NA DANAŠNJI DAN: Pedro Calderón de la Barca, Al Capone, Popaj, američki napad na Irak, Dan odustajanja od novogodišnjih odluka

Pedro Calderón de la Barca, pisac – 1600.
Pedro Calderón de la Barca (Madrid, 17. siječnja 1600. – Madrid, 25. svibnja 1681.), najveći dramatičar španjolskog baroka i posljednji veliki pisac zlatnog vijeka španjolske književnosti. U mladosti se odlučio za vojničku karijeru, a 1651. godine se zaredio i neko vrijeme živio na dvoru kralja Filipa IV. kao kapelan.
Njegove “Komedije” mogu se podijeliti na religiozne, filozofske i tragične. Calderón je napisao i oko 200 kazališnih komada, od kojih su 80 kratka crkvena prikazanja u jednom činu (autos sacramentales) koja su se izvodila pod vedrim nebom i u kojima obrađuje motive iz Starog i Novog zavjeta. Od svjetovnih su mu drama najpoznatije Zalamejski sudac (1652.) i Život je san (1636.), koje se još i danas s uspjehom izvode.
Al Capone, gangster – 1899.
Alphonse Gabriel “Al” Capone bio je američki kriminalac i mafijaš. Rođen je 17. siječnja 1899. godine u njujorškom Brooklynu. Roditelji su mu bili talijanski imigranti koji su u SAD doselili u potrazi za boljim životom. Capone se prvoj bandi pridružio s 12 godina, a u četrnaestoj je izbačen iz škole.
Slavni mornar Popaj ugledao je svjetlo dana u stripu Thimble thetare – 1929.
Popaj je simpatični mornar sa sidrima istetoviranima na podlakticama i neizbježnom lulom od kukuruzovine u ustima. Njegov glavni protivnik je Badžo (en: Bluto ponekad Brutus) koji nasrće na njegovu djevojku Olivu (engl. Olive Oyl). Zahvaljujući špinatu Popaj dobiva ogromnu snagu uz pomoć koje lako pobjeđuje Badžu.
Godine 1980. snimljen je i igrani film o Popaju u režiji Roberta Altmana. Glavne uloge su igrali Robin Williams (Popaj) i Shelley Duvall (Oliva).
Počela je operacija Pustinjska lisica; američki napad na Irak – 1991.
To što je činio mali Kuvajt mnoge zemlje Bliskog istoka smatrale su bezobrazlukom. Provokacijom. Taj mali emirat je na tržište, naime, izbacivao dodatne barele nafte i tako znatno utjecao na njihovu cijenu. Sadamu Huseinu, tadašnjem predsjedniku Iraka, to je dozlogrdilo. On je odlučio malom susjedu na jugu održati lekciju te je 2. kolovoza 1990. godine – točno prije 25 godina – izdao naredbu za napad. Kuvajtski emirat nije imao vremena ni snaći se, a već su ga zauzele iračke vojne postrojbe.
U noći na 17. siječnja 1991. je međunarodna koalicija izvršila prve zračne napade na Bagdad. Nakon pet tjedana i više od stotinu tisuća zračnih napada, 24. veljače 1991. godine, kopnene jedinice su umarširale u Irak i Kuvajt. Nisu naišli na spomena vrijednog otpora. Samo četiri dana nakon toga su Huseinove jedinice bile poražene. “Majka svih bitaka”, kako ju je nazvao Husein, bila je uvertira u početak kraja njegove vladavine dvanaest godina kasnije, kad su američke trupe po drugi put ušle u Irak.
Dan odustajanja od novogodišnjih odluka
Međutim, većina ljudi dosegne točku kad provođenje novogodišnjih odluka počinje “škripati”, a 17. siječnja je najčešći datum kada većina odustaje od svojih odluka, te se tim povodom taj dan obilježava kao dan odustajanja od novogodišnjih odluka.
Držite li se i vi vaših novogodišnjih odluka u novoj godini, ili vam je lakše skliznuti natrag u staru rutinu?
….
izvori:
Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža; http://www.enciklopedija.hr; Prolexis enciklopedija, mrežno izdanje, https://proleksis.lzmk.hr;