NA DANAŠNJI DAN: Mozart, Ambroz Haračić, Walt Disney, Prosinačke žrtve, Josip Bersa, Nelson Mendela, Dan volontera

Wolfgang Amadeus Mozart, austrijski skladatelj – 1791.
Dana 5. prosnca 1791. u svom domu u Beču u dobi od 35 godine umro je Wolfgang Amadeus Mozart, po mnogima jedan od najgenijalnijih skladatelja u povijesti glazbe.
Nije imao ni devet kada je u Londonu objavio svoje prve simfonije, prve sonate za čembalo, prva vokalna djela, kao i prve koncerte. Prije desetog rođendana već je bio zreli glazbenik. Wolfgang Amadeus Mozart bio je plodan skladatelj u mnogim žanrovima klasične glazbe. Vjerojatno njegov najcijenjeniji dio opusa predstavljaju opere (Don Giovanni, Čarobna frula, Figarov pir), koncerti za klavir, simfonije, te gudački kvarteti i kvinteti. Također je skladao za solo glasovir, kao i druge oblike komorne i sakralne glazbe, te velik broj plesova, divertimenta i drugih lakih skladbi.
Ambroz Haračić, hrvatski florist – 1855.
Walt Disney, američki crtač animiranog filma – 1901.
Prvi animirani film iz Disneyjevog studija, Snjeguljica i sedam patuljaka (1937.), osvojio je 8 Oscara i pokrenuo novi val u filmskoj industriji. Uslijedile su uspješnice poput Pinokija, Dumba, Pepeljuge, 101 dalmatinca ili Knjige o džungli, koje su osvojile publiku diljem svijeta. 1955. godine nastaje još jedan Disney brend – zabavni park Disneyland u Kaliforniji, koji izrasta u jednu od najvećih turističkih atrakcija Sjedinjenih Država.
Walt Disney umro je od raka pluća 15. prosinca 1966.
Prosinačke žrtve – 1918.
Josip Bersa, hrvatski književnik i arheolog – 1932.
Bersa je autor niza studija o arheološkim lokalitetima Dalmacije i kulturno-povijesnih vodiča o Zadru (Guida storico-artistica di Zara, 1926.) i Dubrovniku (Dubrovačke slike i prilike)..
Pisao je pjesme (Sonetti zaratini, 1902. i dr.) i prozu (S mora i primorja, 1896.) mediteranskog ugođaja te libreta za opere svoje braće, Blagoja i Vladimira.
Nelson Mendela, državnik – 2013.
Nelson Rolihlahla (Madiba), južnoafrički političar i državnik (Umtata, 18. VII. 1918 – Johannesburg, 5. XII. 2013). Nakon očeve smrti odgojio ga je regent naroda Tembu.
Postao je herojski simbol crnačkog otpora. Na početku ožujka 1990. izabran je za potpredsjednika ANC-a, a u srpnju 1991. postao je njegov predsjednik. S južnoafričkim predsjednikom Frederikom Willemom de Klerkom djelovao je na okončanju aparthejda i mirnom prijelazu na nerasnu demokraciju. Zbog borbe za ljudska prava i nastojanja na mirnom suživotu različitih rasa dobio je s de Klerkom Nobelovu nagradu za mir (1993).
Na prvim višerasnim izborima 1994. bio je izabran za predsjednika Južnoafričke Republike. Uspostavio je Povjerenstvo za istinu i pomirenje, koje je ispitivalo povrjede ljudskih prava za režima aparthejda, kako bi se mogao uspostaviti stabilan temelj građanske pomirbe i liberalne demokracije. Poduzeo je niz inicijativa za poboljšanje životnih uvjeta crnačkoga pučanstva. U prosincu 1996. potpisao je novi demokratski ustav Južnoafričke Republike, a u lipnju 1999. odrekao se sljedećega predsjedničkoga mandata u korist svojega nasljednika Thaba Mbekija.
Ujedinjeni narodi su 2009. datum njegova rođenja proglasili Međunarodnim danom Nelsona Mandele. Glavna djela: govori Spreman sam umrijeti (I Am Prepared to Die, 1964) i Nije lako do slobode (No Easy Walk to Freedom, 1965), autobiografija Dugi hod do slobode (Long Walk to Freedom, 1994).
Međunarodni dan volontera