TURBULENTNI MJESECI

Objavljena velika, dugoročna prognoza za ljeto 2025: Evo što nas očekuje

Nakon ranog početka s neuobičajenim vremenskim obrascem, srednji i kasniji dijelovi ljeta bit će više suhi u Europi, s povećanim potencijalom za toplinske valove
ljeto plaža Foto: Pixabay/Ilustracija

Najnovija predviđanja za ljeto 2025. pokazuju vrlo dinamično vrijeme u Europi. Nakon ranog početka s neuobičajenim vremenskim obrascem, srednji i kasniji dijelovi ljeta bit će više suhi u Europi, s povećanim potencijalom za toplinske valove, javlja Severe Weather.

Kada promatramo dugoročna i sezonska predviđanja modela, mora se uzeti u obzir da mnogi globalni čimbenici mogu utjecati na razvoj vremenskih obrazaca. Severe Weather objavio je najnovije dugoročne trendove za ljeto, ali pritom treba imati na umu da to nisu fiksni scenariji.

Posljednji tjedan svibnja, prema prognostičkim kartama, donosi izraženu anomaliju niskog tlaka koja se spušta nad Europu. Riječ je o širokom području niskog tlaka koje zahvaća veći dio kontinenta, donoseći nestabilne vremenske prilike i potencijalno ozbiljne nepogode. Uz istodobnu anomaliju visokog tlaka nad jugozapadnim i sjeveroistočnim dijelovima Europe, vremenski uzorak značajno se razlikuje od onoga što smo dosad bilježili.

Srećko Niketić/PIXSELL

Kasno proljeće obilježit će kiša

Temperaturni podaci za ovo razdoblje pokazuju raširenu hladniju anomaliju nad većim dijelom kontinenta. Prognoze oborina upućuju na iznadprosječne količine u mnogim dijelovima Europe, osobito u područjima pod izravnim utjecajem niskog tlaka – od sjeverozapadne i sjeverne Europe prema središnjim regijama, s mogućim širenjem prema jugu. S druge strane, manje oborina očekuje se nad jugozapadnim i krajnjim jugoistočnim dijelovima kontinenta, gdje dominiraju utjecaji visokog tlaka.

Sve u svemu, prijelazno razdoblje između proljeća i ljeta bit će prilično dinamično, obilježeno prolaskom snažnog sustava niskog tlaka i izraženom vremenskom nestabilnošću diljem Europe.

Početkom lipnja, prema prognozi ECMWF-a, očekuje se razvoj područja visokog tlaka nad dalekim sjevernim Atlantikom, s mogućnošću širenja prema sjeverozapadnoj Europi. Istodobno se predviđa formiranje grebena visokog tlaka nad južnim dijelovima kontinenta, dok bi se područje nižeg tlaka moglo zadržati nad sjeveroistočnom Europom. Ovakva raspodjela tlaka u lipnju može rezultirati sjevernim do sjeverozapadnim strujanjima nad središnjom Europom, što obično donosi umjerene temperature i manje vlage te stabilnije vremenske uvjete.

Detaljnija analiza temperaturnog uzorka pokazuje vrijeme toplije od uobičajenog nad sjeverozapadnom i južnom Europom. Nasuprot tome, u središnjim i sjeveroistočnim regijama prognoziraju se temperature u sklopu prosjeka ili čak nešto niže. Prognoze oborina ukazuju na sušniji obrazac – manje oborina očekuje se nad zapadnom, južno-središnjom i južnom Europom, što je u skladu s prevladavajućim visokim tlakom u tim područjima. S druge strane, veće količine oborina prognoziraju se za Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku, sjeverno-središnje dijelove Europe te prema sjeveroistoku, gdje će utjecaj niskog tlaka biti izraženiji.

Foto: Severe Weather

Vruće ljeto i toplinski valovi

Severe Weather koristi prognostičke sustave ECMWF, UKMO i CANSIPS. A što donose srpanj, kolovoz, rujan? ECMWF-ova ljetna prognoza tlaka pokazuje područje niskog tlaka nad krajnjim sjeverom Europe. Također pokazuje sustav visokog tlaka nad sjevernim Atlantikom, koji se proteže preko Ujedinjenog Kraljevstva i Irske i doseže do središnje Europe. Drugo područje niskog tlaka naznačeno je dalje na istoku.

Gledajući pobliže prvo prognozu temperature, vidimo iznadprosječno vrijeme nad velikim dijelom kontinenta. Najtoplije anomalije prognoziraju se nad središnjom Europom i također nad nekim dijelovima zapada. Ovo pokazuje vrlo vjerojatnu dominaciju sustava visokog tlaka, sa sustavima niskog tlaka potisnutima dalje na sjever nego obično.

Tromjesečna prosječna prognoza tlaka za ljeto 2025. iz Cansips modela pokazuje dominantnu anomaliju visokog tlaka nad sjeverno-središnjom i sjevernom Europom. Iako prognoza ne ukazuje na područje niskog tlaka, on se obično razvija nad južnom i južno-središnjom Europom kada je područje visokog tlaka centrirano na ovaj način.

Temperaturna prognoza za isto razdoblje pokazuje iznadprosječne temperature nad većim dijelom Europe, prisilno uzrokovane područjem visokog tlaka na sjeveru. Hladnije područje predviđa se prema krajnjem istoku. U prognozi oborina vidi se široko područje s manje oborina pod visokim tlakom. Ali vidimo povećane oborine nad južno-središnjim dijelovima i Mediteranom, vjerojatno zbog zone niskog tlaka nad južnim dijelovima Europe.

Marko Dimić/PIXSELL

Suše no inače

Prognoza anomalije tlaka UKMO-a za kolovoz pokazuje da se nad sjeverozapadnom Europom nalazi sustav niskog tlaka, a na istoku i zapadu zone visokog tlaka. Ova konfiguracija sugerira česte poremećaje od sjeverozapada prema središnjim dijelovima. Promatrajući temperaturnu prognozu, možemo vidjeti toplije vrijeme od uobičajenog na velikom dijelu kontinenta. Vrhunske tople anomalije naznačene su nad srednjom i sjevernom Europom, a manja anomalija nad Ujedinjenim Kraljevstvom, Irskom i zapadnom Europom.

Ova prognoza pokazuje utjecaj područja niskog tlaka na sjeverozapad, dok se okreće suprotno od smjera kazaljke na satu. To stvara jači južni tok na središnja, istočna i sjeverna područja, te zapadni do sjeverozapadni tok u zapadnu Europu s poremećajima. Utjecaj tog područja niskog tlaka možemo vidjeti i u prognozi oborina. Postoji područje s više oborina iznad sjeverne i sjeverozapadne Europe, potaknuto područjem niskog tlaka iznad sjeverozapada.

Njegov utjecaj proteže se i na središnju Europu, jer povremeno šalje poremećaje sa sjeverozapada. Predviđa se da će jugozapadni i jugoistočni dijelovi biti uglavnom suši nego inače, budući da su glavni vremenski poremećaji usmjereni na sjevernu Europu i središnje dijelove.

Hrvatska
Izbor urednika
Ostalo