NA DANAŠNJI DAN: Pogubljenje Zrinskih i Frankopana, Vladimir Vidrić, Jaroslav Hašek, Adolf Hitler, Đuro Sudeta, rasno zakonodavstvo u NDH, Sergio Leone, Vladimir Ibler

Pogubljeni Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan – 1671.
Dan pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, 30. travanj, spomendan je posvećen Zrinskim i Frankopanima, simbolima žrtve za slobodu i pravdu hrvatskoga naroda i hrvatske, koji su uancionalnu povijest ušli uz geslo – Navik on živi ki zgine pošteno
Saznavši za urotu, zahvaljujući izdaji iz urotničkih redova, kralj Leopold I. pod izgovorom pomirenja doveo je hrvatske velikaše 1670. godine u Beč. Odmah ih je stavio u kućni pritvor, a zatim prebacio iz Beča u tamnicu u Bečko Novo Mjesto. Nakon jednogodišnje i nezakonite istrage, jer je hrvatskim velikašima mogao suditi samo Sabor, osuđeni su na smrt odsijecanjem glave i desne ruke zbog uvrede kralja i izdaje zemlje. Kao posebna „milost“, osuđenicima je oproštena kazna odsijecanja ruku.
U vezi sa njihovom smrću neki je mletački poslanik zapisao: „Ovo je nesretni konac dvaju toli uglednih ljudi, osobito Zrinski bijaše veoma slavljen i cijenjen, jer 60 potkraljeva ili banova slavnih dade Hrvatskoj njegova porodica.“
Njihovi posmrtni ostaci iz Bečkog Novog Mjesta preneseni su i pokopani 1919. godine u zagrebačkoj katedrali.
Vladimir Vidrić, pjesnik – 1875.
Vidrić je jedan od vođa prosvjedne skupine koja je prigodom posjeta cara Franje Josipa Zagrebu 1895. godine spalila mađarsku zastavu na Trgu bana Jelačića.
Dana 29. rujna 1909. godine u Zavodu za umobolne u Stenjevcu umro je književnik Vladimir Vidrić. Vidrić je jedan od najistaknutijih lirika moderne.
Jaroslav Hašek, češki književnik – 1883.
Hašek Jaroslav, češki književnik (Prag, 30. IV. 1883 – Lipnice, 3. I. 1923). U književnosti se javio zbirkom Svibanjski kliktaji 1903. Nakon kratke karijere bankovnoga činovnika, putovao Srednjom Europom i Balkanom. Putovanja su mu poslužila kao podloga komično-grotesknim crticama, pripovijetkama i humoreskama, a satiričko-kritičku oštricu okrenuo je protiv birokratskoga režima Austro-Ugarske Monarhije. Tako je nastao lik »dobroga vojaka« Švejka, poštenjaka, nepopravljiva i neuništiva optimista. U praškim bohemskim krugovima Hašek je izašao na glas ironijskim smicalicama, kojima je vrhunac bilo osnivanje Stranke umjerenog napretka u granicama zakona . Humoreske je objavio u knjigama: Dobri vojak Švejk i druge čudnovate zgode, Nedaće gospodina Tenkráta, Kalamajka, Vodič za strance i druge satire s putovanja i iz domovine i Moje trgovanje psima i druge humoreske .

Jaroslav Hašek
Po izbijanju I. svjetskoga rata bio unovačen u pukovniju u Češkim Budějovicama, da bi u rujnu 1915. prebjegao Rusima. Pristupio je češkom dragovoljačkom korpusu, a u veljači 1918. u Crvenu armiju. U Čehoslovačku se vratio 1920. i ubrzo bio razočaran poratnim prilikama u domovini. U tom je razdoblju objavio knjige Dva tuceta priča, Pepíček Nový i druge pripovijetke, Tri čovjeka s morskim psom i druge poučne priče, Dobri vojak Švejk prije rata i druge čudnovate zgode, Mirovna konferencija i druge humoreske . Narušena zdravlja, u kolovozu 1921. povukao se na selo kako bi završio roman epopeju Doživljaji dobroga vojaka Švejka za svjetskoga rata.
U predraću tek »glupan koji se za gospodina cara želi boriti do posljednjeg daha«, Švejk se u ovom romanu (koji je Hašek objavljivao u sveščićima kao kolportažno štivo) javlja kao slojevit literarni lik, pučki mudrijaš i majstor pasivna otpora. Smrt je zatekla Hašeka usred nedovršena IV. dijela romana.
Adolf Hitler, nacistički diktator – 1889.

Adolf Hitler
Hitler, Adolf, njemački nacistički političar (Braunau am Inn, Austrija, 20. IV. 1889 – Berlin, 30. IV. 1945). Pokušao studirati umjetnost; radio kao firmopisac i slikar razglednica. U I. svjetskom ratu kaplar u njemačkoj vojsci. Član Njemačke radničke stranke (DAP) od 1919; preimenovao ju je u Nacionalsocijalističku njemačku radničku stranku (NSDAP) 1920; njezin predsjednik od 1921. Pokušao izvršiti državni udar 1923; osuđen na 5 godina zatvora, amnestiran 1925. U zatvoru napisao svoj program, Mein Kampf (Moja borba). Poražen na izborima 1932, ali ga je predsjednik Hindenburg imenovao kancelarom 1933. u strahu od komunističke opasnosti. Nakon nacističkoga paleža Reichstaga, ukinuo političke stranke i građanske slobode i uveo totalitarizam. Godine 1934. organizirao likvidaciju svojih suparnika i nakon smrti Hindenburga proglasio se Führerom (vođom). Godine 1935. remilitarizirao Njemačku; 1936. okupirao Rajnsku oblast, 1938. Austriju i Sudete, a 1939. Čehoslovačku. Sklopio pakt sa Staljinom i napao Poljsku 1939, čime je započeo II. svjetski rat. Godine 1940. okupirao Dansku, Norvešku, Belgiju, Nizozemsku i Francusku, 1941. napao Jugoslaviju i SSSR. U okupiranim zemljama provodio teror, masovna ubojstva i genocid nad Židovima i nearijskim narodima. Suočen s totalnim porazom, ubio se u berlinskom bunkeru.
Đuro Sudeta, pjesnik – 1903.

