NA DANAŠNJI DAN: Ljudevit Gaj, Vatroslav Lisinski, Univerzijada, Ena Begović, sedam svjetskih čuda i Space Shuttle

Ljudevit Gaj, Ilirac – 1809.
Dana 8. srpnja 1809. godine u Krapini je rođen Ljudevit Gaj, hrvatski političar, jezikoslovac, ideolog, novinar i književnik
Prvi broj Danice pojavio se 6. siječnja 1835., a prvi tekst objavljen novim Gajevim pravopisom, bila je Mihanovićeva Horvatska domovina, budnica koja će kasnije biti prihvaćena kao hrvatska himna. Život je završio u potpunoj bijedi. Pokopan je na Jurjevskom groblju u Zagrebu, a kasnije su njegove kosti prenesene u Ilirsku arkadu na Mirogoju.
Rođen Vatroslav Lisinski, hrvatski skladatelj – 1819.
Vatroslav Lisinski, rođen u Zagrebu, 8. srpnja 1819., bio je najdarovitiji među skaldateljima Ilirskog pokreta i prvi hrvatski profesionalni glazbenik koji je ujedno postavio temelje nacionalnom smjeru u Hrvatskoj, a posebice operi, solo-pjesmi, orkestralnoj i zborskoj glazbi.
Univezijada u Zagrebu – 1987.
U razdoblju političke i gospodarske krize s kraja sedamdesetih i tijekom osamdesetih godina 20. stoljeća u Jugoslaviji su se održale tri značajne sport-ske manifestacije: Mediteranske igre u Splitu 1979. godine, Zimske olimpij-ske igre u Sarajevu 1984. godine te Univerzijada u Zagrebu 1987. godine. Te su sportske priredbe svojom spektakularnošću bile u suprotnosti s vremenom gospodarskog i političkog regresa u kojem su se i događale. Njihov primarni značaj bio je s jedne strane politička i kulturna promidžba države organizato-ra, a s druge strane razvoj infrastrukture u gradovima u kojim su se održavale igre.
Ena Begović, hrvatska glumica – 1960.
Prvakinja hrvatske drame, glumica Jelena “Ena” Begović rođena je Splitu, 8. srpnja 1960.
Slijedio je čitav niz velikih ostvarenja u predstavama domaćih i inozemnih autora. Od grčkih tragedija, preko Shakespearea, Strindberga, Ibsena, do Zagorke i Krleže. Svojom je glumačkom snagom zauzela jedno od vodećih mjesta u Hrvatskom narodnom kazalištu, ali i gostujući na daskama drugih kuća.
U bogatoj 20-godišnjoj karijeri za svoje uloge je dobila niz priznanja i nagrada među kojima i Zlatnu arenu pulskog festivala, a snimila je i više od deset filmova od kojih su najpoznatiji: Glembajevi, Treća žena, Pad Italije, Četverored i drugi.
Izabrano novih sedam svjetskih čuda – 2007.
Među ostalim nominiranim znamenitostima bili su Eiffelov toranj, Kip slobode, Akropola, Kremlj, Opera u Sydneyu, Angkor, skulpture na Uskršnjem otoku, Aja Sofija, hram Kijomizu, dvorac Neuschwanstein, Stonehenge, Timbuktu. Pobjednici te najveće online ankete ikada pokrenute, objavljeni su na spektakularnoj priredbi na stadionu Benfica u Portugalu 8. srpnja 2007. godine.
Posljednji let Space Shuttle – 2011.
Space Shuttle uzlijeće vertikalno poput rakete, tijekom leta odbacuju se spremnik i rakete na čvrsto gorivo, te samo raketoplan ulazi u orbitu; nakon dovršetka misije slijeće poput zračne jedrilice na sletnu stazu i priprema se za ponovni let.
Nesreće raketoplana Challenger, koji je eksplodirao je ubrzo nakon polijetanja 1986. godine, re shuttle-a Columbia, koji se raspao se pri ponovnom ulasku u atmosferu 2003. godine, u kojima je poginulo ukupno 14 članova posade, potaknule su obustavu letova Space Shuttlea.
Nakon nezavisne istrage o uzrocima katastrofe, NASA je odlučila povući flotu Space Shuttle orbitera 2011. u korist, kasnije otkazanih, programa Constellation i letjelice s ljudskom posadom Orion.