NA DANAŠNJI DAN: Robert Koch, Berlioz, Zagrebačka biskupija, Solženjicin, Miko Tripalo, Sunčana Škrinjarić, UNICEF, Dan planina

Hector Berlioz, kompozitor – 1803.
Berlioz je kao i njegov otac želio biti liječnik, pa je prvo studirao medicinu. 1826. se premjestio na Conservatoire de Paris.
Berlioz je putovao nekoliko puta u Njemačku. Mnogi njemački glazbeni teoretičari su imali problem s objašnjavanjem Berlioza – “francuskog fenomena”.
Odnos s Richardom Wagnerom je bio vrlo napet. Izgledalo je da su poštovali i javno i u pismima su kritizirali druge skladatelje poput Franza Liszta i Roberta Schumanna. Dok se Liszt ponašao diplomatski, Schumann je objavio je u “Neuen Zeitschrift für Musik” jedan tekst, u kojem naziva Berlioza “beskrajno dosadnim”.
Robert Koch, bakteriolog – 1843.
Robert Koch (Clausthal, 11. prosinca 1843. – Baden-Baden, 25. svibnja 1910.), njemački bakteriolog. Želio je postati svjetski putnik i istraživač prirode, ali je postao liječnik. Čeznuo je za istraživanjem novog područja – mikrobiologije. Nabavio je mikroskop i uskoro mu je mikroskopiranje postao glavni hobi.
Papa Pio IX. bulom Ubi primum placuit uzdignuo Zagrebačku biskupiju na rang nadbiskupije – 1852.
Zagrebačka nadbiskupija je brojem vjernika najveća upravna jedinica Katoličke
Ujedno je i metropolija kojoj su podložne biskupije Varaždinska, Sisačka, Bjelovarsko-križevačka i grkokatolička Križevačka biskupija.
U Zagrebu je također sjedište Hrvatske biskupske konferencije (HBK) i Vojnog ordinarijata.
Aleksandar Isajevič Solženjicin, ruski prozaist i nobelovac – 1918.
Aleksandar Isajevič Solženjicin, rođen 11. prosinca 1918., bio je ruski prozaist. Studirao na Fizičko-matematičkom fakultetu u Rostovu na Donu, izvanredno i u Institutu za povijest, filozofiju i književnost u Moskvi.
Nakon rehabilitacije 1956. učitelj u Rjazanu. Po sveukupnom djelu Solženjicin je jedan od najznačajnijih prozaista 20. stoljeća, pisac koji je istovremeno nastavio tradicije klasične ruske pripovjedne proze, napose Tolstoja, no inoviravši ju nizom postupaka karakterističkih za europski modernizam.
Ironija koja prati njegovo djelo je i posljedak različitoga životnoga iskustva i svjetonazora u odnosu na većinu suvremenika koji su živjeli ili žive u normalnijim i lagodnijim životnim uvjetima: u doba kada je stvarao svoj najopsežniji i najambiciozniji prozni ciklus, ‘Crveni kotač’, svjetskom književnošću je dominirao (i još dominira) ponešto trivijalniji pristup umjetničkom djelu, ozbiljen u postmodernističkim fikcijama Umberta Eca, Thomasa Pynchona ili Salmana Rushdieja. Pisac kao prorok je anakronizam, i većina nesporazuma između Solženjicina i njegovih kritičara proistječe iz sukoba nepomirljivih svjetonazora o čovjekovom životu i sudbini.
Na hrvatski su prevedeni Solženjicinovi značajni romani iz prve faze, “Odjel za rak” i “U prvom krugu”, te “Jedan dan Ivana Denisoviča” i “Matrjonino domaćinstvo”. Nažalost, odmak hrvatske čitalačke publike od “ruskih tema”, doveo je do toga da najznačajnija Soženjicinova djela iz druge faze, od “Arhipelaga” do publicističkih spisa, a najviše “Crvenog kotača” nisu dostupna na hrvatskom jeziku.
Sunčana Škrinjarić, književnica – 1931.
Sunčana Škrinjarić (11.12.1931., Zagreb – 22.04.2004., Zagreb), hrvatska književnica. Završila Pedagošku akademiju.
Napisala je više djela, a među njima su najpoznatije “Kaktus bajke”, “Pisac i vrijeme”, “Slikar u šumi”, “Pisac i princeza”, “Ulica predaka” i “Kazališna kavana”.Pisala je i igrokaze.
Njene priče, uvijek zanimljive i maštovite, često su služile kao scenarističke podloge za filmove i televizijske serije. Autorica je scenarija za prvi hrvatski dugometražni crtani film Čudesna šuma.
Miko Tripalo, hrvatski političar i jedan od vođa Hrvatskog proljeća – 1995.
Dana 11. prosinca 1995. u Zagrebu je umro Miko Tripalo, hrvatski političar i jedan od vođa Hrvatskog proljeća.
Nakon Karađorđeva 1971. uklonjen je s položaja, isključen iz političkog života i umirovljen. Godine 1990. je jedan od vođa Koalicije narodnog sporazuma, te jedan od osnivača HNS-a. Od 1993. je saborski zastupnik, a jedan je od osnivača i predsjednik zaklade Otvoreno društvo – Hrvatska.
Dan UNICEF-a
Ujedinjeni narodi osnovali su UNICEF ovoga datuma 1946. godine, s ciljem pružanja pomoći djeci poslijeratne Europe.
Danas je najveći dio napora UNICEF-a usmjeren na djecu u zemljama u razvoju.
Međunarodni dan planina