Đuro Sudeta
Đuro Sudeta (10.04.1903.; Stara Ploščica – 30.04.1927. (Koprivnica)bio je pjesnik i novelist. Osnovnu školu završava u rodnom mjestu, gimnaziju i Učiteljsku školu u Zagrebu.
Kao maturant obolijeva od tuberkuloze. Radio je kratko kao učitelj u Virju, a kad je bolest uznapredovala, liječio se u slovenskom ljetovalištu Topolščici kraj Celja i u Koprivnici. U hrvatskoj književnosti između dvaju ratova jedna je od najzanimljivijih osobnosti.
Djela: Osamljenim stazama (1924.), Kućice u dolu (1926.), Sutoni (1929.), Mor (1930.), Pjesme I-II (1943.), Proza I-II (1943.), Izabrane pjesme (1963.), Izabrana djela, PSHK, knj. 109 (1966.), Mor (1993.)
NDH proglašava rasno zakonodavstvo – 1941.
Nezavisna Država Hrvatska donijela Zakon o rasnoj pripadnosti, na osnovu kojeg su počeli progoni Židova, Roma i Srba – 1941.
Dana 30. travnja 1941. proglašeni su rasistički zakoni, preneseni iz nacističkih Nürnberških zakona iz 1935. godine: Zakonska odredba o rasnoj pripadnosti, Zakonska odredba o državljanstvu i Zakonska odredba o zaštiti arijske krvi i časti hrvatskog naroda. Proglašeno je da jedino osobe “arijske” krvi mogu biti hrvatski državljani, zabranjeni su brakovi između Židova i osoba “arijskog” podrijetla.
Nekoliko antižidovskih zakona proglašeno je 4. lipnja 1941. Zakonska odredba o zaštiti narodne i arijske kulture hrvatskog naroda zabranjuje Židovima svako sudjelovanje u radu organizacija i ustanova društvenog, omladinskog, športskog i kulturnog života, a napose u književnosti, novinarstvu, likovnoj i glazbenoj umjetnosti, urbanizmu, kazalištu i filmu.
Sergio Leone, režiser – 1989.
Leone Sergio, talijanski filmski redatelj, scenarist i producent (Rim, 3. I. 1929 – Rim, 30. IV. 1989). Iz obitelji glumca te redatelja nijemoga filma, karijeru je započeo kao asistent američkih redateljâ (npr. M. LeRoy, W. Wyler, R. Wise) koji su snimali u Europi te kao scenarist u talijanskim filmovima. Kao redatelj debitirao je pseudopovijesnim spektaklom Kolos s Rodosa (Il colosso di Rodi, 1960), zatim je s R. Aldrichem korežirao Sodomu i Gomoru (Sodom and Gomorrah, 1961). Svjetski poznat postao je s 4 vesterna (tzv. špageti-vestern) pod utjecajem samurajskih filmova A. Kurosawe, specifičnih zbog ironijskog otklona u odnosu na američki vestern, popularnosti kojih je posebno pridonijela glazba E. Morriconea i (u prva tri) glumačka osobnost C. Eastwooda: Za šaku dolara (Per un pugno di dollari, 1964), Za dolar više (Per qualche dollaro in più, 1965), Dobar, ružan, zao (Il buono, il brutto e il cattivo, 1966) te Bilo jednom na Divljem zapadu (C’era una volta il West, 1969). Karijeru završio u Hollywoodu cijenjenim hommageom klasičnom američkom gangsterskomu filmu Bilo jednom u Americi (Once Upon a Time in America, 1984).
Vladimir Ibler, hrvatski pravnik – 2015.
Ibler, Vladimir, hrvatski pravnik (Zagreb, 25. VI. 1913 – Zagreb, 30. IV. 2015). Pravni studij završio 1937. u Zagrebu, gdje je i doktorirao rigorozom 1938. Radio kao odvjetnički i sudski vježbenik (1937–39) te tajnik Industrijske komore u Zagrebu (1939–47).

Vladimir Ibler
Usavršavao se u Hagu, Ženevi, Parizu, Londonu te na Harvardovu sveučilištu i na sveučilištu Columbia. Na Pravnom fakultetu u Zagrebu, gdje je 1965. postao redoviti profesor, predavao je međunarodno pravo (1947–83) i diplomatsku povijest (1951–83); predavao i na pravnim fakultetima u Splitu, Rijeci i Osijeku te na sveučilištima u inozemstvu.
Sudjelovao je u radu (1973–83) Konferencije UN-a o pravu mora (United Nations Conference on the Law of the Seas, akronim UNCLOS III). Redoviti član HAZU od 1991. te član Društva za međunarodno pravo (International Law Association). Znanstvenim i nastavnim djelovanjem dao je izniman prinos na području međunarodnoga javnog prava i međunarodnih odnosa. Djela: Diplomatska historija 1814–1871 (1960), Sloboda mora (1965), Međunarodni odnosi (1971), Rječnik međunarodnog javnog prava (1972), Međunarodno pravo mora i Hrvatska (2001). Dobio je Državnu nagradu za životno djelo (2007).
….
izvori:
Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža; http://www.enciklopedija.hr; Prolexis enciklopedija, mrežno izdanje, https://proleksis.lzmk.hr;