Na snagu stupaju izmjene Zakona o obnovi
Hrvatski sabor izmijenio je Zakon o obnovi od potresa i time stvorio uvjete za jednostavniju i bržu obnovu Zagreba i okolnih županija te Banovine, odnosno za uklanjanje „uskih grla“ utvrđenih u dosadašnjoj obnovi.
Za izmjene je glasovalo 76 zastupnika, 35 ih je bilo suzdržano, sedam protiv.
Slijedom tih izmjena, građani neće morati sufinancirati konstrukcijsku obnovu u 20 postotnom iznosu – u Zagrebu država preuzima 80 posto troška, a Grad 20 posto, dok će na Banovini, gdje je proglašena katastrofa, država u potpunosti financirati tu obnovu.
Više neće biti potrebno utvrđivati složene imovinsko-pravne odnose koji su do sada znatno kočili obnovu, a ukida se zabrana raspolaganja obnovljenom nekretninom, kao i obveza upisa založnoga prava na njoj.
Ubrzat će se postupci javne nabave i donijeti pravilnik kojim će se urediti pravila o nabavi robe, usluga i radova čija je procijenjena vrijednost manja od europskih pragova.
Zakonskim izmjenama otvara se mogućnost gradnje stambeno-poslovnih i višestambenih zgrada na područjima na kojima je proglašena katastrofa te jednostavnije uklanjanje zgrada koje prijete sigurnosti građana.
Vlasnici, odnosno suvlasnici, oštećenih višestambenih i poslovnih zgrada te obiteljskih kuća moći će sami u okviru konstrukcijske obnove rekonstruirati postojeće zgrade, sukladno zakonu kojim se uređuju prostorno uređenje i gradnja, uz pravo na novčanu pomoć za opravdane troškove popravka.
Moći će i projektirati i izvoditi pojačanje konstrukcije zgrade koja je iznad razine iz Tehničkog propisa, odnosno cjelovitu obnovu, i ostvariti pravo na novčanu pomoć za opravdane troškove popravka konstrukcije.
Svi zemljišnoknjižni postupci, koji se pokreću pred uredima za katastar, a odnose se na nekretnine stradale u potresu, smatraju se hitnima i imaju prvenstvo u rješavanju.