NA DANAŠNJI DAN: Poslana prva neželjena e-mail poruka

Osim datuma, poznat je i autor i količina. Bio je to Gary Thuerk, koji je greškom u tadašnju mrežu ARPANET, prethodnica interneta, na 393 korisničke adrese poslao promotivnu poruku o prodaji računala
nezeljena-posta

Spam ili junk mail predstavlja za primatelja neželjenu elektroničku poštu koja može u velikom opsegu zatrpati njegov elektronički sandučić za primanje poruka, koja je usto i bezvrijedna i nenaručena pošta.

Spam se danas pojavljuje u mnogim oblicima, a većina ih stiže do korsnika kao lažne (ili stvarne) privatne poruke koje vode do različitih komercijalnih sadržaja, nudeći najčešće proizvode koje primatelji nisu željeli. Spam je, dakle, poruka elektroničke pošte koja se šalje primatelju bez njegovog dopuštenja, a koje vrlo često sadrže i prijevaru.

Pod spamom obično podrazumijevamo poruke marketinškog karaktera, gdje nepoznati pošiljatelj nudi svoje usluge. Nažalost, velik broj takovih poruka nije samo “gnjavaža” za korsnika., ali i za njegov poštanski sandučić na računalu. No, to je tek početak problema jer spam elektroničke poruke često su i velika opasnost za korisnika, jer poruka može biti zaražena virusom, spyware-om ili nekim drugim malicioznim kodom. Zato, kad dobijete poruku nepoznata porijekla ili sumljiva sdaržaja najbolje ih je trajno izbrisati bez otvaranja. Ili još bolje, pokušati spriječiti programima koji štite od neželjenih poruka ili malicioznog softwarea.

Zanimljivo je da je poznat prvi pošiljatelj spam poruke u svijetu. Bio je to Gary Thuerk, koji je greškom u tadašnju mrežu ARPANET, prethodnica interneta, na 393 korisničke adrese poslao promotivnu poruku o prodaji računala.

Sam naziv spam dugujemo britanskom showu Monty Python Flying Circus koji su tu riječ prvi upotrijebili u jednom svom tv skeču.

Inače, procjenjuje se da danas u suvremenom svijetu čak 85 posto svjetskog prometa elektroničke pošte čine spam poruke. Čini Vas se puno? Pogledajte svoj inbox!

Hrvatska
Vremeplov
Zanimljivosti