NA DANAŠNJI DAN: Treći carigradski sabor, Maria Curie, Albert Camus, boljševici , MoMA u New Yorku, Zagrebačke punktacije

Treći carigradski sabor – 680.
Treći carigradski sabor bio je ekumenski sabor Katoličke Crkve, Pravoslavne Crkve i nekih drugih kršćanskih zajednica, koji se od 680. do 681. održao u Konstantinopolu (Carigrad), tadašnjoj prijestolnici Bizantskog Carstva, na poziv cara Konstantina IV.
Maria Curie, kemičarka – 1867.
Marie Curie, Varšava, 7. studenoga 1867. – Passy, 4. srpnja 1934.), francuska kemičarka i fizičarka poljskog podrijetla. Rođena je u Poljskoj gdje je provela rane godine, no 1891., sa 24 godine odlazi studirati u Pariz.
Drugi radioaktivni kemijski element koji je otkrila u čast njezinoj domovini nazvan je polonij. Dobila je Nobelovu nagradu za fiziku sa suprugom P. Curiejem i A. H. Becquerelom 1903., a 1911. Nobelovu nagradu za kemiju.
Bila je prva članica pariške Académie de médicine od 1922., prva ravnateljica Radijskog instituta u Parizu. Njezina mlađa kći Eva napisala je majčinu biografiju, a starija kći Irène Joliot-Curie dobila je Nobelovu nagradu za kemiju 1934.
U čast bračnomu paru Curie nazvana je mjerna jedinica aktivnosti radioaktivnog izvora kiri, kemijski element kirij, radioaktivni mineral kirit, po Curie-Skłodowskoj nazvan je planetoid (7000 Curie) i radioaktivni mineral sklodovskit.
Albert Camus, književnik – 1913.
Albert Camus (Mondovi, 7. studenog 1913. – Villeblevin, 4. siječnja 1960.), francuski književnik i filozof, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1957. godine.
Poznat je po svom karakterističnom stilu pisanja i tematikama svojih djela. Čitav njegov opus temelji se na ideji apsurda ljudske egzistencije.Modernog čovjeka naziva bludnim, ciničnim monstrumom, a kao suprotnost svijetu današnjice evocira antičku Grčku, koja je ˝u svemu znala naći pravu mjeru˝.
Iako je često vezan i uz egzistencijalizam, Camus je odbijao taj pridjev.
No, u drugu ruku, Camus u svom eseju Pobunjeni čovjek piše da se cijeli svoj život borio protiv filozofije nihilizma.
Njegova religioznost također je bila česta tema, a on je sam u jednoj od svojih knjiga napisao: Ne vjerujem u boga ˝i˝ nisam ateist.
Camus je preferirao da se na njega gledao kao na čovjeka i kao na mislioca, a ne kao na pripadnika neke škole ili ideologije. Ljudi su mu bili draži od ideja. U jednom intervjuu iz 1945., Camus je odbio bilo kakvu povezanost s ijednom ideologijom:
Boljševici peuzeli vlast u Rusiji – 1917.
Muzej moderne umjetnosti u New Yorku – 1929.
Nastale Zagrebačke punktacije – 1932.
Zbog ove rezolucije i njenog tumačenja stranim novinarima uhićen je 31. siječnja 1933. godine Vladko Maček, vođa Hrvatske seljačke stranke, te je zbog “razbijanja države” 29. travnja 1933. godine na tri godine strogog zatvora u Srijemskoj Mitrovici; iz zatvora je ipak pušten potkraj 1934. godine. Za njegovog tamnovanja, Hrvatsku seljačku stranku je predvodio Ante Trumbić – koji je bio sastavljač teksta Zagrebačkih punktacija.
Po uzoru na Zagrebačke punktacije narednih su mjeseci bile donesene Ljubljanske i Sarajevske punktacije te Novosadska rezolucija.
……….
izvori:
Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža http://www.enciklopedija.hr
Prolexis enciklopedija, mrežno izdanje, https://proleksis.lzmk.hr
Wikipedija, https://hr.wikipedia.org