NA DANAŠNJI DAN: Dioklecijan, Prešern, Zeiss, Hamm, Godard, Christian Barnard, Dan osoba s invaliditetom

Dioklecijan, rimski car – 316
Dana 3. prosinca 316. godine u Splitu je umro Gaj Aurelije Valerije Dioklecijan, rimski car rodom iz Dalmacije. Dioklecijan je rođen kao Diokles (ime mu potječe iz grčke mitologije) u okolici današnjeg Solina. Nakon misteriozne smrti cara Numerijana, 17. rujna 284. godine Diokles je proglašen imperatorom, uzimajući ime Dioklecijan.
France Prešern, slovenski pjesnik i preporoditelj – 1800.
Slovenski pjesnik France Prešern rođen je u seljačkoj obitelji u mjestu Vrbi kod Bleda 3. prosinca 1800. godine kao treće od osmero djece Šimena i Mine. Nakon studija filozofije u Ljubljani i Beču, u Beču je završio i Pravni fakultet, te doktorirao 1828. godine.
Nakon povratka u Sloveniju, suočio se s teškim problemima porobljenog i kulturno nerazvijenog naroda. Zajedno s Matijom Čopom okupio je slovensku literarnu omladinu oko pjesničkog almanaha Kranjska čbelica te započeo književnu, jezičnu i društvenu borbu.
Glavne teme Prešernovih djela bile su sloboda čovjeka, nacionalna sloboda porobljenog naroda i put novog građanstva. Izvanrednom stvaralačkom sposobnošću oblikovao je novi pjesnički jezik. Njegove elegije Slovo od mladosti i Sonetje nesreče govore o razočaranju osjetljivog čovjeka u buržoaskom društvu u kojem vlada isključivo zakon novca, a Elegija svojim rojakom pokreće pitanje nacionalne svijesti Slovenaca.
Prešeren nije prihvaćao koncepciju ilirizma za Slovence Stanka Vraza, koja je nastupala s napuštanjem slovenskog književnog jezika, iako je inače Prešeren bio prožet slavenskom idejom. U tmini Metternichova apsolutizma napisao je proročansku Zdravljicu s političkim konceptom ujedinjene Slovenije i ravnopravnih odnosa između velikih i malih naroda. Preminuo je 8. veljače 1849. godine u Kranju od ciroze jetre.
Carl Zeiss, optičar – 1888.
Carl Zeiss (Weimar, 11. rujna 1816. – Jena, 3. prosinca 1888.) bio je njemački optičar i poduzetnik, najpoznatiji po tome što je osnovao tvrtku »Carl Zeiss« za proizvodnju optike i preciznih instrumenata 1846. godine.
Zeiss se usredotočio na kvalitetu proizvoda i to mu je omogućilo da se nametne na tržištu. Ova važna značajka proširena je na cijelu proizvodnju društva i nakon njegove smrti. Nakon povećanja proizvodnje, tvrtka se premjestila u veći pogon u Jeni.
Josip Hamm, hrvatski slavist – 1905.
Hamm rođen je 3. prosinca 1905. u Gatu kraj Valpova. Godine 1924. završava klasičnu gimnaziju u Osijeku, a 1929. godine na Sveučilištu u Zagrebu studij slavistike i germanistike. Radio je kao predavač na gimnazijama u Prištini, Karlovcu i Zagrebu.
Godine 1948. postavljen je za docenta slavenske filologije s osobitim obzirom na staroslavenski jezik. Izvanredni profesor postao je 1954., a redoviti 1958. Godine 1960. prihvaća mjesto redovitoga profesora slavenske filologije na Katedri za slavistiku bečkoga sveučilišta. Prihvaća i mjesto pročelnika Instituta za slavensku filologiju u Beču. Također je bio predstojnik Lingvističkoga odjela Balkanske komisije (osnivača V. Jagić 1897.), Austrijske akademije znanosti koje je bio i redoviti član, kao i redoviti član JAZU. Godine 1952. zajedno sa Svetozarom Rittigom i Vjekoslavom Štefanićem osniva Staroslavenski institut u Zagrebu, pod čijim pokroviteljstvom izlazi njegov časopis Slovo.
Jean-Luc Godard, režiser – 1930.
Nakon nekoliko kratkometražnih filmova debitirao manifestnim i poticajnim djelom »novoga vala« Do posljednjeg daha (À bout du souffle, 1960), izrazom bunta mladoga naraštaja, modernističke orijentacije, sa sklonošću prema citatima (i poslije je originalno varirao djela slavnih redatelja), ali i okomljujući se na mnoge stilske i žanrovske konvencije.
Neprekidno djelatan kao kritičar i vrlo plodan redatelj (približno dva filma godišnje), prema kraju 1960-ih djelovao je u političkim previranjima u Francuskoj: kao gorljiv i vodeći sineast ekstremne ljevice zastupao je teze Dzige Vertove (u okviru istoimene skupine, osn. 1969) stvarajući djela koja su u apsolutnoj suprotnosti s estetizmom modernizma. Sa zamiranjem tih tendencija, od sredine 1970-ih uklapa se u postmodernistička strujanja zadržavajući sve do posljednjih filmova svoju karakterističnu stvaralačku i kritičarsku vitalnost i ortodoksnost.
Christian Barnard, liječnik – 1967.
U Capetownu u Južnoafričkoj Republici tim kirurga, predvođen doktorom Christianom Barnardom, 3. prosinca 1967. godine izveo je prvu transplantaciju srca sa čovjeka na čovjeka. Pacijent, Louis Washkansky, umro je nakon 18 dana od upale pluća, no bila je to revoulcija u medicinskoj znanosti, jer je od od 1905. izvršeno samo nekoliko pokušaja na životinjama.
Svemirska letjelica Pioneer 10 poslala je prve detaljne snimke Jupitera – 1972.
To je prva letelica koja je prošla kroz asteroidni pojas, do kojeg je stigla 15. srpnja 1972, i izvršila neposredna istraživanja Jupitera kraj kojeg je prošla 3. prosinca 1973. i napravila prve fotografije tog planeta.
Pioneer 10 putuje u pravcu Aldebarana, koji se nalazi u zviježđu Bika.
Zadnji kontakt s letjelicom je bio 23. siječnja 2003.
Marko Fotez, hrvatski kazališni redatelj i književnik – 1976.
Dana 3. prosinca 1976. godine u Beogradu je umro Marko Fotez, hrvatski kazališni redatelj i književnik. Fotez je rođen u Zagrebu, gdje je i završio slavistiku na Filozofskom fakultetu.
Prvi je za scenu priredio Marulićevu Juditu, a proslavio se i vrhunskom scenskom obradom komedije Dundo Maroje, Marina Držića. Pisao je komedije, operna libreta, pjesme i putopise, a od zaborava je spasio više djela hrvatske književne baštine. Bio je u braku s velikom kazališnom i filmskom glumicom Marijom Crnobori.
Međunarodni dan osoba s invaliditetom
….
izvori:
Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža; http://www.enciklopedija.hr; Prolexis enciklopedija, mrežno izdanje, https://proleksis.lzmk.hr;