoren je uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija i u njemu će se održavati predavanja, radionice, seminari za knjižničare, odgojitelje i roditelje, a poticat će se i suradnja s pedijatrima, odgojno-obrazovnim i zdravstvenim ustanovama, nakladnicima i medijima kako bi knjižnica postala kulturno i informacijsko središte u kojemu se povezuju stručnjaci angažirani na dobrobiti djece.

Ravnateljica Gradske knjižnice “Ivan Goran Kovačić” Kristina Čunović rekla je da je i samo 15 minuta čitanja na glas djetetu prije spavanja važno za njegov cjelokupni razvoj jer se javlja emocionalna povezanost s roditeljem, obogaćuje rječnik i jača kritičko mišljenje te se razvijaju predčitalačke vještine.

– Čitanje i pisanje uči se u školi, a ono što nauče prije školovanja poslije će im pomoći. Najvažnije je kod djeteta razviti ljubav prema čitanju, naglasila je Čunović.

Podsjetila je da ta ustanova u kulturi s Gradom Karlovcem i Općom bolnicom Karlovac od 2009. godine daruje besplatno članstvo novorođenčadi i da je otprije nekoliko godina članstvo u knjižnici besplatno za svu djecu predškolske dobi. Napomenula je da je zbog zabrinutosti izazvane podatkom da svako treće dijete u Hrvatskoj nema slikovnicu, država osmislila program kojim će se to ispraviti te će svatko dijete do polaska u školu dobiti četiri.

Izaslanica ministrice kulture i medija i koordinatorica Nacionalne strategije poticanja čitanja Maja Zrnčić istaknula je da je Vlada prihvatila program “Rođeni za čitanje” te da će oko 34.000 beba dobiti slikovnice, a uz pomoć pedijatara širit će se svijest o važnosti čitanja djeci.

– Prva slikovnica koju smo tiskali je ‘Bebe su super’ i uskoro će biti podijeljena, najavila je Zrnčić.

Događanja
Regija